Liam Neeson nie wierzył w sukces "Uprowadzonej"

Entertainment Weekly / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Uprowadzona%22+mia%C5%82a+trafi%C4%87+prosto+na+DVD-138837
Liam Neeson nie wierzył w sukces "Uprowadzonej"
źródło: Getty Images
autor: Taylor Hill
Z okazji niedawnej premiery "Włoskich wakacji" Liam Neeson opowiedział magazynowi "Entertainment Weekly" o pracy nad nietypową dla siebie produkcją oraz planach na przyszłość. Rozmowa stała się też okazją do wspomnień m.in. z czasów powstania pierwszej części "Uprowadzonej", która sprawiła, że Neeson, do tej pory znany przede wszystkim z ról dramatycznych, zaczął być kojarzony z kinem akcji. 

Aktor, który w czasie kręcenia pierwszej części miał 55 lat, opowiedział o okolicznościach, w jakich został zaangażowany w projekt. Wraz z żoną gościł na Festiwalu Filmowym w Szanghaju, gdzie jednym z jurorów był Luc Besson, producent filmu. Po zapoznaniu się ze scenariuszem Neeson zaproponował swoją kandydaturę do głównej roli. "Powiedziałem Bessonowi: słuchaj, pewnie nie jestem nawet blisko twojej listy kandydatów do tej produkcji, ale kiedyś byłem bokserem, uwielbiam kręcić sceny walki, mam na koncie kilka produkcji z mieczami itp. Weź mnie pod uwagę" – opowiada aktor. 

Pracę na planie "Uprowadzonej" aktor wspomina jako świetną zabawę. Przyznaje jednak, że nie spodziewał się, że film okaże się międzynarodowym hitem. "Z całym szacunkiem do Roberta Kamena, naszego wspaniałego scenarzysty i mojego kumpla – pomyślałem, że ten skromny europejski thriller będzie wyświetlany przez parę tygodni we Francji, po czym trafi prosto na DVD" – wspomina aktor. We Francji "Uprowadzona" poradziła sobie jednak na tyle dobrze, że została sprzedana do Korei Południowej, gdzie również spotkała się z pozytywnym odbiorem publiczności. Wkrótce potem mieszkający w Irlandii bratankowie Neesona zadzwonili do niego, chwaląc produkcję. 

Aktor nie był zachwycony, że młodzi ludzie weszli na drogę przestępstwa, by obejrzeć jego film. Uznał jednak, że skoro jest dostępny w Sieci, szybko zniknie w eterze. Niespodziewanie Fox wykupił prawa do jego dystrybucji. Dzięki krótkiej, acz intensywnej kampanii (zwiastun był wyświetlany podczas różnych wydarzeń sportowych) w pierwszym tygodniu wyświetlania "Uprowadzona" zadebiutowała na trzecim miejscu box-office'u, a niedługo potem znalazła się na szczycie.