Tobey Maguire

Tobias Vincent Maguire

7,9
20 929 ocen gry aktorskiej
Tobey karierę aktorską rozpoczął od krótkich epizodów w serialach. Wystąpił m.in. w "Roseanne" i "Cudownych latach". Dostał rolę główną w sitcomie "Great Scott!", ale serial zdjęto po dziewięciu tygodniach. W 1992 roku trafił na plan filmu "Empire Records", gdzie miał grać małą rolę, jednak w trakcie realizacji filmu zrezygnował, gdyż chciał na pewien czas odpocząć od aktorstwa, ze względu na problemy osobiste. Wrócił do pracy na planie krótkiego filmu "Duke of Groove", który otrzymał nominację do Oskara, co pomogło mu w dalszej karierze. Wystąpił w filmie "Przejażdżka", a w 1997 roku jako sprzedawca butów pojawił się na planie filmu "Przejrzeć Harry'ego" w reżyserii Woody'ego Allena. Na planie "Burza lodowa" zetknął się pierwszy raz z reżyserem Angiem Lee.

Swoją pierwszą znaczącą rolę odegrał w 1998 roku w "Miasteczku Pleasantville". W tym samym roku zagrał w krótkim, kontrowersyjnym filmie "Don's Plum", który został zakazany w USA. W 1999 roku zagrał w kolejnym filmie Anga Lee "Przejażdżka z diabłem" oraz we "Wbrew regułom" na podstawie noweli Johna Irvinga. Ten obraz otrzymał 2 Oskary i 7 nominacji. W 2000 roku wystąpił w filmie "Cudowni chłopcy" z Michaelem Douglasem. W styczniu 2001 rozpoczęły się zdjęcia do "Spider-mana", w którym Tobey zagrał rolę tytułową.
Tobey urodził się 27 czerwca w 1975 roku w Santa Monica w stanie Kalifornia.
Kiedy przyszedł na świat, jego rodzice mieli 18 i 20 lat oraz nie byli małżeństwem. Jego ojciec Vincent był kucharzem w Santa Monica, a matka Wendy sekretarką o niespełnionych ambicjach aktorskich. W dwa lata po jego urodzeniu rozstali się. Tobey planował pójść w ślady ojca i zostać kucharzem, ale jak doszło do wyboru szkoły średniej, matka zaoponowała. Obiecała mu 100 dolarów pod warunkiem, że wybierze kurs aktorstwa. Tobey na szczęście dla losów swojej kariery warunek spełnił. Szkołę skończył na dziewiątej klasie, ale już jako dwunastolatek brał udział w kampanii reklamowej McDonalda i Doritos. W 1988 roku miał okazję wystąpić w programie HBO "On Location with Rodney Dangerfield", gdzie wygłosił dwie linijki tekstu. Pojawiał się od tamtej pory w drobnych epizodach w serialach.
Podczas realizacji adaptacji Rona Howarda "Parenthood" poznał stawiającego pierwsze kroki w showbiznesie Leonardo DiCaprio. Od tej pory stali się dobrymi przyjaciółmi. W 1992 roku nastąpił wielki przełom w karierze młodego aktora. Po tym jak zagrał rolę w serialu "Great Scott", zyskał sobie sympatię publiczności i zwrócił na siebie uwagę krytyki. Już rok później pokazał się w filmie pełnometrażowym "This Boy's Life", na planie którego znów spotkał się z Di Caprio grającym rolę tytułową. W 1994 roku zagrał pierwszy raz główną role w horrorze "Revenge of the Red Baron", gdzie wystąpił obok legendy ekranu Mickey'a Rooney'a, a w1995 roku pojawił się w krótkometrażowym, nominowanym do Oscara filmie Griffina Dunne'a "Duke of Groove". Prawdziwy rozgłos przyniósł Maguire'owi rok 1997. Zagrał wtedy u samego Woodego Allena w komedii "Przejrzeć Harry'ego", gdzie wcielił się w jedną z postaci alter ego pisarza. W psychologiczno - obyczajowym dramacie Anga Lee "Burza lodowa" zagrał razem z debiutującą nastoletnią Katie Holmes. Pod kierunkiem tego samego reżysera w 1999 roku wystąpił w historycznym dramacie dziejącym się na frontach wojny secesyjnej pod tytułem "Ride with the Devil". O ile jego rola w filmie Terry'ego Gilliama "Las Vegas Parano" przeszła właściwie niezauważona przez krytykę, o tyle w "Miasteczko Pleasantville", gdzie zagrał z Reese Witherspoon było jego drugim filmem z pierwszoplanową rolą. Dzięki sukcesowi komercyjnemu "Wbrew regułom" dostał angaż do superprodukcji "Spider-Man", gdzie, choć z zasłoniętą twarzą, zagrał tytułowego człowieka pająka. Do roli filmowej dziewczyny Spider-Mana zaangażowano Kirsten Dunst. Tobey za otrzymane pieniądze z filmu kupił sobie willę.