CANNES: Złota Palma dla Tajlandii, Bardem i Binoche nagrodzeni

- / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/CANNES%3A+Z%C5%82ota+Palma+dla+Tajlandii%2C+Bardem+i+Binoche+nagrodzeni-60939
W niedzielę dobiegł końca 63. Festiwal Filmowy w Cannes, jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Tradycyjnie już ostatniego dnia wręczone zostały najważniejsze nagrody. W tym roku o ich przyznaniu decydowało jury pod przewodnictwem Tima Burtona.

Złotą Palmę zdobył film z Tajlandii "Loong Boonmee raleuk chat". Dla reżysera Apichatponga Weerasethakula była to trzecia wizyta na Lazurowym Wybrzeżu i za każdym razem wyjeżdżam stamtąd z nagrodą. W 2002 roku zdobył nagrodę sekcji Un Certain Regard za film "Skrajne żądze". Dwa lata później otrzymał nagrodę jury za "Chorobę tropikalną".

Grand Prix otrzymał Xavier Beauvois za film "Des hommes et des Dieux". Obraz wczoraj został wyróżniony nagrodą jury ekumenicznego.

Najlepszym reżyserem uznano Mathieu Amalrica, autora obrazu "Tournée". Film wczoraj otrzymał nagrodę FIPRESCI.

Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymał Chang-dong Lee za film "Shi".

Nagrodę Jury otrzymał film "Un homme qui crie" w reżyserii Mahamat-Saleha Harouna.

Najlepszą aktorką festiwalu uznano Juliette Binoche ("Copie conforme"). Z kolei nagrodą aktorską podzielić musieli się Javier Bardem ("Biutiful") i Elio Germano ("La nostra vita").

Złotą Palmę dla najlepszego filmu krótkometrażowego otrzymał "Chienne d'histoire". Nagrodą Jury uhonorowano "Micky bader".

Złotą Kamerę otrzymał film "Año bisiesto".