Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

plakat - Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo (1999)

opisy filmu

(5)
  • Pierwsza część sagi. Obi-Wan (Ewan McGregor) przyjmuje nauki od swego mistrza Qui-Gon Jinna (Liam Neeson). Jedi zostają wysłani z misją na Naboo, aby wynegocjować pokój między Naboo a Federacją Handlową. Niestety Darth Sidious pokierował działaniami Federacji i dokonał inwazji na tę małą planetę. Rycerze z królową Naboo (Natalie Portman) lądują na Tatooine, na której to mieszka chłopiec imieniem Anakin (Jake Lloyd).

  • Cofnijmy się w czasie i powróćmy do galaktyki w pierwszym rozdziale mitycznej sagi Gwiezdne Wojny. Akcja rozgrywa się trzydzieści lat wcześniej niż oryginalne Gwiezdne Wojny. W części I poznajemy młodego Anakina Skywalkera, chłopca posiadającego niezwykłą moc, nieświadomego tego, że podróż, którą rozpoczyna przemieni go w złego Dartha Vadera. Obi-Wan Kenobi, stary, mądry Jedi, którego pamiętamy z trylogii jest tutaj młodym, pilnym uczniem. Palpatine, doskonale znany nam bezwzględny Imperator, to ambitny senator Galaktycznej Republiki. Jest to czas, gdy Rycerze Jedi są strażnikami pokoju we wstrząsanej niepokojami galaktyce, a młoda Królowa walczy w obronie swego ludu. Siły zła czają się w ukryciu czekając na właściwy moment by uderzyć. 

  • Zakon Jedi strzeże pokoju w galaktyce. Jednak pojawia się coraz więcej problemów, a największym z nich jest jedyny żyjący Lord Sithów ukrywający się przed Jedi. Młody Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) wraz ze swoim mistrzem Qui-Gon Jinnem (Liam Neeson) trafiają na pustynną planetę Tatooine, gdzie spotykają małego chłopca imieniem Anakin (Jake Lloyd). Według Qui Gona to on powinien przywrócić równowagę mocy i zgodnie z przepowiednią pokonać Sithów. Pokój w galaktyce staje się powoli jednak tylko pustym życzeniem Jedi, którzy muszą stanąć do walki z Lordem Sithów, który ma obmyślony sprytny plan.

  • W stabilnej dotychczas galaktyce o ustroju republikańskim wybuchają rebelie. Potężna Federacja Handlowa wprowadza blokadę wokół Naboo i rozpoczyna jej podbój. W celu wynegocjowania pokoju, na planetę przybywają dwaj rycerze Jedi: mistrz Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) oraz jego uczeń Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor). Udaje im się uratować królową Amidalę (Natalie Portman) i uciec z Naboo. W drodze na Coruscant statek zostaje uszkodzony. Rycerze Jedi zostają zmuszeni do awaryjnego lądowania na Tatooine. Spotykają tam obdarzonego niezwykłą mocą chłopca, Anakina Skywalkera (Jake Lloyd). Qui-Gon domyśla się, że jest on wybrańcem mającym, zgodnie z przepowiednią, przywrócić równowagę Mocy. Ostatni żyjący Lord Sithów wciąż bowiem ukrywa się przed rycerzami Jedi i ma już plan na przejęcie władzy. Wkrótce Anakin rozpocznie swoją galaktyczną odyseję, nieświadomy, że podróż ta zmieni go w okrutnego Dartha Vadera.

  • Po uratowaniu królowej Naboo, Amidali (Natalie Portman), uczeń Jedi, Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) i jego Mistrz Jedi, Qui-Gon Jinn (Liam Neeson), unieruchomieni na planecie Tatooine, poznają młodego niewolnika, dziewięcioletniego Anakina Skywalkera. Obdarzony Mocą Anakin, wygrywa swoją wolność w wyścigu i opuszcza dom, by szkolić się na rycerza Jedi. Po powrocie na Naboo, Anakin i królowa Amidala stawiają czoła groźnej inwazji, a dwaj Jedi walczą ze śmiertelnym wrogiem znanym jako Darth Maul. Wkrótce zdają sobie sprawę, że atak jest częścią złowrogiego planu przygotowanego przez Sithów i siły ciemnej strony mocy.