Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Debbie+Reynolds%2C+matka+Carrie+Fisher-121001

Nie żyje Debbie Reynolds, matka Carrie Fisher

  • The Hollywood Reporter
  • autor: mp
  • Inne
W wieku 84 lat w Beverly Hills zmarła Debbie Reynolds. Aktorka źle się poczuła w domu swojego syna i została natychmiast przewieziona do szpitala. Niestety nie udało jej się uratować.

GettyImages-462201472.jpg
Getty Images © Ethan Miller


Reynolds była matką Carrie Fisher, która zmarła we wtorek. Według doniesień mediów przyczyną śmierci Reynolds był udar. Jak powiedział Todd Fisher, jej ostatnie słowa do niego brzmiały: "Tak strasznie za nią tęsknię. Chcę być z Carrie".

Debbie Reynolds urodziła się w 1932 roku w Teksasie. Dla kina odkrył ją szef MGM na jednym z konkursów piękności. Początkowo obsadzana była w komediowych musicalach. Rola w jednym z nich – "Trzy krótkie słowa" z 1950 roku – przyniosła jej pierwszą z czterech nominacji do Złotych Globów.

Dwa lata później znał ją już cały świat. A to za sprawą niezwykle popularnego musicalu "Deszczowa piosenka", gdzie zagrała młodziutką, nieśmiałą aktorkę o wielkim głosie – Kathy Selden. Tą rolą ugruntowała swoją pozycję jako jedna z najjaśniejszych gwiazd kinowych komedii i musicali. Drugą nominację do Złotych Globów zdobyła za "Maleństwo" z 1956 roku. Z tego samego roku pochodzi "Kosztowny związek", który dał jej nagrodę aktorską przyznaną przez National Board of Review.

Do innych ważnych filmów aktorki należą: "Jak zdobyto Dziki Zachód", "Niezatapialna Molly Brown" (trzecia nominacja do Złotych Globów i jedyna nominacja do Oscarów), "Mamuśka" (zdobyła Satelitę i czwartą nominację do Złotych Globów). Od końca lat 90. częściej pojawiała się w telewizji niż kinie. Za gościnny udział w serialu komediowym "Will i Grace" otrzymała swoją jedyną nominację do nagród Emmy.

Prywatnie Reynolds była (nie z własnej winy) pod koniec lat 50. bohaterką wielkiego skandalu obyczajowego. To wtedy jej pierwszy mąż, piosenkarz Eddie Fisher, porzucił ją, by ożenić się z Elizabeth Taylor, która była w tym czasie przyjaciółką Reynolds. Z tego małżeństwa pochodzą jedyne dzieci aktorki, w tym Carrie Fisher, która zmarła we wtorek.

zobacz też: