Pieniądz przynosi pieniądz. Gwiazdy Hollywood i ich biznesy

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Ranking%3A+aktorzy+z+Hollywood+i+ich+dochodowe+biznesy-157445
Pieniądz przynosi pieniądz. Gwiazdy Hollywood i ich biznesy
źródło: Getty Images
autor: Taylor Hill
W Hollywood wielkie pieniądze to zachęta do jeszcze większych zysków. Z zarobionych bajońskich sum korzystają gwiazdy kina i inwestują, pomnażając zyski. W tym rankingu zebraliśmy aktorów i aktorki, którzy powiększyli CV ze srebrnego ekranu o udane biznesy poza przemysłem filmowym. Kto kupił upadły klub sportowy, wymyślił własną serię perfum albo sprzedał swoją markę za miliard dolarów? Przekonajcie się poniżej.

Gwiazdy kina i ich dochodowe biznesy



Ryan Reynolds i Blake Lively



Miarą sukcesu jest na pewno liczba dochodowych biznesów, które można firmować swoją twarzą. We współczesnym Hollywood królem zarabiania jest Ryan Reynolds. W 2018 roku aktor kupił markę alkoholi Aviation American Gin. Dwa lata później koncern Diageo przejął prawa za ponad 600 milionów dolarów. Poprzedni właściciel jednak pozostał  częściowo w spółce, nadal pojawiając się w humorystycznych materiałach promocyjnych. Filmowy Deadpool posiadał udziały w sieci komórkowej Mint Mobile, dopóki T-Mobile nie wchłonęło firmy przy transakcji opiewającej na 1,35 miliarda dolarów. Reynolds inwestuje także w sport. Razem z Robem McElhenneym zakupił walijski klub piłkarski Wrexham AFC, a także część ścigającego się w Formule 1 Alpine F1 Team. Zwłaszcza perypetie drużyny z niższych poziomów rozgrywkowych cieszyły się gigantyczną popularnością – stacja FX zrealizowała serial "Witamy we Wrexham", a samo miasteczko zaczęło zarabiać na turystach, którzy przyjechali zobaczyć klub celebrytów.

Zwiastun serialu "Witamy we Wrexham"




Równie dużą cegiełkę do domowego budżetu dokłada też Blake Lively. Gwiazda filmu "It Ends With Us" w 2021 roku ruszyła ze swoją marką napojów bezalkoholowych Betty Buzz. Produkt okazał się hitem, a 12 miesięcy po premierze oficjalnie sprzedał ponad 5 milionów butelek, które można było znaleźć w 8500 sklepach w Stanach Zjednoczonych. Ofertę rozszerzono o drinki Betty Booze oraz linię produktów do włosów Betty Brown.

Bryan Cranston i Aaron Paul



GettyImages-1734027020.jpg Getty Images © Dave Kotinsky

Duet podbił ekrany i serca widzów dzięki serialowi "Breaking Bad". Gwiazdy produkcji po latach od emisji ostatniego odcinka hitowego dramatu założyły wspólnie firmę Dos Hombres, zajmującą się produkcją meksykańskiego alkoholu mezcal. Produkcja trunku odbywa się w kraju pochodzenia. Specjaliści czuwają nad procesem, w którym nie używają współczesnego sprzętu, a gotowy produkt pojawia się w limitowanych partiach. Po trzech latach od wejścia na rynek amerykański firma chwaliła się trzecią pozycją wśród sprzedaży alkoholi tego typu w USA. Aktorzy nie są tylko cichymi właścicielami, ale także zajmują się marketingiem i firmują swoimi twarzami całe przedsięwzięcie. Nagrywają filmy promocyjne, a nawet osobiście pojawiają się na różnych wydarzeniach, na których można otrzymać butelki z autografami czy pamiątkowe zdjęcia.

Cameron Diaz



GettyImages-460557770.jpg Getty Images © David M. Benett

W 2018 roku Diaz postanowiła zrobić sobie przerwę od aktorstwa i zająć się życiem poza kinem. Aktorka znana z takich filmów jak "Sposób na blondynkę", "Vanilla Sky" czy "Aniołki Charliego", była już wtedy autorką dwóch książek o zdrowym odżywianiu, inwestowała w projekty z tego obszaru. Zaskoczeniem nie może być więc, że Avaline, marka win założona przez aktorkę, reklamuje się organicznym pochodzeniem i byciem produktem wegańskim. Okazuje się, że takie specjalne wina znajdują swoich odbiorców, którzy chętnie płacą za lepszą alternatywę dla zwykłego produktu z supermarketów. Trunek Diaz cieszy się wysokimi ocenami klientów i dobrą sprzedażą. 

Scarlett Johansson



GettyImages-2173201129.jpg Getty Images © Samir Hussein

Jest dwukrotnie nominowaną do Oscara aktorką, której filmy zarobiły ponad 15 miliardów dolarów. Współpracowała z największymi markami modowymi na świecie, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy współczesnego Hollywood. Scarlett Johansson nie podbiła jedynie Fabryki snów, ale również prężnie radzi sobie jako businesswoman. W 2022 roku założyła linię kosmetyków The Outset. Wraz z inwestorką Kate Foster rozpoczęły prace nad start-upem, który szybko zaczął się rozrastać. Aktorka zaczęła rozwijać pomysł jeszcze w trakcie pandemii. Produkty powstałe ze składników pochodzenia roślinnego okazały się wziętym projektem. Obecnie można je kupić w najpopularniejszych drogeriach w Stanach Zjednoczonych. 

Dwayne Johnson



GettyImages-2166138934.jpg Getty Images © Rodin Eckenroth

Majątek The Rocka wycenia się dziś na ponad 800 milionów dolarów. Składają się na niego nie tylko wysokie gaże za filmowe role, ale także niezwykle udane biznesy. W 2020 roku Johnson wraz z grupą partnerów stworzyli markę Teremana Tequila. Alkohol okazał się hitem sprzedaży. W 2022 firma ogłosiła, że w ciągu 12 miesięcy sprzeda aż 600 tysięcy butelek. Takie dane pozwalają na oszacowanie wartości całej marki – to nawet trzy miliardy dolarów. W 2024 Johnson rozwinął swoje biznesowe portfolio o udziały w TKO Group Holdings. Firma sprawuje pieczę nad dwoma największymi federacjami sportów walki w USA: UFC i WWE. Za dołączenie do dyrektorów spółki The Rock otrzymał prawa do swojego przydomka, które dotąd były w rękach wrestlingowej marki, pod której egidą występował przed laty.

George Clooney



GettyImages-2169748571.jpg Getty Images © Stefania D'Alessandro

W 2013 roku Clooney i jego partnerzy, Rande Gerber i Michael Meldman, założyli markę tequilli Casmigos. Początkowo panowie nie chcieli nawet, aby ich produkt był dostępny publicznie. Alkohol został stworzony, aby zadowolić ich wspólny gust. Jednak decyzja o inwestycję w firmę przyniosła im wiele korzyści. Przez 4 lata biznes rozwijał się bardzo prężnie, aż w końcu do twórców zaczęły zgłaszać się korporacje, które chciały przejąć znak towarowy, włączając go do grupy swoich produktów. Ostatecznie to w 2017 roku partnerzy zdecydowali się na sprzedaż swojego wytworu gigantowi przemysłu alkoholowego, Diageo. Kwota opiewała na potężne 700 milionów dolarów i kolejne 300 bonusów zależnych od rozwoju marki pod nowymi skrzydłami. Sama sprzedaż przyniosła Clooneyowi pieniądze, o których nawet najzamożniejsi w Hollywood mogą tylko pomarzyć. Według magazynu Forbes od czerwca 2017 do czerwca 2018 żaden inny aktor nie zarobił więcej od byłego Batmana, który w tym okresie nawet nie zagrał w żadnej produkcji.

Kate Hudson



GettyImages-1473157394.jpg Getty Images © Leon Bennett

Aktorka znana z komedii "Jak stracić chłopaka w 10 dni", "Ślubne wojny" czy "Dziewczyna mojego kumpla" dołączyła jako udziałowczyni w marce odzieżowej Fabletics. Nie była twórczynią projektu, ale dołączyła dwa lata po jego powstaniu. Jako twarz reklamująca przedsięwzięcie posiadała również 20% udziałów w firmie. Prężnie rozwijająca się seria ubrań sportowych zmieniała ambasadorów, wśród których obecnie nie znajdziemy już Hudson. Aktorka spełnia teraz rolę doradczą w firmie, której roczny przychód ze sprzedaży jest szacowany na 650 milionów dolarów. W 2019 roku na sklepowych półkach pojawiła się kalifornijska King St. Vodka, którą Hudson stworzyła we współpracy. Aktorka zainwestowała także w linię odżywczych napojów w proszku InBloom.

Robert De Niro



GettyImages-1052490964.jpg Getty Images © Rick Kern
Robert De Niro, Nobu Matsuhisa i Meir Teper, założyciele sieci Nobu

Nieśmiertelność zapewniły mu role na ekranie, a pieniądze udane biznesy. Robert de Niro może pochwalić się dorobkiem przed kamerą oraz w swoich inwestycjach. W połowie lat 90. wszedł w spółkę z japońskim szefem kuchni Nobu Matsuhisim i producentem filmowym Meirem Teperem. Razem stworzyli światową sieć restauracji Nobu. Obecnie jest ich już ponad 50. W XXI wieku biznes został rozszerzony o sieć 18 hoteli (w tym jeden w Warszawie). Rozwód De Niro z Grace Hightower ujawnił opinii publicznej, że przez ostatnie lata aktor na tym biznesie wzbogacił się o 200-300 milionów dolarów. Oprócz marki De Niro posiada też restaurację Tribeca Grill oraz hotel Greenwich Hotel w Nowym Jorku. W okolicy organizowany jest festiwal filmowy Tribeca, przygotowywany przez jego firmę produkcyjną TriBeCa Productions.

Michelle Pfeiffer



GettyImages-1498795177.jpg Getty Images © Noam Galai

Kobieta-Kot z filmu "Powrót Batmana" wystartowała z własną marką perfum Henry Rose. Marka ma wyróżniać się z tłumu innych zapachów (również tych reklamowanych przez celebrytów) pełną przejrzystością w składzie i spełnianiem wymogów dotyczących użycia składników w pełni bezpiecznych dla zdrowia. Charakterystyka produktu jest zbieżna z przekonaniami Pfeiffer. Aktorka lobbowała za wprowadzeniem Personal Care Product Safety Act, które miało wprowadzać bardziej rygorystyczne katy za łamanie wytycznych dotyczących składników w produktach kosmetycznych.

Mark Wahlberg



GettyImages-1477334976.jpg Getty Images © Denise Truscello

W swojej karierze Wahlberg inwestował już w klub krykietowy, wodę butelkowaną, sieć siłowni, aplikację do sprzedaży butów czy salon samochodowy. Aktor ma w rękawie wiele pomysłów na dochodowe biznesy. Wraz ze swoimi braćmi Donnie’em i Paulem jest właścicielem burgerowni Wahlburgers. Łącznie pod tą nazwą znajduje się ponad 90 lokali w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. W swoim portfolio aktor ma też serię odżywek dla sportowców Performance Inspired. W 2021 zainwestował w markę tequilli Flecha Azul.