"Popiół i diament" – nowe kino studyjne we Wrocławiu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Popi%C3%B3%C5%82+i+diament%22+%E2%80%93+nowe+kino+studyjne+we+Wroc%C5%82awiu-132292
Od stycznia tego roku w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu działa autorskie kino Popiół i diament: studyjna sala dla niemal 50 widzów, a w niej specjalnie opracowane cykle filmowe i dyskusyjny klub filmowy.


29 stycznia 2019 zainaugurowało działalność studyjne kino Popiół i diament, prowadzone przez Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. W pięknej Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w wyremontowanej, specjalnie zaprojektowanej sali projekcyjnej na poziomie minus jeden zaprezentowano "Wierną rzekę" (w reż. Leonarda Buczkowskiego), pierwszy film z cyklu "W starym kinie – filmy Niepodległej".

W nowych, wygodnych kinowych fotelach może zasiąść około pięćdziesięciu widzów, którzy jak dotąd obejrzeli m.in. filmy towarzyszące wystawie czasowej "Prawem naszym – zmartwychwstanie" (otwartej tylko do 24.03.2019!). Projekcje poprzedzone krótkim wprowadzeniem pracowników muzeum cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród stałych gości MPT, ale także wrocławskich miłośników kina, którzy zapełnili salę, by obejrzeć choćby "Antka Policmajstra" czy "Dodka na froncie" (oba w reż. Michała Waszyńskiego).

Pierwszy cykl, "W starym kinie – filmy Niepodległej", którego program znajduje się poniżej, poświęcony jest kinematografii II Rzeczypospolitej – chętnie sięgającej po tematy dotyczące historii wówczas najnowszej: okresu zaborów, pierwszej wojny światowej i momentu odzyskania niepodległości. W filmach występują największe wtedy gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane obrazy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Cykl zakończą "Śluby ułańskie" z 1934 r. w reż. Juliusza Gardana.


Już wkrótce w programie m.in. filmy braci Tadeusza i Stanisława Różewiczów (między innymi "Trzy kobiety", "Miejsce na ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Głos z tamtego świata", "Samotność we dwoje"), a także przegląd klasycznych animacji.

Bieżący repertuar oraz ceny biletów znaleźć można na stronie: www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/wyrozniona/kino

REPERTUAR KINA NA MARZEC

5 marca (wtorek), godz. 17.00
"Mogiła nieznanego żołnierza"
Melodramat rozgrywający się w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Kapitan Łazowski zostaje wzięty do niewoli, gdzie udaje rosyjskiego inżyniera. W kraju pozostają jego żona i córka.
Scenariusz: Ryszard Ordyński i Seweryn Romin wg powieści Andrzeja Struga
Reżyseria: Ryszard Ordyński
Wykonawcy: Jerzy Leszczyński i Maria Malicka
Premiera: 16.12.1927

12 marca (wtorek) godz. 17.00
"Dla Ciebie, Polsko"
Dramat wojenny opowiadający o wydarzeniach wiosny 1919 roku. Na tle toczącej się wojny polsko-rosyjskiej przedstawione są losy zakochanych Hanki i Franka.
Scenariusz: Marian Józefowicz
Reżyseria: Antoni Bednarczyk
W rolach głównych: Jadwiga Doliwa i Henryk Rydzewski
Premiera: 25.06.1920

19 marca (wtorek), godz. 17.00
"Cud nad Wisłą"
Film niemy, który miał premierę dwa dni przed podpisaniem traktatu ryskiego. Na tle wojny polsko-bolszewickiej opowiada historię Krysty, córki bogatego chłopa i zakochanego w niej dziedzica Jerzego.
Scenariusz: Adam Zagórski
Reżyseria: Ryszard Bolesławski
W rolach głównych: Jadwiga Smosarska i Jerzy Leszczyński
Premiera: 16.03.1921

26 marca (wtorek), godz. 17.00
"Śluby ułańskie"
Komedia. Oddział kawalerii Legionów Piłsudskiego wyrusza w 1914 roku na front nie mając koni, a jedynie siodła. Ułani przyrzekają sobie pozostać na zawsze w stanie kawalerskim. Po latach miłość weryfikuje ich śluby.
Scenariusz: Marian Hemar i gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski wg noweli A.K. Czyżowskiego
Reżyseria: Juliusz Gardan
Wykonawcy: Aleksander Żabczyński, Tola Mankiewiczówna, Franciszek Brodniewicz i Witold Conti
Premiera: 23.12.1934
Udostępnij: