Austria i Węgry wygrywają festiwal filmowy Tofifest

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Austria+i+W%C4%99gry+wygrywaj%C4%85+festiwal+filmowy+Tofifest-90127
Austriacka "Kuma" w reżyserii Umuta Daga zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2012. W konkursie krótkometrażowym wygrali Węgrzy i "Csicska" Attili Tilla, a w konkursie From Poland – "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego. Wśród gości Tofifest znaleźli się Geraldine Chaplin, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Michał Urbaniak, Maria Peszek, Manya Patil, Mohan Agashe i wielu innych.

W tym roku realizowany przez dyrektor Kafkę Jaworską Tofifest obchodzi 10. urodziny. Festiwal zwany "niepokornym" stawia od lat na mocne, ambitne kino. W tym roku, jubileuszowa edycja oparł się na wizerunku mocnych kobiet – Jandy, Peszek, Chaplin i Pam Grier. W piątek 26 października wieczorem podczas gali wręczone zostały nagrody.

Jury Międzynarodowego Konkursu On Air, na najlepszy pełnometrażowy debiut lub drugi film fabularny, przewodniczył słynny polski aktor Zbigniew Zamachowski, a jego skład weszli rumuńska reżyserka Anca Damian, reżyserka z Belgii Rachel Lang, krytyk filmowy Piotr Kletowski oraz polski reżyser Bodo Kox. Jurorzy zadecydowali o przyznaniu Grand Prix Tofifest 2012 filmowi "Kuma" z Austrii w reżyserii Umuta Daga. Jury w uzasadnieniu napisało: film "Kuma" dzięki oryginalnej konstrukcji narracyjnej wydobywa zaskakujące, a przy tym prawdziwe relacje międzyludzkie we współczesnym, międzykulturowym społeczeństwie. Film opowiada historię dwóch kobiet. Niezrozumiałe dla człowieka wychowanego w kulturze zachodnioeuropejskiej zasady tradycyjnej, tureckiej wsi, są kultywowane w sercu Europy, w cesarskim Wiedniu. 19-letnia dziewczyna z Turcji zostaje "kumą" – "przyszywaną żoną" Turka z Wiednia, którego prawdziwa żona umiera na raka. Wbrew oczekiwaniom, ten przedziwny trójkąt bardzo zbliża obie kobiety. Nagrodę ufundowaną przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 20.000 euro wręczył Marszałek Województwa Piotr Całbecki.

Nagroda dla najlepszego reżysera Tofifest trafiła decyzją Jury do Ivety Grofovej ze Słowacji, reżyserki filmu "Až Do Mesta Aš". W uzasadnieniu czytamy: Bezkompromisowa odważna formalnie reżyseria, unikająca uproszczeń w ukazywaniu losów głównej bohaterki wrzuconej w przestrzeń ludzkiej degradacji. Słowacko-czeski, surowy w wyrazie film Ivety Grófovej opowiada o młodych Słowaczkach, których plany życiowe weryfikuje bezlitosna rzeczywistość Nowej Europy. Nagrodę w wysokości 20.000 zł ufundowała dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.
 
Nagrodę za Najlepszą Scenę Filmową noszącą imię Zygmunta Kałużyńskiego przyznano Siergiejowi Łoźnicy za scenę z filmu "We mgle". Za mistrzowski mastershot (długie ujęcie), wprowadzający od pierwszego kadru w świat filmu Sergeia Loznitsy ukazujący grozę wojny uchwyconą w jednym ujęciu. Nagroda im. Kałużyńskiego przyznawana jest na Tofifest od 2006 roku dla sceny filmowej, w której – jak mawiał patron nagrody – reżyser uchwycił Pana Boga za nogi.

Jury Międzynarodowego Konkursu dla Filmów Krótkometrażowych Shortcut w składzie: Peter Muszatics, dyrektor festiwalu Ciunegfest w węgierskim Miszkolcu, Natalia Lesz aktorka i piosenkarka oraz reżyser Kuba Czekaj zdecydowało o nagrodzeniu Złotym Aniołem węgierskiego obrazu "Csicska". Film wyreżyserował Attila Till. Obraz nagrodzono za obdarzone niesamowitą siłą zobrazowanie ludzkiego poniżenia. Dziejący się współcześnie na odległej węgierskiej prowincji film, opowiada o nieludzkim traktowaniu ludzi pracujących w gospodarstwie bogatego farmera. Jury przyznało też specjalne wyróżnienie dla Michaela Rittmannsbergera z Austrii za "Abgestempelt" za proste, lecz uderzające zobrazowanie uprzedzeń. Nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury RP Bogdana Zdrojewskiego, w wysokości 15.000 złotych, wręczyła Ewa Brzostowska-Izdebska z MKiDN.

W Konkursie Polskim From Poland zwycięstwo odniósł "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, ze znakomitą rolą Michała Urbaniaka, który był gościem Tofifest. Wspaniała opowieść o wzajemnej drodze do zrozumienia i otwarcia się na siebie trzech mężczyzn - dziadka, jego syna i wnuczka spotkała się z gorącym przyjęciem widzów. Nagrodę w From Poland ufundowała restauracja Royal India.

Specjalnego Flisaka Tofifest, czyli Kujawsko–Pomorską Nagrodę Filmową przyznawaną przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego wręczono po raz pierwszy dziennikarzowi. W uznaniu za dorobek włożony w odkrywanie historii kina na Kujawach i Pomorzu, a szczególnie w Toruniu, otrzymał ją dziennikarz toruńskiego dziennika Nowości, Szymon Spandowski. Spandowski przywrócił dla współczesności postać wielkiej gwiazdy przedwojennej, torunianki Heleny Grossówny, odkrył przedwojenną wytwórnię filmów Marwin Film oraz wspaniałe, amatorskie filmy torunianina Bogusława Magiery nakręcone w 1938 i 1939 roku.

Drugi Flisak trafił w ręce znakomitego aktora młodego pokolenia Jakuba Gierszała. Znany z "Sali Samobójców", "Wszystko co kocham" i "Yumy" aktor otrzymał także Złotego Anioła Tofifest dla Wschodzącej Gwiazdy Kina Europejskiego. Obie nagrody odebrał w niedzielę, 21.X. W tym roku Gierszał był jedną ze Shooting Stars Berlinale.

Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą odebrała w czwartek 25.X jedna z najlepszych aktorek europejskich Krystyna Janda. Zaś Złotego Anioła za Całokształt Twórczości wręczono podczas otwarcia Tofifest 2012, wielkiej aktorce światowego kina Geraldine Chaplin.
Udostępnij: