"Miłość" zdobywa 4 Europejskie Nagrody Filmowe

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Mi%C5%82o%C5%9B%C4%87%22+zdobywa+4+Europejskie+Nagrody+Filmowe-91120
W sobotę przed godziną 20.00 Valetta, stolica Malty, stała się centrum europejskiego świata filmowego. To właśnie tu, w budynku, który przed wieloma laty był szpitalem Joannitów, odbywa się jubileuszowa uroczystość wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Filmweb był na miejscu, by jak najszybciej przekazać Wam informacje o historycznych zwycięzcach.

Niespełna trzy godziny później okazało się, że niespodzianki nie było. "Miłość" - występująca w roli faworyta - zgarnęła cztery statuetki, w tym dla najlepszego filmu roku. Po dwie nagrody otrzymały "Wstyd" i "Szpieg".

Naszą relację znajdziecie poniżej, podobnie jak pełną listę nagrodzonych. Laureatów i nominacje znajdziecie również TUTAJ.

Uroczystość rozpoczęła się od uhonorowania producentki Heleny Danielsson. Nagrodę wręczył jej włoski aktor Kim Rossi Stuart.

Pierwszym zwycięzcą wieczoru został reżyser filmu krótkometrażowego "Superman, Spiderman lub Batman".

Następnie przedstawiono pierwszą porcję klipów z filmów nominowanych do tegorocznych nagród. Nie mogąc równać się z rozmachem Oscarów, organizatorzy postawili na luz, którego producenci show zza oceanu mogą Europejczykom pozazdrościć.

Kolejną nagrodą wieczoru wręczono za film animowany. Zwyciężył "Alois Nebel". Zaraz potem na scenę wszedł autor filmu "Kauwboy", który został wyróżniony nagrodą Europejskie odkrycie. Przy okazji przypomniano, że "Kauwboy" dostał w czerwcu wspieraną przez Europejską Akademię Filmową nagrodę Młodego widza.

Po dwóch wręczonych statuetkach zaprezentowano drugą porcję klipów z filmów nominowanych do tegorocznych nagród, pośmiano się z obfitego biustu jednej z nominowanych dam i w zabawny, acz cyniczny sposób, podsumowano fabułę francuskiego megahitu "Nietykalni" nominowanego w kategorii najlepszy film.

Danis Tanović wręczył nagrodę dla najlepszego europejskiego scenarzysty. Odbiorcą statuetki zostali Tobias Lindholm & Thomas Vinterberg - "Jagten". Na scenie pojawił się tylko ten drugi. Tanović wręczył także nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego. Powędrowała ona do rąk twórcy "Hiver nomade".

Aleksei Popogrebsky i Michael Gambon wręczyli nagrodę honorową Europejski wkład w światową kinematografię aktorce Helen Mirren, przy okazji przypominając jej rosyjskie korzenie. Zgromadzeni na sali goście przywitali ją na scenie owacją na stojąco. A tymczasem Mirren w pierwszym zdaniu nazwała siebie "fucking whore". Na szczęście relacja nie była transmitowana na żywo w USA, bo tamtejsi włodarze telewizji natychmiast by osiwieli.

Po przerywniku muzycznym na scenie pojawił się Jim Sheridan, by wręczyć nagrodę za zdjęcia. Statuetka powędrowała do rąk Seana Bobbitta za "Wstyd". Irlandzki reżyser ogłosił również laureatem Alberto Iglesiasa, autora muzyki do filmu "Szpieg", którego członkowie Akademii uznali najlepszym europejskim kompozytorem. Niestety kompozytor nie był w stanie dotrzeć na Maltę, zamiast tego odczytano napisany przez niego list.

Mads Mikkelsen wręczył nagrodę najlepszemu europejskiemu reżyserowi. Jej zdobywcą został Michael Haneke - za film "Miłość". Jest to jego trzecia nagroda EFA za reżyserię. Wcześnie otrzymał ją za "Ukryte" i "Białą wstążkę".

Jak w 90 sekund opowiedzieć o "Wstydzie"? Producenci gali wymyślili dość oryginalny, ale zabawny sposób. Chwilę potem "Wstyd" otrzymał swoją drugą nagrodę, za montaż. Był pierwszym filmem wieczoru, któremu udała się ta sztuka, ale nie ostatnim. Zaraz po nim do tego grona dołączył "Szpieg". Film wyróżniono za scenografię.

Sergi Lopez pojawił się na scenie, by ogłosić zdobywcę People's Choice Award. Powędrowała ona do rąk twórców filmu "Hasta la vista", co zakończyło się oświadczynami (narzeczona wyraziła zgodę).

Nagrodę dla najlepszego europejskiego aktora wręczył z kolei Maciej Stuhr. Był to obok Agnieszki Holland pojawiającej się w filmikach o kinie europejskim jedyny polski akcent. Statuetkę aktorską otrzymał Jean-Louis Trintignant. To druga nagroda wieczoru dla filmu "Miłość". Chwilę później obraz miał już trzy statuetki, ponieważ najlepszą aktorką została Emmanuelle Riva.

Zanim poznaliśmy tytuł najlepszego filmu roku, na scenę zaproszono reżysera Bernardo Bertolucciego. Europejska Akademia Filmowa przyznała mu nagrodę honorową za całokształt twórczości artystycznej.

Wieczór dobiegł końca przypieczętowaniem triumfu "Miłości", która została ogłoszona najlepszym europejskim filmem roku. W ten sposób obraz ma na swoim końcu cztery statuetki.

Lista nagrodzonych:

EUROPEJSKI FILM ROKU
"Miłość"


EUROPEJSKI REŻYSER

Michael Haneke - "Miłość"

EUROPEJSKA AKTORKA
Emmanuelle Riva - "Miłość"

EUROPEJSKI AKTOR
Jean-Louis Trintignant - "Miłość"

EUROPEJSKI SCENARZYSTA
Tobias Lindholm & Thomas Vinterberg - "Jagten"

ZDJĘCIA nagroda im. Carlo Di Palmy
Sean Bobbitt - "Wstyd"

MONTAŻ
Joe Walker - "Wstyd"

SCENOGRAFIA
Maria Djurković - "Szpieg"

MUZYKA
Alberto Iglesias - "Szpieg"

EUROPEJSKIE ODKRYCIE (nagroda FIPRESCI)
"Kauwboy"

EUROPEJSKI DOKUMENT
"Hiver nomade"

EUROPEJSKA ANIMACJA
"Alois Nebel"

EUROPEJSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Superman, Spiderman lub Batman"

PEOPLE'S CHOICE AWARD
"Hasta la vista"

EUROPEJSKI WKŁAD W ŚWIATOWĄ KINEMATOGRAFIĘ

Helen Mirren

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
Bernardo Bertolucci

EUROPEJSKA NAGRODA ZA WSPIERANIE KOPRODUKCJI
Helena Danielsson

NAGRODA MŁODEGO WIDZA (zwycięzca został ogłoszony w czerwcu)
"Kauwboy"
Udostępnij: