Nie żyje Mieczysław Morański, głos Asteriksa

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Mieczys%C5%82aw+Mora%C5%84ski%2C+g%C5%82os+Asteriksa-140734
Nie żyje Mieczysław Morański, głos Asteriksa
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Mieczysław Morański, aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy, zmarł w wieku 60 lat. Przyczyną śmierci był COVID-19.

Mieczysław Morański - kim był?Urodził się w 1960 roku w Warszawie. W 1983 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiutował w 1982 roku na scenie Teatru Nowego w Warszawie, grając w "Operze za trzy grosze" według Bertolda Brechta. Był związany z kilkoma warszawskimi teatrami. W latach 1983-1987 był aktorem Teatru Polskiego, w latach 1987-1994 - Teatru Dramatycznego, a od 1994 roku grał w Teatrze Rampa.

Poza teatrem Morański pojawiał się również na dużym i - zwłaszcza - małym ekranie. Często występował w rolach epizodycznych. W jego filmografii znajdują się m.in. seriale "Ojciec Mateusz", "Ranczo" czy "M jak miłość".

Mieczysław Morański - najważniejsze role dubbingoweMorański pracował też jako aktor dubbingowy. Wielokrotnie udzielał głosu postaci Asteriksa w polskich wersjach językowych filmów o przygodach dzielnego Gala (m.in. "Asterix i Obelix kontra Cezar", "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", "Asterix i wikingowie"). Po polsku jego głosem mówił też m.in. Chandler z serialu "Przyjaciele" czy takie animowane postacie jak Barney Rubble i Elmer Fudd.
Udostępnij: