Nowe Horyzonty: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" filmem otwarcia

https://www.filmweb.pl/news/Nowe+Horyzonty%3A+%22Zabij+to+i+wyjed%C5%BA+z+tego+miasta%22+filmem+otwarcia-138679
Nowe Horyzonty: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" filmem otwarcia
Jeden z najodważniejszych projektów w historii polskiej animacji – realizowany przez 14 lat film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – otworzy 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Pełnometrażowa produkcja wybitnego autora animacji artystycznej, Mariusza Wilczyńskiego, była jednym z najciekawszych tytułów prezentowanych na ostatnim Berlinale i została wyróżniona na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy. Czułe, hipnotyzujące dzieło Wilczyńskiego imponuje galerią postaci, które przemawiają w filmie głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy czy Anny Dymnej. Szczególnym rozmówcą reżysera jest jego przyjaciel – Tadeusz Nalepa, którego utwory i słowa nadają rytm strumieniowi wspomnień i kierunek prowadzenia historii.

W tym roku – trudnym dla rodzimej branży filmowej – organizatorzy Nowych Horyzontów chcą poświęcić szczególne miejsce w programie dla polskich produkcji. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest pierwszym z wielu tytułów, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznego festiwalu.

Zabij to i wyjedź z tego miasta: poezja i realizm


Film Wilczyńskiego to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce; "Zabij to i wyjedź z tego miasta" łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Mariusz Wilczyński w swojej pracy twórczej zajmuje się m.in. malarstwem, performansem – tworzeniem filmów animowanych na żywo i przede wszystkim – autorskich filmów animowanych. Reżyser został określony przez "The New York Times" jednym z najważniejszych współczesnych mistrzów w tej dziedzinie; jest też jedynym polskim autorem animacji artystycznej, który miał przegląd swojej twórczości w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku i pierwszym Polakiem, którego animacje prezentowano w The National Gallery w Londynie. Joshua Siegel – kurator ds. filmu w The Museum of Modern Art – stwierdził, że Wilczyński należy do "najwybitniejszych współczesnych twórców animacji na świecie". Reżyser był także bohaterem retrospektywy podczas 12. MFF Nowe Horyzonty.

Zabij to i wyjedź z tego miasta to nie jedyna propozycja, którą widzowie będą mogli zobaczyć w dniu otwarcia 20. Nowych Horyzontów. Więcej informacji na temat przekażemy jeszcze w sierpniu.

* * *

W tym roku zapraszamy na połączone edycje MFF Nowe Horyzonty i American Film Festival – od 5 do 15 listopada. Więcej szczegółów na temat festiwali można znaleźć na www.nowehoryzonty.pl.
Udostępnij: