Czy amerykańskie kina czeka zagłada?

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Czy+ameryka%C5%84skie+kina+czeka+zag%C5%82ada-139582
Czy amerykańskie kina czeka zagłada?
źródło: Getty Images
autor: Gabriel Kuchta
Podczas gdy w wielu krajach świata dzięki lokalnym produkcjom rynek kinowy powoli odbija się od dna, jakim był pandemiczny lockdown, w Stanach Zjednoczonych sytuacja w ogóle się nie poprawiła. Hollywood masowo wycofuje z kalendarza premier na ten rok co większe tytuły, a to powoduje, że kina, które już zostały otwarte, teraz na nowo się zamykają poza weekendem, by w ten sposób szukać oszczędności.

Jak podaje National Association of Theatre Owners, aż 93% firm związanych z branżą kinową zanotowało w drugim kwartale straty w wysokości 75%. Jeśli sytuacja nie zmieni się, NATO szacuje, że nawet 69% małych i średnich kin będzie musiało zostać zamkniętych raz na zawsze.

To niepokoi twórców, którzy wystosowali do Kongresu list, by republikanie i demokraci zjednoczyli się i stworzyli przepisy umożliwiające uratowanie małych kin. Pod tym błaganiem o pomoc podpisali się m.in. Pedro Almodovar, Wes Anderson, Noah Baumbach, Michael Bay, Susanne Bier, Barbara Broccoli, James Cameron, Damien Chazelle, Sofia Coppola, Alfonso Cuarón, Clint Eastwood, Cary Joji Fukunaga, Greta Gerwig, Luca Guadagnino, Catherine Hardwicke, Patty Jenkins, Rian Johnson, Ang Lee, James Mangold, Sam Mendes, Christopher Nolan, Jordan Peele, Guy Ritchie, Martin Scorsese, M. Night Shyamalan, Zack Snyder, Denis Villeneuve, Taika Waititi i James Wan.
Udostępnij: