3 x Polański w Iluzjonie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/3+x+Pola%C5%84ski+w+Iluzjonie-128590
3 x Polański w Iluzjonie
W 1968 roku mało znany amerykańskiej publiczność reżyser z Europy nakręcił film, po którym stał się jednym z najgorętszych nazwisk Hollywood. Ten reżyser to Roman Polański, a film - "Dziecko Rosemary". 12 czerwca – dokładnie w 50. rocznicę premiery – przypomnimy kultowy horror. Z tej okazji zapraszamy również na unikalny pokaz studenckich etiud reżysera oraz jego najnowsze dzieło – "Prawdziwa historia".


Czas obchodzi się z "Dzieckiem Rosemary" wyjątkowo łaskawie – mimo półwiecza na ekranach, jeden z największych horrorów w historii kina nadal wzbudza wielkie emocje: trzyma w napięciu, budzi grozę, a wiernych widzów bawi dyskretnym humorem. Historia młodej, spodziewającej się dziecka mężatki (Mia Farrow), wokół której zakleszcza się krąg niejasnych wydarzeń i tajemniczych zbiegów okoliczności, wciąż nie przestaje skłaniać do egzystencjalnych refleksji na temat zła czającego się w codzienności oraz tego, na ile naprawdę udaje nam się poznać otaczających nas ludzi, wliczając w to najbliższych.

Projekcję filmu poprzedzi dyskusja o fenomenie niesłabnącej mocy odziaływania filmu, jego kulturowym kontekście i przekazie, a także o niezapomnianej ścieżce dźwiękowej Krzysztofa Komedy. Debatę z kulturoznawczynią Klarą Cykorz i filmoznawczynią Ewą Szponar poprowadzi dr Karol Jachymek.

Zanim Roman Polański osiągnął międzynarodowy sukces i stał się ulubieńcem Hollywood, studiował reżyserię filmową w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, której formalnie nigdy nie ukończył. W czasie studiów zrealizował kilka etiud i filmów krótkometrażowych, w tym słynny "Dwaj ludzie z szafą" (1958). 24 czerwca, w cyklu "Szkolne lata Polańskiego", pokażemy jego pierwsze próby reżyserskie – zarówno znane, jak i te o których prawdopodobnie nie słyszeliście. W programie: "Uśmiech zębiczny" (1956), "Ssaki" (1962), "Rozbijemy zabawę" (1958), "Morderstwo"(1956), "Lampa" (1959), "Gdy spadają anioły" (1959), "Dwaj ludzie z szafą" (1958).

Na koniec wisienka na torcie – kino Iluzjon zaprasza na pokazy najnowszego filmu Polańskiego"Prawdziwa historia", z Emmanuelle Seigner i Evą Green w rolach głównych. Tym razem reżyser stworzył mroczny thriller psychologiczny o toksycznej relacji popularnej pisarki z tajemniczą czytelniczką.

Zapraszamy w czerwcu do kina Iluzjon (ul. Narbutta 50a, Warszawa).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones