Johansson skrytykowana za słowa o politycznej poprawności

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Johansson+skrytykowana+za+s%C5%82owa+o+politycznej+poprawno%C5%9Bci-133884
Scarlett Johansson udzieliła wywiadu magazynowi "As If", w którym wypowiedziała się na temat poprawnego politycznie castingu. Jej słowa spotkały się z ostrą krytyką, aktorka postanowiła więc sprostować swoje słowa.

GettyImages-1144676112.jpg Getty Images © Axelle/Bauer-Griffin

Jako aktorka powinnam móc zagrać jakakolwiek osobę, drzewo czy zwierzę, bo na tym polega moja praca, powiedziała Johansson we wspomnianym wywiadzie. Kreśli się dziś dużo społecznych granic i polityczna poprawność rzutuje na sztukę. Widzę pewien trend w przemyśle i uważam, że jest on potrzebny z różnych społecznych powodów. Ale czasami robi się nieprzyjemnie, kiedy odbija się to na sztuce. A uważam, że sztuka powinna być wolna od ograniczeń.
  
Johansson zareagowała na krytykę, publikując oficjalne oświadczenie i tłumacząc, że jej słowa zostały "zedytowane pod kątem klikalności" i "wyjęte z kontekstu": Odpowiadałam na pytanie artysty Davida Salle'a, które dotyczyło konfrontacji między poprawnością polityczną a sztuką. Uważam, że w idealnym świecie każdy aktor powinien móc zagrać kogokolwiek, a sztuka powinna - w każdej swojej formie - być wolna od politycznej poprawności. To właśnie starałam się powiedzieć, choć zabrzmiało inaczej. Jestem świadoma, że w rzeczywistości w środowisku filmowym mamy dysproporcję, faworyzowani są biali cisseksualni aktorzy. Nie każdy aktor otrzymuje takie propozycje, jakie ja miałam szczęście otrzymać. Wspieram i zawsze wspierałam różnorodność w każdym środowisku. Będę też dalej walczyć o bardziej inkluzywne projekty.

To nie pierwsze problemy aktorki z polityczną poprawnością. Johansson krytykowano za przyjęcie głównej roli w opartym na japońskiej mandze i anime "Ghost in the Shell". W zeszłym roku po serii nieprzychylnych komentarzy zrezygnowała zaś z występu w filmie "Rub & Tug", gdzie miała wcielić się w Dantego Texa Gilla, który urodził się jako kobieta, ale identyfikował się jako mężczyzna.  
Udostępnij: