Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni dla "Krainy miodu"

Poznaliśmy laureatów gdyńskiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity. Jury przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 zł filmowi "Kraina miodu" Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej. Film wcześniej otrzymał nagrodę główną festiwalu – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Grand Prix Śląska i Nagrodę Bydgoszcz ART.DOC.

krainamiodu_net.jpg

Podczas gdyńskiej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity jury w składzie: Natalia Fiedorczuk-Cieślak - pisarka i kompozytorka, Jerzy Rados - reżyser i filmoznawca, Olo Walicki - kontrabasista i kompozytor, postanowiło, że Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 zł otrzymają Tamara Kotevska i Ljubomir Stefanov, twórcy filmu "Kraina miodu".

Jury przyznało nagrodę "za film, którego bohaterowie z niezwykłą harmonią przeprowadzają widza przez konflikt o charakterze uniwersalnym. Za nieprzeciętną spójność i artystyczny rozmach. Za skonfrontowanie nas z najważniejszymi w życiu relacjami - z naturą, rodziną i drugim człowiekiem".

Więcej o "Krainie miodu" można przeczytać na stronie mdag.pl.

"Kraina miodu" jest faworytem tegorocznych konkursów 16. Millennium Docs Against Gravity. Film wcześniej otrzymał nagrodę główną festiwalu – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Grand Prix Śląska i bydgoską nagrodę ART.DOC.

Jury przyznało także wyróżnienie: "Jedną z najistotniejszych funkcji kina jest uśpienie czujności, a następnie zassanie widza bez reszty w opowiadaną historię. Sensacyjny, z silnym piętnem autorskim, prowokacyjny, oszałamiający i bezczelnie ostentacyjny - taki jest film Madsa Brügera "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ"".

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywał się w dn. 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie. W Gdyni festiwal odbywał się w dn. 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.

zobacz też: