Iluzjon: Wybierz film na seans przed pierwszym dzwonkiem

Filmweb /
https://www.filmweb.pl/news/Iluzjon%3A+Wybierz+film+na+seans+przed+pierwszym+dzwonkiem-53581
Najbliższy wspólny pokaz Filmwebu i Filmoteki Narodowej odbędzie się 28 sierpnia (piątek) o godz. 20.00 w kinie Iluzjon w Audytorium im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej. Bilety jak zwykle kosztować będą tylko 5 złotych.

Tym razem zapraszamy Was na powrót w szkolne ławy. Traumy dzieciństwa, szkolne zbrodnie i naginanie charakterów - to wszystko znajdziecie w naszych filmowych propozycjach. Oczywiście to Wy, drodzy użytkownicy Filmwebu, decydujecie o tym, jaki film zostanie pokazany 28 sierpnia. Do wyboru macie sześć wyjątkowych filmów, które przeszły do historii kina. Swój głos możecie oddać, klikając TUTAJ. Ankieta jest aktywna do 23 sierpnia.

"Widmo"
Za ten film Henri-Georgesowi Clouzotowi należy się co najmniej świadectwo z czerwonym paskiem. Lecz tu mniej o niesłuchanych uczniów, a bardziej o ich przełożonych chodzi. Nietypowa historia morderstwa rozgrywa się w szkolnych murach: żona do spółki z kochanką planują morderstwo swojego kata - sadystycznego dyrektora szkoły. Ciało znika w tajemniczy sposób... Podobno Clouzot wyprzedził Alfreda Hitchcocka o kilka godzin w wykupie praw do ekranizacji powieściowego oryginału.

"Niepokoje wychowanka Törlessa"
 
Dziecięca niewinność? Dla Roberta Musila i Volkera Schlöndorffa, który kongenialnie zekranizował "Niepokoje wychowanka Törlessa", to jedynie szkodliwy mit. W tej historii w szkole z internatem kumulują się i wybuchają najgorsze instynkty. Co prawda akcja jest osadzona w Cesarstwie Austro-Węgier przed I wojną światową, jednak te same schematy można odnaleźć w szkołach ery wszechobecnych kamer w telefonach komórkowych. Szczególnie warto zestawić ten tytuł z 1966 roku z najnowszą produkcją Michaela Hanekego, "Biała wstążka".

"Dreszcze"
Kolejna propozycja w sam raz na radosny powrót w szkolne progi - przypomina, że ideologiczne urabianie młodych umysłów kiedyś przebiegało na wszystkich frontach, również poza szkołą. W przypadku filmu Wojciecha Marczewskiego miejsce akcji to obóz harcerski A.D. 1955. Bohater, 13-letni Tomek zderza się z dwoma skrajnymi postawami: konformizmem pod atrakcyjną postacią druhny oraz buntem reprezentowanym przez ojca, który za swoje przekonania trafił do więzienia.


"Młody las"
Film z 1934 roku opowiadający o wydarzeniach rewolucyjnych z 1905 roku, kiedy to strajkowali uczniowie w zaborze rosyjskim. Obraz wyreżyserowany przez Józefa Lejtesa, a powstały na podstawie sztuki Adolfa Hertza, był pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Element futurystyczny na liście płac - Anatol Stern jako jeden ze scenarzystów.

"Piknik pod wiszącą skałą"
Niewielu na równi z Peterem Weirem tak znakomicie uchwyciło magię dorastania. W "Pikniku pod wiszącą skałą" znalazł się i mistycyzm, i pączkujący erotyzm, i wiktoriański dryg wychowawczy. Historia uczennic, które w Dniu Świętego Walentego, wybierają się na piknik w góry, po ponad trzydziestu latach od nakręcenia uwodzi wciąż z tą samą tajemniczą mocą.

"Konopielka"
W dziele Witolda Leszczyńskiego, którego akcja toczy się na zapadłej podlaskiej wsi w latach wczesnego PRL-u, nauczycielka oznacza zmiany i postęp. Ponętna krzewicielka oświaty odwraca - jak najbardziej dosłownie - porządek męsko-damskich relacji panujący w domu głównego bohatera, Kaziuka. Tradycyjny model, kiedy to dzieci uczyły się wszystkich potrzebnych do życia umiejętności od rodziców, odchodzi w wiosce nieubłaganie w przeszłość. Pojawia się nowoczesność, a wraz z nią - szkoła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones