Już jutro rusza 7. Festiwal Dwa Brzegi

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Ju%C5%BC+jutro+rusza+7.+Festiwal+Dwa+Brzegi-97662
Zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą od jutra do 4 sierpnia. Zaczynamy 7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.Hasłem tegorocznego festiwalu jest TOŻSAMOŚĆ – to coś, co daje nam poczucie pewności, świadomość tradycji, z jakiej wyrastamy, siłę w konfrontacji z innymi kulturami. Coś, co sprawia, że przez innych jesteśmy szanowani i co pozwala nam ich lepiej zrozumieć. Tę sferę życia porusza wiele filmów prezentowanych na festiwalu. Retrospektywy Janusza Morgensterna i Thomasa Vinterberga pokazują, że twórców wyrastających z różnych kultur, których dzieli przepaść pokoleniowa i różne doświadczenia historyczne, może łączyć bardzo dużo. Obaj opowiadają o ludziach z ich najbliższego otoczenia i jednocześnie osiągają w tych opowieściach wymiar uniwersalny.

Premierowe pokazy filmów "W kręgu miłości" Felixa van Groeningena, "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino, "Borgman" Alexa van Warmerdama, pokazy dokumentów oraz dokumentów muzycznych to tylko kilka tytułów reprezentujących główną sekcję festiwalu, czyli "Świat pod namiotem", w ramach której zapraszamy do obejrzenia najnowszych filmów wybranych na światowych festiwalach.

Bohaterką sekcji "I Bóg stworzył... aktorkę" jest w tym roku Stanisława Celińska. Aktorka i osobowość nieprzeciętna, jej role teatralne (przypomnimy spektakle Teatru TV) oraz filmowe ("Krajobraz po bitwie", "Panny z Wilka") są dowodem wielkiego talentu, a koncert "Nowa Warszawa" z udziałem Royal String Quartet pokaże siłę jej osobowości.

Gościmy tym razem na Dwóch Brzegach mistrza jazzowej trąbki, charyzmatycznego Tomasza Stańko i jego nowojorskich przyjaciół, którzy w niepowtarzalnej atmosferze kazimierskiego Rynku zagrają utwory z albumu "Wisława". W klubie festiwalowym wystąpią między innymi: Mela Koteluk, Subas i Dr Misio z Arkadiuszem Jakubikiem.

W konkursie filmów krótkometrażowych, których rekordowa liczba przysłana została w tym roku na festiwal, zobaczymy bardzo ciekawe, nowatorskie obrazy, przeważnie młodych twórców.

Przyjadą do nas goście z Polski i ze świata: Felix van Groeningen, Carlo di Carlo, Andrzej Jakimowski, Wojtek Smarzowski, Sławomir Fabicki, Waldemar Pokromski i wielu innych. Liczne spotkania i rozmowy na temat filmów i problemów w nich poruszanych sprawią, że znowu wyjedziemy z Kazimierza bogatsi o niezapomniane chwile.
Udostępnij: