Najlepsze kino akcji na nowy rok - "King's Man: Pierwsza misja" już w kinach

https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+kino+akcji+na+nowy+rok+-+%22King%27s+Man%3A+Pierwsza+misja%22+od+dzisiaj+w+kinach-145047
Najlepsze kino akcji na nowy rok - "King's Man: Pierwsza misja" już w kinach
Kingsman znów zaskakuje. Twórcy przebojowej serii cofają się w czasie, aby opowiedzieć historię powstania pierwszej niezależnej agencji wywiadowczej oraz pokazać, jak rodziła się jej wyrafinowana i intrygująca mitologia. Pełna emocji opowieść o ojcu i synu, a także o ponadklasowym porozumieniu zachowuje niepowtarzalny styl, jakość i humor poprzednich części. Bo jak przystało na pierwszorzędne kino akcji, jest tu masa przygód, niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. To po prostu trzeba zobaczyć i przeżyć osobiście. "King's Man: Pierwsza misja" już w kinach.

Czy pacyfista może zabijać w słusznej sprawie? Oto dylemat, przed którym staje książę Oxfordu, Orland Oxford (Ralph Fiennes). Z jednej strony wojenny bohater, z drugiej troskliwy ojciec, który nie chce puścić własnego syna na wojnę. Tymczasem młody Conrad Oxford (Harris Dickinson) pragnie pójść w ślady ojca. Bynajmniej nie te pacyfistyczne. Chce się bowiem zasłużyć dla ojczyzny, której najlepsi synowie giną na polach bitew I wojny światowej. Czy uda mu się przechytrzyć ojca, dowódców i króla (Tom Hollander), którzy zaplanowali mu bezpieczniejszą wersję kariery wojskowej, z dala od frontu? A może będzie miał również okazję wykazać się w działaniach wywiadowczych? W końcu "King's Man: Pierwsza misja" to stylowe i pełne humoru kino akcji, które odsłania kulisy powstania słynnej królewskiej agencji wywiadu znanej z filmowej serii Kingsman.


Historia z rozmachemOkopy, naloty, eksplozje, spektakularne bitwy, działania na froncie i sytuacja polityczna Europy na początku XX wieku. Pałace i rezydencje króla Anglii, cara Rosji, cesarza Niemiec oraz księcia Oxfordu. Wspaniałe plenery oraz imponujące stroje z epoki. "King's Man: Pierwsza misja" to film zrealizowany z epickim rozmachem. Ale twórcy mieli jasny cel i bynajmniej nie było to jedynie uwodzenie oraz wprawianie w zachwyt widzów.

– Trudno jest zobrazować, a nawet zbliżyć się do tego bezsensownego koszmaru jakim była pierwsza wojna światowa. Po prostu zrobiłem, co w mojej mocy, aby zapewnić realizm, ale bez popadania w dokument, a jednocześnie chciałem podejść do tego z szacunkiem, na jaki zasługują żołnierze wszystkich stron, ponieważ ta wojna była absolutnym szaleństwem. Moim celem było spróbować uchwycić ten obłęd, ale chciałem zrobić to poprzez los bohatera, czyli Conrada – tłumaczy reżyser, scenarzysta oraz producent, Matthew Vaughn, zdradzając tym samym czas akcji nowej produkcji.

Aby przedstawić genezę powstania agencji Kingsman, twórcy cofają się bowiem w czasie o około sto lat. Pokazują Europę i Amerykę w przededniu I wojny światowej. Władcy, dowódcy oraz ludzie wpływowi podejmują różne działania (od zabiegów dyplomatycznych, po skrytobójcze akcje wywiadowcze), aby zapobiec wiszącej nad Starym Kontynentem katastrofie. Niestety, nie udaje się osiągnąć upragnionego celu, a konieczność powstania szybkiej, pozbawionej biurokracji i samodzielnej agencji wywiadu staje się oczywista. Powstaje ona – rzecz jasna – w kultowym miejscu tajemnych spotkań księcia Oxfordu z królem oraz wojskowymi. – Sklep i zakład krawiecki Kingsman jest kotwicą – wyjaśnia scenograf Darren Gilford. – To rodzaj spoiwa do opowieści o Kingsmanach. A Matthew nie zamierzał tego naruszać. To rodzaj fundamentu, który naprawdę reprezentuje agencję Kingsman.

Historia przez duże H stanowi zresztą nie tylko tło dla genezy agencji, lecz jest ważnym elementem fabuły. Napędza akcję, której elementy stanowią m.in. mordercze zabiegi Gawriła Principa, uwodzicielsko-szpiegowskie intrygi Maty Hari, manipulacje polityczne Erika Jana Hanussena czy tajemny wpływ Rasputina na cara Mikołaja II.

– Rasputin jest oczywiście postacią historyczną, której macki oplatają carski dwór Rosji – mówi Rhys Ifans, który wciela się w tę postać. – To mistyk i ksiądz, choć nie został oficjalnie wyświęcony przez Cerkiew Prawosławną. Moim zdaniem wykorzystuje chrześcijaństwo i kościół jako rodzaj przebrania, podczas gdy tak naprawdę w głębi duszy jest drapieżnym poganinem. Zajmuje szczególne miejsce nie tylko w kulturze rosyjskiej, lecz także światowej. Pod pewnymi względami był pierwowzorem zbuntowanego gwiazdora rocka. Ma w sobie także coś z Charliego Mansona – tajemniczego szarlatana, który zahipnotyzował i uwiódł całe pokolenie – tłumaczy aktor.

Wszystkie znane z historii postaci złoczyńców okazują się jednak tylko pionkami w brudnej grze, którą prowadzi tajemniczy The Shepherd. I to właśnie jego dotyczy tak naprawdę tytułowa pierwsza misja królewskiej agencji. Choć po drodze nie da się oczywiście uniknąć potyczek z jego owianymi złą sławą współpracownikami.

– Myślę, że publiczność będzie zaskoczona rozmachem i złożonością tej części serii "Kingsman" – mówi Ralph Fiennes. – Z pewnością widzowie będą zaskoczeni, że film jest tak silnie zakorzeniony w pewnej epoce historycznej z jej prawdziwymi bohaterami. Sądzę też, że zaskoczy ich zmiana tonu opowieści, którą Matthew ośmiela się wprowadzić, czyli przejście od koszmaru i tragedii pierwszej wojny światowej do typowej dla "Kingsmana" radości życia zmieszanej z buńczucznym humorem.


Ojciec i syn ponad klasowymi podziałamiObok wielkich spraw tego świata okraszonych specyficzną angielskością, niepowtarzalnym stylem i poczuciem humoru istotny element filmu "King's Man: Pierwsza misja" stanowi również znacznie bardziej kameralna i niezwykle poruszająca relacja ojca z synem. Z jednej strony starcie dwóch silnych charakterów, z drugiej wzajemny szacunek, podziw i silne uczucie. Doświadczony w licznych bojach i doskonale znający życie Oxford próbuje oszczędzić synowi cierpień i rozczarowań światem. Trzyma go więc pod kloszem. Tymczasem nieopierzony Conrad czuje się jak ptak w klatce. Pragnie się uwolnić, poznać życie, sprawdzić się i dowieść swojej odwagi. Tylko czy błotniste pola bitew I wojny światowej to aby na pewno dobre miejsce do zdobywania życiowego doświadczenia?

Równie intrygujące, jak relacja ojca i syna, są stosunki księcia Oxfordu ze służbą. – Czerpiemy z historii klasowych podziałów. Ralph, czyli książę Oxfordu, nie jest snobem i odkrył, że najlepszym sposobem na stworzenie siatki szpiegowskiej jest zwerbowanie kamerdynerów, szoferów, niań i pokojówek, ponieważ w tamtych czasach ich obecność w pokojach była ignorowana. Dzięki temu mogli wszystko usłyszeć – twierdzi reżyser Matthew Vaughn, zdradzając tym samym jeden z sekretów działalności operacyjnej agencji Kingsman. Bo choć na co dzień służba zachowuje pozory, to w prywatnych gabinetach rozmawia z księciem jak równy z równym, dzieląc się swoimi przemyśleniami, talentami i doświadczeniem. A dzięki rozległej siatce kontaktów, to właśnie służba okazuje się kluczowym źródłem informacji, które pozwalają prowadzić spektakularne akcje w terenie. Pochodzenie klasowe, narodowościowe czy kolor skóry nie mają znaczenia. Kluczowe okazują się umiejętności, dzięki którym każdy może się stać istotną, bo skuteczną częścią wywiadu.


Znak jakości KingsmanWspaniałe tło nieco szalonego i zabawnego filmu akcji. Tło epickiej przygody, której celem jest powstrzymanie spisku międzynarodowej siatki zbrodniarzy. Pod wodzą tajemniczego czarnego charakteru dążą oni do tego, aby zburzyć europejski porządek i rozpętać piekło, które pochłonie miliony ludzkich istnień. Czy dystyngowany brytyjski dżentelmen będzie w stanie im przeszkodzić? Jak będą mu w tym pomagać syn oraz oddana służba? I jak to się dzieje, że historia o tak dużym ciężarze gatunkowym jest tak lekka, zabawna i porywająca? To storytellingowa i realizacyjna tajemnica całej serii. Najlepiej spróbować rozwikłać tę zagadkę osobiście. Bo nic tak dobrze nie wprowadza w nowy rok, jak porcja świetnej zabawy o zapachu przygody.

"King's Man: Pierwsza misja" już w kinach. Sprawdź repertuar w Twoim mieście
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones