"Piraci z Karaibów 2" i inne filmowe hity na święta w TVP

  • Wirtualnemedia.pl
  • Filmy, Telewizja
Filmy, specjalne odcinki seriali, kabarety, ale też transmisje pasterek z Watykanu i Częstochowy, dokumenty i reportaże to niektóre pozycje przygotowane na świąteczny okres przez TVP. Jak prezentuje się cała oferta?

W TVP1 przez całe święta królować będą filmy. Kanał pokaże romantyczną komedię "Powiedz tak" z Jennifer Lopez, film Stevena Spielberga "1941" a także "Czterdzieści dni i czterdzieści nocy", "Taxi 3", animacje "Happy wkręt" i "Auta", "Piratów z Karaibów (Skrzynia Umarlaka)", "Kogel Mogel II" oraz "Mściciela".

Oprócz tego Jedynka nada bożonarodzeniową homilię Prymasa Polski, Pasterkę z Bazyliki Świętego Piotra z udziałem Ojca Świętego. Nie zabraknie specjalnych wydań seriali: "Klan" i "Plebania" oraz programów: "Jaka to melodia?" i "300 procent normy", a także kolejnych odcinków "Londyńczyków" i "Ojca Mateusza".

Również w ofercie TVP2 znalazło się wiele filmów. Kanał pokaże "Kochanego urwisa", "U Pana Boga za piecem", "Notting Hill" "Taxi 2", "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica..", "Gwiezdne wojny - powrót Jedi". Zobaczymy też programy kabaretowe - m.in. jubileuszowy koncert kabaretu Ani Mru Mru i "Marzenia Marcina Dańca", koncerty kolęd, a także wigilijne życzenia prezydenckiej pary wprost z Belwederu.

Najwięcej miejsca polskim tradycjom i zwyczajom bożonarodzeniowym poświęci TV Polonia. O tradycjach wigilijnego wieczoru, dzieleniu się opłatkiem, pierwszej gwiazdce, choince i wigilijnych potrawach opowiadać będzie odcinek cyklu "Smak Tradycji - Cicha Noc". Polonia pokaże też koncert "Kolędy świata" zarejestrowany w gotyckiej katedrze w Pelplinie, a historię powojennej Polski "od kuchni" przedstawi film "Rozmowy przy stole". Również na tej antenie nie zabraknie jednak filmów - jednym z nich będzie "Jak rozpętałem II wojnę światową" .

TVP Kultura wyemituje w świątecznym okresie m.in. przegląd filmów Ingmara Bergmana, przegląd etiud szkolnych najwybitniejszych polskich reżyserów m.in. Andrzeja Wajdy, Kazimierza Karabasza, Macieja Dejczera czy Piotra Łazarkiewicza, film animowany "Trio z Belleville", komedię romantyczną "Amelia" oraz "Monsunowe Wesele". Ponadto w TVP Kultura obejrzeć można będzie koncert światowej klasy śpiewaków operowych: Anny Netrebko, Roberto Villazona i Placido Domingo czy widowisko z piosenkami "Kabaretu Starszych Panów".

TVP Historia pokaże m.in. widowisko muzyczne przedstawiające historię Polski od czasów Powstania Styczniowego do współczesności, koncert "Kolędy Staropolskie", dokumentalny zapis klasztornej Wigilii w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Oprócz tego w TVP Historia zobaczyć będzie można filmy m.in. "Ogniem i Mieczem" i "Pułkownik Kwiatkowski".

Specjalną ofertę świąteczną przygotował też kanał TVP Info. Motywem przewodnim wigilijnego dnia na tej antenie będzie dobroczynność. Z kolei w Boże Narodzenie, TVP INFO będzie przedstawiać m.in. polskie tradycje świąteczne oraz podobieństwa i różnice w obchodzeniu Bożego Narodzenia na świecie. W drugi dzień świąt dziennikarze razem z zaproszonymi gośćmi zastanowią się m.in. nad "problemem dewaluacji świąt w skomercjalizowanym świecie".

Dla miłośników sportu ofertę powtórkową przygotował kanał TVP Sport, gdzie pokazane zostaną powtórki najciekawszych wydarzeń minionego roku w tym m.in. Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Dyrektor TVP2 Wojciech Pawlak zapowiedział natomiast czego na antenie telewizji publicznej w święta na pewno nie zobaczymy. "Na pewno nie będzie powtórek +Róż Gali+" - powiedział Pawlak na wtorkowej konferencji prasowej w TVP.

Nawiązał tym samym do toczącej się od dwóch tygodni dyskusji na temat transmitowania przez TVP komercyjnych imprez organizowanych przez kolorowe pisma. Transmisję "Róż Gali" skrytykował m.in. członek zarządu TVP Sławomir Siwek. Na jego wniosek zarząd ma zweryfikować plany podobnych transmisji na przyszły rok.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię