Cillian Murphy ma nowy projekt. "Blood Runs Coal" to oparty na faktach thriller

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Cillian+Murphy+ma+nowy+projekt.+%22Blood+Runs+Coal%22+to+oparty+na+faktach+thriller-154756
Cillian Murphy ma nowy projekt. "Blood Runs Coal" to oparty na faktach thriller
źródło: Getty Images
autor: John Phillips
Odpowiedzialne za "Oppenheimera" studio Universal Pictures nabyło prawa do reportażu Marka A. Bradleya "Blood Runs Coal: The Yablonski Murders and the Battle for the United Mine Workers of America". Główną rolę w adaptacji zagra Cillian Murphy.

O czym opowie "Blood Runs Coal"?


Historia przedstawiona w "Blood Runs Coal" toczy się pod koniec lat 60. XX wieku w Pensylwanii. Autor reportażu opisał w nim niesławną historię morderstwa, które położyło się cieniem na działalności związków zawodowych.

Bohaterem książki był Jock Yablonski, przedstawiciel drugiego pokolenia górników. Gdy jego ojciec zginął w eksplozji, zaangażował się w działalność związku zawodowego. Domagał się m.in. lepszych warunków pracy i opieki zdrowotnej, walczył, aby jego dzieci nie musiały pracować pod ziemią. Popadł jednak w konflikt z Tonym Boyle'em, przewodniczącym związku, który miał nadużywać władzy i dopuszczać się sprzeniewierzenia należących do niego środków. Ich wzajemna niechęć eskalowała, aż Boyle zdecydował się usunąć przeciwnika, zlecając jego morderstwo. 31 grudnia 1969 roku Jock, jego żona Margaret i 25-letnia córka Charlotte zostali zastrzeleni we własnym domu. Jedynym ocalałym członkiem rodziny był syn Chip, który świętował nadejście Nowego Roku poza domem. Wymierzenie sprawiedliwości osobom odpowiedzialnym za śmierć najbliższych stało się jego życiową misją.

Cillian Murphy ma zagrać  Chipa Yablonskiego. Za scenariusz odpowiadać będą bracia Jez i John-Henry Butterworth, którzy pracowali już razem przy takich filmach jak "Na skraju jutra" czy "Le Mans '66".

"Oppenheimer" w podcaście Mam parę uwag


"Oppenheimer" tryumfował podczas tegorocznego rozdania Oscarów, zdobywając m.in. statuetki dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera oraz aktorów pierwszo- i drugoplanowych. Przypominamy odcinek podcastu Mam parę uwag, w którym o produkcji Christophera Nolana rozmawiają Julia Taczanowska i Jakub Popielecki:TOP: najlepsze role Cilliana Murphy'ego


Występ w "Oppenheimerze" przyniósł Cillianowi Murphy'emu pierwszego w karierze Oscara. Przypominamy odcinek programu TOP, w którym Michał Walkiewicz wybiera najlepsze role z dorobku aktora:

 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones