15. Millenium Docs: Grace Jones, Aleksijewicz i Murakami

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/15.+Millenium+Docs%3A+Grace+Jones%2C+Aleksijewicz+i+Murakami-127263
Znamy kolejne tytuły 15., jubileuszowego Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity! Grace Jones, Swiatłana Aleksijewicz i Haruki Murakami – prywatne i artystyczne historie tych gwiazd świata muzyki i literatury poznamy podczas tegorocznej edycji, największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce. 15. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się 11-25 maja w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.


Fani literatury laureatki Nagrody Nobla Swiatłany Aleksijewicz będą mieli wielką gratkę. Aleksijewicz w filmie "Lyubov – Love in Russian" przybliża warsztat rozmowy ze swoimi bohaterami, z którego słynie – zapowiada 15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity jego dyrektor Artur Liebhart. Ale widzowie tegorocznej edycji festiwalu znajdą więcej fascynujących filmowych historii znanych i docenionych twórców – przedstawiających zarówno ich pracę jak i życie prywatne.

Intymne portrety gwiazd świata muzyki

W programie 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity wyjątkowe opowieści o prywatnym i artystycznym życiu światowej sławy twórczyń i twórców. Sophie Fiennes w "Grace Jones: Bloodlight and Bami" przedstawia portret Grace Jones, ikony popkultury lat 70. i 80., piosenkarki, aktorki, modelki, symbolu oryginalnego stylu i wyrafinowanego smaku oraz Nowego Jorku.

"Silvana" Miki Gustafson, Olivii Kastebring, Christiny Tsiobanelis to obraz kolejnej, magnetyzującej gwiazdy świata muzyki i silnej kobiety. Film pokazuje tę tworzącą w Szwecji raperkę na scenie, za kulisami i w łóżku, wspinająca się na szczyty popularności i zatracającą w miłości, rapującą na barykadach i odwiedzającą swoją rodzinę na litewskiej wsi.
 
Świat książek Harukiego Murakamiego i Swiatłany Aleksijewicz

W "Dreaming Murakami" Nitesh Anjaan świat Harukiego Murakamiego, jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie, poznajemy oczami jego tłumaczki Mette Holm, a jednym z bohaterów filmu jest duch opowieści.


W powstającym kilka lat filmie "Lyubov – Love in Russian" Swiatłana Aleksijewicz, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, zadaje pytanie Rosjanom o to, co znaczy dla nich miłość, odsłaniając swój warsztat pracy nad kolejnymi książkami. Film współreżyserowany przez Staffana Juléna jest zapisem poszukiwań tej białoruskiej pisarki w zobrazowaniu najskrytszej natury miłości, której będzie dotyczyła jej kolejna książka.

W programie Festiwalu także filmy: nominowany do tegorocznych Oscarów "Faces Places" Agnès Vardy i JR-a, "Human Flow" Ai Weiweia, prawdopodobnie najbardziej znanego współczesnego chińskiego artysty, "Genesis 2.0" Christiana Freia (reżyser) i Maxima Arbugaeva (współreżyser), który otrzymał na Sundance 2018 Specjalną Nagrodę Jury za Najlepsze Zdjęcia w Filmie Dokumentalnym, "Książę i Dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy dokument w sekcji Venice Classics, oraz "Szukając Jezusa", najnowszy projekt Katarzyny Kozyry.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zaprasza hasłem: Oderwij się! – od stereotypów i przyzwyczajeń, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne. To święto kina odbędzie się w tym roku 11-25 maja w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. My już nie możemy się doczekać!
Udostępnij: