Poznaj mistrzów 20. edycji MFF Nowe Horyzonty

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Poznaj+mistrz%C3%B3w+20.+edycji+MFF+Nowe+Horyzonty-138888
20. edycja festiwalu to powrót wielkich nowohoryzontówych mistrzów. Niektórzy z nich kazali na siebie czekać kilka lat, ale cierpliwość widzów będzie nagrodzona już w listopadzie. Wizjonerzy, eksperymentatorzy, niepokorni twórcy, im właśnie poświęcona jest sekcja Mistrzowie. W tym roku w programie m.in.: "Dni", najbardziej radykalny i najbardziej wzruszający film w dorobku Tsai Ming-lianga, "Saturday Fiction" w reżyserii Lou Ye ze zjawiskową Gong Li w roli głównej czy "Malmkrog", najnowsze dzieło reżysera głośnej "Sieranevady".


"Dni", reż. Tsai Ming-liang

Pierwsza po siedmioletniej przerwie fabuła autora "Kapryśnej chmury". Minimalistyczna, poprowadzona nie tylko prawie bez dialogów, ale także bez tłumaczących ich sens napisów opowieść przecina ścieżki dwóch mężczyzn: starszego i młodszego, członka klasy średniej i imigranta, człowieka, który cierpi i tego, który wie, jak ów ból ukoić. Przepiękny, czuły poemat o tęsknocie za intymnością, który swoją premierę miał w konkursie Berlinale."Saturday Fiction", reż. Lou Ye

Zjawiskowa Gong Li ("Zawieście czerwone latarnie") powraca w filmie łączącym kino szpiegowskie i melodramat. Wypełniony dźwiękiem padającego deszczu i papierosowym dymem melancholijny, czarno-biały "Saturday Fiction" w reżyserii Lou Ye ("Masaż niewidomych") zabiera nas do wojennego Szanghaju, do którego przybywa też na występy słynna aktorka. Jednak prawdziwy powód jej wizyty owiany jest tajemnicą.


"Malmkrog", reż. Cristi Puiu

Film, który przyniósł Cristiemu Puiu nagrodę za najlepszą reżyserię w sekcji Encounters ostatniego Berlinale. Twórca głośnej "Sieranevady" znów każe swoim bohaterom spotkać się przy stole – ale radykalnie zmienia temat rozmowy. Bohaterowie monumentalnego, zachwycającego precyzyjną choreografią i fenomenalną scenografią "Malmkroga" debatują o historii świata, filozofii, obyczajach. Kostiumowy, lecz umieszczony poza czasem, imponujący intelektualnym rozmachem film to jeden z najbardziej ambitnych i błyskotliwych komentarzy do współczesności, na jakie porwało się kino.


"Zero", reż. Kazuhiro Soda

Autor pokazywanego na 18.NH "Morza wewnętrznego" w swoim najnowszym dokumentalnym eseju portretuje doktora Yamamoto, który przed laty stworzył w japońskiej Okayamie klinikę psychiatryczną. Lekarz, który poświęcił życie walcząc o godność swoich pacjentów, dziś sam jest słaby. Wierny rytmowi slow cinema Kazuhiro Soda obserwuje trudny proces żegnania ludzi, zamykania spraw, konfrontowania się z własną śmiertelnością.

***

Przypominamy, że w sekcji Mistrzowie znalazły się również:

- "Vitalina Varela" (reż. Pedro Costa) - wielki zwycięzca festiwalu w Locarno (Złoty Lampart dla najlepszego filmu, aktorska nagroda dla Vitaliny Vareli) i jednocześnie najnowszy film bohatera retrospektywy 18.NH.

- "Dau. Natasza" (reż. Ilja Chrzanowski, Jekatierina Oertel) - nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale najciekawsza część spektakularnego projektu "Dau".

- "Wilcox" (reż. Denis Côté) - minimalistyczny film o outsiderze poszukującym nowej drogi. Najnowszy film ulubieńca nowohoryzontowej publiczności i jednocześnie dziesiąty tytuł Côté w programie NH (m.in. po "Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia", "Boris bez Béatrice" czy "Antologii duchów miasta").

***

W tym roku czeka nas wyjątkowa odsłona wszystkich stanów kina. W dniach 5-15 listopada we Wrocławiu równocześnie odbędą się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival.
Udostępnij: