Festiwal Młodzi i Film: tegoroczni jurorzy!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Festiwal+M%C5%82odzi+i+Film%3A+tegoroczni+jurorzy-133223
Joanna Kos-Krauze oraz Piotr Domalewski będą przewodniczącymi jury podczas tegorocznego Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-15 czerwca 2019 roku.

Przewodniczącą jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych jest Joanna Kos-Krauze. Wraz z nią najlepsze filmy pełnometrażowe wybiorą: aktor, laureat ubiegłorocznego Jantara za najlepszą rolę męską - Grzegorz Damięcki, operator Radek Ładczuk, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie Joanna Rożen-Wojciechowska oraz producent, scenarzysta i dramaturg Krzysztof Rak.

Z kolei reżyser głośnej "Cichej Nocy" oraz licznych krótkich metraży, w tym nagrodzonych w Koszalinie "60 kilo niczego" Piotr Domalewski będzie przewodniczył jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. O tym do kogo trafią nagrody za najlepsze krótkie metraże zdecydują również: reżyserka Emi Buchwald - ubiegłoroczna laureatka festiwalu Młodzi i Film za film "Heimat", przedstawicielka stacji Canal+ Alicja Gancarz, graficzka Julia Mirny oraz laureat Jantara za najlepsze zdjęcia do filmu "Królewicz Olch" - operator Adam Palenta.

JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FABULARNYCH


JOANNA KOS-KRAUZE (przewodnicząca)

Reżyserka, scenarzystka i producentka. Współautorka obsypanych nagrodami "Papuszy", "Placu Zbawiciela" i "Mojego Nikifora". Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich w latach 2013-2018, obecne wiceprzewodnicząca. W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Munka-SFP oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspertka PISF, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimages. Jej najnowszy film, "Ptaki śpiewają w Kigali", został nagrodzony na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym w Karlowych Warach, Chicago, Locarno, Luksemburgu, Kalkucie, Stambule i Gdyni.

GRZEGORZ DAMIĘCKI

Absolwent PWST w Warszawie. Debiutował na deskach teatru w 1991 roku w sztuce Mariana Hemara "Firma" w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. Od tamtej pory wystąpił w kilkudziesięciu rolach w Teatrze Ateneum – obecnie gra m.in. w "Scenach niemalże małżeńskich", "Demonie teatru, czyli mniejsza o to", "Nastasji Filipownej" i "Grze w życie". Za kreację w "Albumie rodzinnym" otrzymał w 2007 roku Feliksa Warszawskiego. Regularnie pojawia się również w telewizji i kinie – zagrał m.in. w "Liście Schindlera", "Pornografii", "Jasminum", "Podatku od miłości" i "Ataku paniki", a także w serialach "Wataha", "Pakt", "Belfer", "Nielegalni" i "Szóstka". Często pracuje w dubbingu – podkładał głos m.in. w "102 dalmatyńczykach", "Opowieściach z Narnii" i "Gwiezdnych wojnach. Przebudzeniu mocy".

RADEK ŁADCZUK

Operator filmów fabularnych, dokumentalnych i reklamowych. Ukończył Szkołę Filmową w Łodzi oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor zdjęć do "Sali samobójców" Jana Komasy i "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida. Od 2012 roku pracuje przy produkcjach zagranicznych w Australii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych oraz Turcji. Wykonał m.in. zdjęcia do filmów Jennifer Kent ("The Nightingale" i "Babadook"), Tali Shalom-Ezer ("Surrogate", "Princess" i "My Days of Mercy"), a także Ceylan Özçelik ("Inflame"). Laureat Nagrody za najlepszy debiut operatorski na festiwalu Camerimage w 2011 roku.

JOANNA ROŻEN-WOJCIECHOWSKA

Dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie. Absolwentka filmoznawstwa na UJ, Doc Lab Poland i Szkoły Mistrzów Pióra w Collegium Civitas. Studiowała też w Polskiej Szkole Reportażu. Kierowniczka Działu Projekcji i Wydarzeń Filmowych NCKF w EC1 Łódź – Miasto Kultury (2017-2018). Dyrektorka programowa Telewizji Kino Polska (2009-2017) – w 2010 roku odebrała Hot Bird TV Award za autorską wizję programową stacji. Wydawczyni licznych programów o tematyce filmowej, inicjatorka "Roku Krzysztofa Kieślowskiego w Telewizji Kino Polska" (2016) oraz konkursów scenariuszowych: "Przypadek" i "Młode kadry – Debiutanci". Producentka filmu Katarzyny Klimkiewicz "Hanoi-Warszawa", nagrodzonego w 2010 roku Europejską Nagrodą Filmową.

KRZYSZTOF RAK

Producent, scenarzysta, dramaturg. Absolwent Wydział Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Finalista i kilkukrotny juror konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Ekspert PISF. Członek Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureat Nagrody za scenariusz w Gdyni oraz Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za scenariusz filmu "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Autor scenariusza "Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej" w reżyserii Marii Sadowskiej. Współautor "Ostatniej akcji" Michała Rogalskiego. Pracował też nad spektaklem "G.E.N." Grzegorza Jarzyny. Producent "Big Love" Barbary Białowąs oraz "Mazurka" Julii Kolberger. Producent kreatywny serialu "Rojst" Jana Holoubka i filmu "Boże Ciało" Jana Komasy.

JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH


PIOTR DOMALEWSKI (przewodniczący)

Reżyser, scenarzysta, aktor. Swoje umiejętności w pracy nad filmem rozwijał najpierw jako asystent reżysera na planie głośnego "Demona" Marcina Wrony. W trakcie studiów reżyserskich na WRiTv UŚ w Katowicach nakręcił kilka krótkich metraży, które zdobyły nagrody na wielu festiwalach. Jego pełnometrażowy debiut reżyserski – "Cicha Noc – zdobył szerokie uznanie na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku i został uhonorowany Złotymi Lwami. Film zdobył również 10 Polskich Nagród Filmowych – Orły. Obecnie pracuje nad swoją drugą fabułą: "Jak najdalej stąd".

EMI BUCHWALD

Wychowała się w małej miejscowości na Mazowszu, w Dąbrowicach. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Wcześniej ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Wajdy, gdzie zrealizowała krótkometrażowy dokument "Bracia". Jej kolejne etiudy fabularne i dokumentalne, w tym dyplomowe "Nauka" (2016) i "Heimat" (2017), były pokazywane i nagradzane na wielu polskich i zagranicznych festiwalach. Finalistka konkursu Talenty Trójki w kategorii Film. Tworzy blog fotograficzny: zwyklaki.tumblr.com oraz instagram @dobrestylowkistarszychpan.

ALICJA GANCARZ

Do 2007 roku związana z serwisami filmowymi Onet.pl, gdzie kierowała m.in. projektem "Film w minutkę", mającym na celu promocję krótkich niezależnych produkcji. Od 2008 roku pracuje dla kanału filmowego Ale kino+ , dla którego przygotowuje m.in. blok poświęcony filmowi krótkometrażowemu "Ale krótkie". Selekcjonuje również filmy krótkometrażowe dla stacji CANAL+ , a od 2018 roku zasiada w Radzie Artystycznej Programu 60 Minut Studia Munka-SFP, skierowanego do młodych reżyserów przed pełnometrażowym debiutem fabularnym.

JULIA MIRNY

Wielokrotnie nagradzana ilustratorka, graficzka, art director. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Tworzy ilustracje, animacje, plakaty festiwalowe i filmowe, okładki płyt muzycznych. Autorka opraw wizualnych TVP Kultura. Współautorka czołówek do filmów "Córki Dancingu" i "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej. Jej ilustracje promowały kampanię pierwszego polskiego wydania magazynu "Vogue". Autorka oprawy corocznego wydarzenia kulturalnego "Imieniny Jana Kochanowskiego" dla Biblioteki Narodowej. Współpracowała też z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, WFDiF, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Instytutem Adama Mickiewicza, a także z magazynami "Kukbuk", "Przekrój", czy "Kikimora".
ADAM PALENTA

Operator filmowy, reżyser filmów dokumentalnych, fotograf. Ukończył Realizację obrazu telewizyjno-filmowego i fotografii na WRiTv UŚ w Katowicach. Studiował również w Szkole Wajdy. Laureat licznych wyróżnień, w tym Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za zdjęcia do filmu "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać" z 2009 roku. Twórca wielokrotnie nagradzanych krótkometrażowych filmów dokumentalnych, z których na szczególną uwagę zasługuje "Życie stylem dowolnym" z 2012 roku. Autor zdjęć do filmów w reżyserii Kuby Czekaja, w tym głośnych "Baby Bump" i "Królewicz Olch". Ten ostatni przyniósł mu Nagrodę za zdjęcia na festiwalu Młodzi i Film.
Udostępnij: