Nie żyje David Prowse, Darth Vader z serii "Gwiezdne wojny"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+David+Prowse%2C+Darth+Vader+z+serii+%22Gwiezdne+wojny%22-140418
Nie żyje David Prowse, Darth Vader z serii "Gwiezdne wojny"
Nie żyje David Prowse. Świat znał go jako osobę kryjącą się pod kostiumem Dartha Vadera w cyklu widowisk sf "Gwiezdne wojny". Aktor miał 85 lat.

GettyImages-497672794.jpg Getty Images © Juan Naharro Gimenez


KIM BYŁ DAVID PROWSE?David Prowse urodził się 1 lipca 1935 roku w Bristolu. Jako dziecko przez cztery lata nosił na nodze szynę, ponieważ błędnie zdiagnozowano u niego gruźlicę kolana. W rzeczywistości cierpiał chorobę zwyrodnieniową stawów. W młodości uprawiał sport. W 1960 roku brał udział w rywalizacji o tytuł Mr. Universe. W latach 1962-4 wygrywał brytyjskie mistrzostwa w podnoszeniu ciężarów. Również w latach 60. rozpoczął karierę aktorską.

DAVID PROWSE JAKO DARTH VADERŚwiat kojarzy go przede wszystkim z roli czarnego charakteru w oryginalnej trylogii "Gwiezdnych wojen" Dartha Vadera. To on właśnie krył się pod kostiumem postaci. Kiedy George Lucas postanowił zaangażować go do "Nowej nadziei", zaproponował mu do wyboru dwie role: Dartha Vadera lub Chewbaccę. Prowse wybrał tego pierwszego.

Choć aktor wcielał się w postać na planie filmu, wypowiadając również kwestie napisane dla tej postaci, to nie jego głos słyszymy w widowiskach (ten należy do Jamesa Earla Jonesa).

NIE TYLKO DARTH VADER. Z CZEGO JESZCZE ZNANY JEST DAVID PROWSE?Darth Vader nie jest jedyną filmową rolą aktora. Wystąpił m.in. w "Mechanicznej pomarańczy". To właśnie w tym filmie wypatrzył go George Lucas i postanowił zaangażować do "Gwiezdnych wojen".

Trzykrotnie Prowse wkładał na siebie kostium potwora Frankensteina. Było to w filmach: "Casino Royale", "Horror Frankensteina" i "Frankenstein i potwór z piekła".

W Wielkiej Brytanii był również doskonale znany jako Green Cross Code Man. Był to superbohater z przygotowywanych przez władze brytyjskie serii filmików i reklam edukacyjnych, który uczył dzieci, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę. Prowse wcielał się w postać od 1967 do 1990 roku. W 2000 roku otrzymał za to Order Imperium Brytyjskiego z rąk królowej Elżbiety II.


W 2015 roku powstał film dokumentalny poświęcony Davidowi Prowse'owi "I Am Your Father". W 2017 roku na Czarnej Liście (zestawieniu najlepszych niezrealizowanych scenariuszy krążących po Hollywood) znalazł się "Strongman", czyli fabularna biografia poświęcona aktorowi. Scenariusz wciąż czeka na realizację.
Udostępnij: