Nie żyje Eleanor Coppola. Reżyserka dokumentu "Serca ciemności" miała 87 lat

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Eleanor+Coppola.+Re%C5%BCyserka+dokumentu+%22Serca+ciemno%C5%9Bci%22+mia%C5%82a+87+lat-155055
Nie żyje Eleanor Coppola. Reżyserka dokumentu "Serca ciemności" miała 87 lat
źródło: Getty Images
autor: Michael Tullberg
Nie żyje Eleanor Coppola – reżyserka, której dokument "Serca ciemności", opowiadający o pracach na planie "Czasu Apokalipsy", jednego z najsłynniejszych filmów jej męża Francisa Forda Coppoli, przyniósł nagrodę Emmy. W swoim dorobku miała też komedie romantyczne "Paryż może poczekać" i "Miłość to miłość to miłość". Miała 87 lat. Smutną informację przekazała mediom rodzina. 

GettyImages-1388054777.jpg Getty Images © Jeff Kravitz
Marzec 2022. Eleanor Coppola z mężem Francisem Fordem Coppolą podczas oscarowej gali

Kim była Eleanor Coppola?


Eleanor Coppola urodziła się 4 maja 1936 roku jako Eleanor Jessie Neil. Ukończyła studia z zakresu projektowania na UCLA. Francisa Forda Coppolę, swojego przyszłego męża, poznała, gdy pracowała jako asystentka scenografa przy produkowanym przez Rogera Cormana horrorze "Obłęd". Dokumentowała nie tylko pracę na planie głośnego "Czasu Apokalipsy", ale też innych filmów męża oraz swojej córki Sofii – "Zaklinacza deszczu", "Młodości stulatka", "Przekleństw niewinności" i "Marii Antoniny". W 2016 roku na ekrany trafił jej fabularny debiut – komedia romantyczna "Paryż może poczekać". Jej filmografię zamyka "Miłość to miłość to miłość". 

Kulisy powstawania "Czasu Apokalipsy". O czym opowiadał dokument "Serca ciemności"?


"Czas Apokalipsy" zapisał się w historii kina jako jedna z najbardziej kłopotliwych produkcji. Okres zdjęciowy, zaplanowany na pięć miesięcy, wydłużył się ponad dwukrotnie. Scenografia została zniszczona przez tajfun. Harvey Keitel, który początkowo miał zagrać Willarda, zrezygnował po dwóch tygodniach, a Martin Sheen, który ostatecznie go zastąpił, w trakcie zdjęć doznał ataku serca. Eleanor Coppola dokumentowała te wydarzenia, a zrealizowany przez nią materiał trafił do dokumentu "Serca ciemności" George'a Hickenloopera i Faksa Bahra

Początkowo chciałam po prostu dokumentować powstawanie "Czasu Apokalipsy" – mówiła w wywiadzie udzielonym Deadline w 2017 roku. Nie miałam pomysłu. We wczesnych latach 70. robiłam jakieś małe artystyczne filmy, ale kiedy dostałam kamerę na Filipinach, byłam po prostu zahipnotyzowana, miałam wrażenie, że patrzę przez wizjer. 

Dziś "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli uznawany jest za jeden z najlepszych filmów wojennych w historii. Przypominamy odcinek programu Na skróty, w którym opowiadamy o jego fenomenie:

 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones