Bartosz Bielenia z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego 2019

3 grudnia br. w warszawskim kinie Elektronik odbyła się gala rozdania Nagród KINA: Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością oraz Nagrody im. Bolesława Michałka za książkę filmową roku.

PAW_5238.jpg


Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2019 zdobył BARTOSZ BIELENIA za rolę w filmie "Boże Ciało".

Z kolei Nagroda im. Bolesława Michałka powędrowała do JUSTYNY JAWORSKIEJ za książkę "Piękne widoki, panowie, stąd macie: o kinie polskiego sockonsumpcjonizmu" (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas").
 
W czasie gali, z okazji 50-lecia Nagrody Cybulskiego, przyznano także Nagrody Specjalne za lata 1996-2004, gdy Nagroda nie była przyznawana. Specjalne Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości otrzymało dwoje charyzmatycznych aktorów, ikon polskiego współczesnego kina: KATARZYNA FIGURA (ze szczególnym wskazaniem na role z roku 1997 – "Historie miłosne", "Kiler" i "Słoneczny zegar") oraz ANDRZEJ CHYRA (ze szczególnym wskazaniem na rolę w filmie "Dług" z roku 1999).
Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz laureaci Nagród Specjalnych otrzymali statuetki projektu Pawła Althamera, jednego z najbardziej cenionych artystów średniego pokolenia. 

Do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego byli także w tym roku nominowani: Maria Dębska za rolę w filmie "Zabawa zabawa"Sebastian Fabijański za rolę w filmie "Mowa ptaków"Eliza Rycembel za rolę w filmie "Nina"Piotr Żurawski za rolę w filmie "Interior".

Laureata Nagrody Cybulskiego wyłoniło jury w składzie: Maja Komorowska (przewodnicząca jury), Bożena Janicka, Jagoda Szelc, Grzegorz Jarzyna i Mateusz Kościukiewicz.

Do Nagrody Michałka poza nagrodzoną były też nominowane książki:  "Ford reżyser" Michała Danielewicza (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2019), "Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej" Michała Piepiórki (Ossolineum, 2019).

O tym, kto dostanie Nagrodę Michałka zadecydowali jurorzy: prof. Iwona Kurz, prof. Wiesław Godzic, dr Andrzej Kołodyński, Tadeusz Sobolewski i dr Mateusz Werner.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię