Festiwal w Wenecji nie daje się koronawirusowi

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Festiwal+w+Wenecji+nie+daje+si%C4%99+koronawirusowi-137880
Festiwal w Wenecji nie daje się koronawirusowi
źródło: Getty Images
autor: Kurt Krieger - Corbis
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal w Wenecji odbędzie się zgodnie z planem. Będzie to pierwsze od kilku miesięcy duże wydarzenie ze świata filmu, które nie zostało przełożone ze względu na epidemię koronawirusa.

Informację o tym, że impreza będzie miała miejsce - tak jak planowano - w dniach 2-12 września, potwierdził oficjalnie Luca Zaia, gubernator regionu Veneto. Zaia zapowiedział jednak, że ze względu na wstrzymanie produkcji filmowej na świecie w programie 77. edycji festiwalu prawdopodobnie znajdzie się mniej filmów niż zazwyczaj.

Program imprezy zwykle ogłaszany jest pod koniec lipca - wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie podobnie. Jeszcze w styczniu ogłoszono, że na czele jury Konkursu Głównego zasiądzie Cate Blanchett.

Co ciekawe, ogłoszenie pojawia się w dniu, w którym kończyłby się festiwal w Cannes - oczywiście, gdyby się odbył. Organizatory francuskiej imprezy zamierzają jednak zorganizować ją w tym roku w ograniczonej formie. Prawdopodobnie nie zabraknie jakiegoś canneńskiego akcentu w Wenecji - tak przynajmniej sugerował dyrektor festiwalu z Lazurowego Wybrzeża, Pierre Lescure, który zapowiedział, że oba festiwale zamierzają "uczcić powrót filmów do kin".

W tym tygodniu we Włoszech zostaną rozluźnione pandemiczne restrykcje: od poniedziałku w kraju mają być otwarte siłownie i baseny. 3 czerwca mają otworzyć się granice dla przyjezdnych z Unii Europejskiej, a 15 czerwca - kina, oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Udostępnij: