Mastercard OFF CAMERA: 5 filmów, które musisz zobaczyć

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Mastercard+OFF+CAMERA%3A+5+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+musisz+zobaczy%C4%87-139282
Mastercard OFF CAMERA: 5 filmów, które musisz zobaczyć
Już dziś, w Krakowie, w internecie, słowem - gdzie tylko chcecie, rusza kolejne święto kina - 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego MASTERCARD OFF CAMERA! Panele, dyskusje, pokazy online, warszawski Serial-con, no i oczywiście najlepsze, niezależne filmy. Oto  redakcyjny wybór pięciu produkcji, których w tym roku nie możecie przegapić

***

Sekcja: Amerykańscy niezależni Grana przez Haley Bennett Hunter prowadzi idylliczne życie na przedmieściach, jednak tak naprawdę egzystuje w złotej klatce. Gdy zaczyna kompulsywnie zajadać się pinezkami, bateriami i szklanymi kulkami, erozja tej rzeczywistości staje się kwestią czasu. Brzmi jak połączenie późnej Claire Denis z wczesnym Toddem Solondzem? Oby tak było, gdyż "Niedosyt" zapowiada się na jeden z mocniejszych filmów bieżącego roku - nie tylko na Off Camerze. Bennett stoi u progu wielkiej kariery, Carlo Mirabella-Davis zbiera pochwały, a widzowie festiwalu Tribecca nie mogą się mylić. Bierzecie nasze pieniądze! 

***

Reżyseria: Renata Gabryjelska
Sekcja: Konkurs Polskich Filmów Fabularnych


Renata Gabryjelska to w naszym przekonaniu jedna z czołowych ikon polskiej popkultury lat 90. A jeśli komuś umknął fakt, iż gwiazda "Girl Guide" Machulskiego jest również świetną reżyserką krótkich metraży, niech koniecznie nadrobi jej "Pogodną" i "Szkiełko". W swoim pełnometrażowym debiucie autorka bierze na warsztat konwencję psychodramy i thrillera, co w połączeniu z utalentowaną, międzynarodową obsadą i plenerami prowincjonalnej Francji może przynieść elektryzujący rezultat. Trzymamy kciuki i rezerwujemy seans. 

***

Reżyseria: Adam Rehmeier
Sekcja: Konkurs Główny Pokazy Specjalne Mastercard


Na pierwszy rzut oka i ucha - amerykański niemal w pigułce. Przedmieścia, inicjacja w dorosłość, rozmowy o życiu i punkowa energia. Jeśli wierzyć opisowi, "Dinner in America" to absurdalna komedia, w której "oryginalność i ekscentryzm są najwyższymi wartościami", a sam film i jego bohaterowie wymykają się wszelkim etykietkom. Ze swojej strony dodamy tyle, że zarówno Kyle Gallner, jak i Emily Skeggs to świetni aktorzy - on rozświetlił swoją charyzmą m.in produkcyjniak "Czas próby", ona pokazała się z fantastycznej strony w "Złym wychowaniu Cameron Post". Czego tu nie kochać?

***

Reżyseria: Danielle Lessovitz
Sekcja: Związki i rozwiązki


Rzecz z zeszłorocznej sekcji Un Certain Regard, ergo - tegoroczna namiastka canneńskiego doświadczenia. Opowieść o miłości Paula (znany z "Dunkierki" Fionn Whitehead) oraz transseksualnej Wye (Leyna Bloom) to jednocześnie przenikliwy portret queerowej kultury Nowego Jokru, a także uniwersalna opowieść o pokonywaniu uprzedzeń. Brzmi zbyt pięknie? To póki co nasza projekcja, jednak, czytając recenzje, nie mamy wątpliwości, że łatwo zakochać się w by  w rozwibrowanym kolorami i tętniącym życiem świecie. 

***

Reżyseria: Daria Woszek 
Sekcja: Konkurs Polskich Filmów FabularnychDrugi z polecanych przez nas debiutów polskich reżyserek, to film, w którym seks, religia, metafizyka i spotykają się w jednej, eklektycznej formule. Woszek bierze się za bary ze stereotypami, kulturowymi tabu i pełną mrocznych zaułków, polską obyczajowością. A jeśli wierzyć selekcjonerom festiwalu SXSW, sprawa ma również wymiar uniwersalny. Woszek nakręciła wcześniej świetnego "Hycla", a w obsadzie ma dwie dramatycznie niedocenione i niewykorzystane przez rodzimą kinematografię, świetne aktorki - Grażynę Misiorowską oraz Helenę Sujecką. Będzie dobrze.