Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+scenarzysta+s%C5%82ynnych+film%C3%B3w+Martina+Scorsesego-134651

Nie żyje scenarzysta słynnych filmów Martina Scorsesego

  • The Hollywood Reporter
  • autor: łm
  • Filmy, Inne
W środę w wieku 82 lat zmarł Mardik Martin - współscenarzysta  "Ulic nędzy", "New York, New York" oraz  "Wściekłego byka".

GettyImages-454417536.jpg


Pisarz przyszedł na świat w 1936 roku w Iraku w rodzinie z ormiańskimi korzeniami. Mając 18 lat, wyemigrował do Ameryki, gdzie podjął studia na uniwersytecie w Nowym Jorku. Tak poznał reżysera Martina Scorsesego, który wkrótce stał się jego przyjacielem oraz etatowym współpracownikiem.

Do spółki z twórcą "Taksówkarza" pisarz zrealizował trzy wspomniane wyżej dzieła oraz dokument "Italianamerican" poświęcony rodzicom Scorsesego.  W filmografii Martina znajdziemy również wyreżyserowaną przez Kena Russella biografię Rudolpha Valentino (1977) oraz "Ranę" Fatiha Akina (2014) - dramat o ludobójstwie Ormian w Imperium Osmańskim. Specjalnością scenarzysty były ostre dialogi, a także realizm w portretowaniu rzeczywistości.

W 2008 roku premierę miał poświęcony artyście dokument "Mardik: Baghdad to Hollywood". Wypowiadają się w nim m.in. Scorsese, George Lucas, Amy Heckerling i Irwin Winkler.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię