19. MFF Nowe Horyzonty: Nowe filmy Korine'a i Reygadasa

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/19.+MFF+Nowe+Horyzonty%3A+Nowe+filmy+Korine%27a+i+Reygadasa-132424
Niepokorny, ożywczo prowokacyjny "The Beach Bum" oraz odważny i szczery "Nasz czas" znajdą się w programie tegorocznej odsłony MFF Nowe Horyzonty. Nowe filmy Harmonyego Korinea, autora przebojowych, kontrowersyjnych "Spring Breakers", i Carlosa Reygadasa, twórcy nagradzanych w Cannes "Post Tenebras Lux" i "Cichego światła", to olśniewające wizualnie, przewrotne i wnikliwe portrety współczesnych wymiarów wolności.


The Beach Bum

Autor "Trash Humpers" (10. NH) znów przeszedł samego siebie. W filmie pod wszystko mówiącym tytułem "The Beach Bum" ulubieniec nowohoryzontowej publiczności zaprasza na niekończącą się imprezę z udziałem Matthew McConaugheya. Hollywoodzki gwiazdor po mistrzowsku gra ze swym wizerunkiem, wcielając się w Moondoga (bodaj największego luzaka amerykańskiego kina od czasu Kolesia Lebowskiego) – hedonistę, który rzuca się w wir przypadkowego seksu, pijaństwa i narkotycznych szaleństw.

Nasz czas


Pochodzący z Meksyku reżyser tym razem opowiada o małżeństwie, które decyduje się na wprowadzenie w życie idei związku otwartego. W głównych rolach obsadza samego siebie, swoją żonę – Natalię López, oraz dzieci, Rut i Eleazara. "Nasz czas" nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem – intymne są w nim przede wszystkim pytania o granice, jakie stawiamy (i przekraczamy) w relacjach z najbliższymi. Reygadas z charakterystyczną przenikliwością przygląda się, jak kultura tworzy tamę dla instynktów i przekuwa pożądanie, agresję czy namiętność w sztukę. Pokazuje też zagrożenie, jakim dla związków jest dziś technologia – kusząca obietnicami innych miłości, innego życia.

19. MFF Nowe Horyzonty – co wiemy do tej pory?

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy przeboje uznanych twórczyń i twórców, nagradzane na światowych festiwalach. W programie m.in.: "Dirty God" Sachy Polak – film otwarcia IFF Rotterdam, nagrodzony za reżyserię w Berlinie "Byłam domu, ale" Angeli Schanelec, doceniony w Locarno "Za późno, by umrzeć młodo" Domingi Sotomayor, prowokacyjne "X&Y" Anny Odell, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Jury Prize) "Dzięki Bogu" – najnowsze dzieło Françoisa Ozona, "In Fabric" Petera Stricklanda – rewelacja festiwalu w Toronto, "Angelo" Markusa Schleinzera – wizualny majstersztyk, "Greta" Neila Jordana –ekstrawagancki i prowokacyjny thriller, czy "Entre dos aguas" Isakiego Lacuesty – zwycięzca festiwali w San Sebastián i Mar del Plata.

Anna Odell X&Y

W programie znajdą się także nowe dzieła autorów z Azji – jak "Twoja twarz" Tsaia Ming-lianga, "Present.Perfect." Shengze Zhu – zwycięzca festiwalu w Rotterdamie, prezentowana na Berlinale "Fukuoka" Zhanga Lu czy "Długa podróż dnia ku nocyBi Gana, która nieoczekiwanie okazała się wielkim komercyjnym hitem, bijąc w Chinach na głowę nawet Avengersów.

Retrospektywy

Zapraszamy także na retrospektywy mistrzów: Alberta Serry – ironicznego moralisty, autora znakomitej "Śmierci Ludwika XIV", mniej znane w Polsce dzieła Shūjiego Terayamy – pochodzącego z Japonii reżysera, reformatora teatru, skandalisty i wywrotowca, wyróżnionego w Cannes za "Wiejską ciuciubabkę", oraz filmy znanego m.in. dzięki "Sils Maria" Oliviera Assayasa, twórcy osobnego, wymykającego się ramom zarówno mainstreamu, jak i kina spod znaku art-houseu.

Tylko do końca marca można kupić karnety festiwalowe w specjalnej, niższej cenie. Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 25 lipca4 sierpnia 2019. Więcej szczegółów na www.nowehoryzonty.pl.
Udostępnij: