Nie żyje Wojciech Pszoniak. Filmowy Korczak odszedł w wieku 78 lat

Gazeta Wyborcza / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Wojciech+Pszoniak.+Filmowy+Korczak+odszed%C5%82+w+wieku+78+lat-139834
Nie żyje Wojciech Pszoniak. Filmowy Korczak odszedł w wieku 78 lat
źródło: Getty Images
autor: Gallo Images
Nie żyje Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor, który w ostatnich latach zmagał się z chorobą nowotworową, odszedł dziś rano. Informację o jego śmierci przekazał ks. Andrzej Luter w artykule dla czasopisma "Więź". 

Wojciech Pszoniak – kim był?


 
Wojciech Pszoniak to wybitny aktor teatralny i filmowy. Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, a w 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Tego samego roku zadebiutował na deskach krakowskiego Teatru Starego w głośnej "Klątwie" Konrada Swinarskiego. Później jeszcze wielokrotnie współpracował z reżyserem, m.in. przy adaptacjach Szekspira: "Śnie nocy letniej" i "Wszystko dobre, co się dobrze kończy".  

Wojciech Pszoniak – najważniejsze role


Na wielkim ekranie Wojciech Pszoniak zadebiutował w filmie "Twarz anioła" w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego, gdzie wcielił się w ojca Tadka – młodego chłopaka, który trafia do obozu koncentracyjnego w Łodzi. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą. Początkowo w teatrze – zagrał w reżyserowanych przez niego "Biesach" na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego – później także w filmie. Jego role Dziennikarza / Stańczyka w "Weselu", Moryca Welta w "Ziemi obiecanej" czy Maximiliena de Robespierre'a w "Dantonie" przyniosły mu międzynarodowy rozgłos. 

Często grał niewielkie, ale zapadające w pamięć role drugoplanowe. Wojciech Pszoniak współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, m.in. Jerzym Kawalerowiczem ("Austeria"), Agnieszką Holland ("Gorzkie żniwa", "Zabić księdza") czy Piotrem Szulkinem ("Golem").

Wojciech Pszoniak u boku Gerarda Depardieu na planie "Dantona"

Pod koniec lat 70. Wojciech Pszoniak rozpoczął karierę zagraniczną. Konsekwentnie dzielił swój czas między film a teatr, grywając zarówno na deskach francuskich czy brytyjskich teatrów ("Król Ubu" w reżyserii Rolanda Topora, "Błękitne głębokie morze" Karela Reisza), jak i w produkcjach kinowych. W 1990 roku ponownie nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą, wcielając się w tytułową rolę w "Korczaku". Wśród jego ostatnich kreacji możemy znaleźć występy w "Carte Blanche", "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" czy realizowanej w Stanach Zjednoczonych serialowej wersji "Dziecka Rosemary".

Wojciech Pszoniak – nagrodyW 1988 roku Wojciech Pszoniak został nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za drugoplanową rolę w filmie "Notturno" w reżyserii Fritza Lehnera. Dwukrotnie został nagrodzony podczas festiwalu w Gdyni: w 1975 roku za "Ziemię obiecaną", a w 2015 za występ w komedii "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Ta ostatnia rola została nagrodzona także Orłem.

W 2017 roku był gościem koszalińskiego festiwalu Młodzi i Film. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił nam z tej okazji: 

Młodzi i Film. Rozmawiamy z Wojciechem Pszoniakiem.