Natalie Portman o pracy na planie "Leona zawodowca": Byłam seksualizowana

indieWIRE / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Natalie+Portman+o+pracy+na+planie+%22Leona+zawodowca%22%3A+By%C5%82am+seksualizowana-150745
Natalie Portman o pracy na planie "Leona zawodowca": Byłam seksualizowana
źródło: Getty Images
autor: Kevin Winter
"Leon zawodowiec" w reżyserii Luca Bessona to film, który rozpoczął karierę Natalie Portman. Choć aktorka przyznaje, że wiele mu zawdzięcza, dziś odnosi się do niego krytycznie. 

Jean Reno i Natalie Portman w filmie "Leon zawodowiec"

Natalie Portman o "Leonie zawodowcu": Są tam momenty, w których musisz się co najmniej wzdrygnąć


Natalie Portman wypowiedziała się na temat "Leona zawodowca" w wywiadzie udzialonym The Hollywood Reporter. 

To film, który wciąż jest kochany, ze wszystkich produkcji, w jakich wystąpiłam, właśnie o nim ludzie najczęściej chcą ze mną rozmawiać – powiedziała aktorka. Zawdzięczam mu moją karierę, ale kiedy oglądasz go teraz, zdecydowanie są w nim momenty, w których musisz się co najmniej wzdrygnąć. Dlatego to dla mnie skomplikowana sprawa.

Chodzi oczywiście o dwuznaczną relację granej przez niej Matyldy z granym przez Jeana Reno tytułowym bohaterem. Aktorka, która w czasie pracy nad filmem miała 11 lat, poruszała ten temat już wcześniej. W wywiadzie z 2020 roku tak opowiadała o swojej roli:

Zdecydowanie zdawałam sobie sprawę, że zostałam sportretowana jako typ lolity. Myślę, że bycie seksualizowaną jako dziecko odebrało mi moją własną seksualność. Sprawiło to, że bałam się być postrzegana w ten sposób i bezpieczne wydało mi się przybranie pozy konserwatystki, komunikowanie "Jestem poważną osobą i powinieneś mnie szanować" lub "Jestem mądra, nie patrz na mnie w ten sposób".

O czym opowiada "Leon zawodowiec"?


Leon to płatny morderca z kodeksem honorowym. Jest najlepszy, jednak pewnego dnia łamie swoje reguły i otwiera drzwi Matyldzie, dziewczynce, której skorumpowani policjanci pod wodzą szalonego Stansfielda z DEA zabili całą rodzinę. Chcąc nie chcąc ci dwoje zostają skazani na siebie. Leon uczy Matyldę fachu, a ta w zamian uczy Leona czytać. Między nimi rodzi się więź, która powoduje, że Leon staje się innym człowiekiem. Zobowiązał się on zabić Stansfielda i jego kolesi. Stansfield jednakże jest szalenie nieobliczalnym i przebiegłym przeciwnikiem.

Zobaczcie zwiastun: 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones