20. Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival: Jest program

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/20.+Nowe+Horyzonty+i+11.+American+Film+Festival%3A+Jest+program-139862
20. Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival: Jest program
5 listopada rozpocznie się największy w Polsce i jeden z największych w Europie wirtualny festiwal najnowszego kina fabularnego – połączona odsłona 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival. W ciągu 11 dni, do 15 listopada, widzowie będą mogli zobaczyć ponad 170 filmów (blisko 140 produkcji pełnometrażowych i 40 krótkometrażowych) z kilkudziesięciu różnych krajów. Zdecydowana większość tytułów zostanie pokazana premierowo w Polsce, a poszczególne filmy będzie można zobaczyć na specjalnej platformie online zintegrowanej ze stroną nowehoryzonty.pl. W tym roku bezpieczeństwo jest priorytetem – dlatego organizatorzy zapraszają do komfortowego uczestniczenia w wydarzeniu w domowych warunkach.

fot. "Na rauszu", reż. Thomas Vinterberg

W salach Kina Nowe Horyzonty i Dolnośląskiego Centrum Filmowego odbędzie się kilka symbolicznych, ale bardzo ważnych pokazów, zorganizowanych zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. 5 listopada, w ramach otwarcia Nowych Horyzontów, zostanie zaprezentowana – po raz pierwszy w kraju – obsypana nagrodami, realizowana przez kilkanaście lat pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Tego samego dnia pokazane zostaną "Sweat" – najnowszy film Magnusa von Horna z oficjalnej selekcji tegorocznego Cannes oraz otwierająca sekcję Oslo/Reykjavik głośna "Gunda" mistrza kina dokumentalnego Victora Kossakovsky'ego. Filmem otwarcia American Film Festival będzie nagrodzony w Wenecji "Świat, który nadejdzie" Mony Fastvold, ze znakomitymi Vanessą Kirby i Katherine Waterston w rolach głównych. Z kolei 14 listopada, w ramach pokazu zamknięcia Nowych Horyzontów, na ekranach Kina NH zaprezentowane zostanie najnowsze dzieło Thomasa Vinterberga – "Na rauszu", z przebojowym Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Na zamknięcie American Film Festival widzowie obejrzą rejestrację koncertu legendarnego Davida Byrne'a "American Utopia" w reżyserii Spike'a Lee.

fot. "Metamorfoza ptaków", reż. Catarina Vasconcelos

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty oraz konkursy Spectrum i American Docs


Wizytówką Nowych Horyzontów są bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – prezentowane w sekcji konkursowej. W tym roku o Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty konkurować będzie 12 produkcji z całego świata. Wśród nich znajdą się produkcje m.in. z Lesotho – "To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie" Lemohanga Jeremiaha Moseses'a, Grecji – "Kala Azar" Janis Rafy, Węgier – "Eden" Ágnes Kocsis, Meksyku – "Sanktuarium" Joshui Gila, czy z Portugalii – "Metamorfoza ptaków" Catariny Vasconcelos. Polskę reprezentować będą Grzegorz Zariczny ("Proste rzeczy") i Filip Jan Rymsza ("Komar").

Zwyciężczynię lub zwycięzcę wybierze jury w składzie: Dorota Lech (programerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto), Krzysztof Skonieczny (reżyser filmowy), Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Klaudia Śmieja (producentka filmowa) oraz Greg Zgliński (reżyser, scenarzysta, operator). Swojego nowohoryzontowego faworyta wskaże także festiwalowa publiczność podczas głosowania online.

fot. "Barbara Lee. Prawdziwa władza", reż. Abby Ginzberg

W sekcjach konkursowych American Film Festival – Spectrum i American Docs (łącznie 22 tytuły, po 11 w każdej sekcji) widzowie zobaczą przegląd nowych tendencji i młodych talentów kina USA oraz najgłośniejsze dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. Oceniane przez festiwalową publiczność produkcje będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. W konkursie Spectrum znajdą się m.in.: "Bestio, Bestio" Danny'ego Maddena, "Freeland" Maria Furloniego i Kate McLean oraz "Shiva Baby" Emmy Seligman. O nagrodę ufundowaną przez BNY Mellon w sekcji American Docs zmierzą się m.in.: "Doktor Miami" Jean-Simona Chartiera, "Barbara Lee. Prawdziwa władza" Abby Ginzberg oraz "Jimmy Carter, rockandrollowy prezydent" Mary Wharton.

Wszystkie 34 filmy z trzech sekcji konkursowych będą dostępne online dla widzów w całej Polsce.

fot. "Tesla", reż. Michael Almereyda

Filmowe hity w wirtualnym programie NH i AFF


W sekcji Pokazy Galowe oraz Highlights znajdą się m.in. nagrodzony na festiwalu w Wenecji Srebrnym Lwem "Nowy porządek" Michela Franco; pokazywany w konkursie głównym tegorocznego Berlinale "Berlin Alexanderplatz" Burhana Qurbaniego; głośna "Aida" Jasmili Zbanić o masakrze w Srebrenicy; prezentowany na festiwalu w Sundance "Tesla" Michaela Almereydy, ze znakomitymi rolami Ethana Hawke'a i Kyle'a MacLachlana; wyróżnione Kryształowym Niedźwiedziem w Berlinie "Sweet Thing" Alexandre'a Rockwella, przebój Berlinale i Sundance "Pierwsza krowa" Kelly Reichardt czy "Ostatnie słowa" Jonathana Nossitera, z Nickiem Nolte, Charlotte Rampling i Stellanem Skarsgårdem w rolach głównych.

W sekcji Mistrzowie pojawią się najnowsze filmy wybitnych reżyserów współczesnego kina; wśród nich m.in.: "Vitalina Varela" Pedra Costy (zdobywca trzech nagród na festiwalu w Locarno: dla najlepszego filmu, najlepszej aktorki i Nagrody Jury Ekumenicznego), "Dni" Tsaia Ming-lianga (Nagroda Teddy na Berlinale), "Malmkrog" Cristiego Puiu (nagroda w sekcji Encounters festiwalu w Berlinie) oraz "Drodzy towarzysze!" Andrieja Konczałowskiego (Nagroda Specjalna Jury na MFF w Wenecji).


fot. "Szesnaście mgnień wiosny", reż. Suzanne Lindon

(Anty)bohaterkami sekcji Trzecie Oko będą śpiące królewny – niecodzienne, filmowe portrety kobiet, które stoją (a w zasadzie leżą) za pierwszą linią aktywnych bohaterek. Jak co roku, w przygotowanej we współpracy ze stacją telewizyjną sekcji Ale kino+ znajdą się przeboje światowych festiwali – m.in. wybrane do oficjalnej selekcji festiwalu Cannes "Szesnaście mgnień wiosny" Suzanne Lindon i nagrodzone na Berlinale "Mogul Mowgli" Bassama Tariqa z Rizem Ahmedem w roli głównej. Już po raz trzeci, w ramach Oslo/Reykjavik 3 – sekcji powstałej przy wsparciu Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego pochodzących z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu – zostaną zaprezentowane dokonania współczesnego kina norweskiego i islandzkiego (m.in. "Ostatni i pierwsi ludzie" Jóhanna Jóhannssona). Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny, a twórcy, którzy nieustannie badają (i przekraczają) granice języka filmu znajdą swoją reprezentację w sekcji Nocne Szaleństwo. Jak co roku kino z festiwalowych obrzeży pokażemy w sekcji Lost Lost Lost.


fot. wystawa Biuro wysp znalezionych

Scena artystyczna


Tegoroczną główną wystawę towarzyszącą festiwalom będzie można podziwiać na żywo – we wrocławskiej Galerii Studio BWA. Biuro wysp znalezionych (kuratorki: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska) to prezentacja projektów wysp, ich topografii i geologii, do stworzenia których zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie będące parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie.

***

Program festiwalu dostępny jest na stronie nowehoryzonty.pl.

Sprzedaż biletów i dostępów do filmów online rozpocznie się 27 października (wtorek) o godzinie 12.00.
Udostępnij: