Oscary 2023: Młodzieńcza agresja i hołd kinu w rywalizacji

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+2023%3A+M%C5%82odzie%C5%84cza+agresja+i+ho%C5%82d+kinu+w+rywalizacji-147809
Oscary 2023: Młodzieńcza agresja i hołd kinu w rywalizacji
Do 55 wzrosła liczba państw, które w tym roku zgłosiły chęć walki o Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Ostatniej doby zgłosiły się: Islandia, Indie, Palestyna, Serbia, Litwa i Tanzania.

Zwiastun filmu "Berdreymi"

Kandydatem Islandii został prezentowany na tegorocznym Berlinale film "Berdreymi". Zdobył tam wyróżnienie od Europa Cinemas.

Bohaterem filmu jest 14-letni Balli. Chłopak traktowany przez wszystkich jak odmieniec, żyjący na co dzień z uzależnioną od narkotyków matką, gnębiony fizycznie i psychicznie w szkole. Pierwszą szansą na "normalne" życie dość niespodziewanie okazuje się dla niego poznanie trójki rówieśników. Gwałtownych, co rusz szukających zaczepki, ale co ważne lojalnych.

Islandia regularnie bierze udział w oscarowej rywalizacji od początku lat 80. Póki co może pochwalić się jedną nominacją, którą zdobyły "Dzieci natury".

Zwiastun filmu "Ostatni seans"

Indie nie wystawiły do Oscara żadnego z wielkich kasowych tegorocznych hitów. Zamiast tego postawiły na skromny hołd złożony kinu - "Ostatni seans".

9-letni Samay mieszka w małej indyjskiej wiosce. Gdy pierwszy raz trafia do kina, zakochuje się w obrazie, który miga mu przed oczami. Niestety, tata Samaya zapowiada, że jest to jego pierwszy i ostatni seans. Chłopak nie wyobraża sobie już życia bez historii kinowych, dlatego ogląda filmy po kryjomu. Gdy poznaje pracownika kina, jego świat staje się bogatszy o nowe opowieści, którymi później dzieli się z innymi w wiosce.

Indie doczekały się trzech oscarowych nominacji. Od ostatniej minęło już jednak 21 lat, bo dostał ją "Lagaan: Dawno temu w Indiach".

Zwiastun filmu "Mediterranean Fever"

I mamy kolejny film z tegorocznego konkursu głównego w Cannes w oscarowej rywalizacji. Palestyna zgłosiła bowiem dramat "Mediterranean Fever".

Bohaterem filmu jest cierpiący na depresję Waleed. Mężczyzna marzy o karierze pisarza. Póki co wplątał się w mroczną przygodę za sprawą poznanego sąsiada, który jest drobnym oszustem.

Dwukrotnie filmy reprezentujące Palestynę zdobywały nominacje oscarowe. To niezłe osiągnięcie biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory kraj ten zgłosił zaledwie 14 tytułów.

Zwiastun filmu "Mrok"

Serbia wybrała film aktualny geopolitycznie. To dramat "Mrok", którego premiera odbyła się w marcu na festiwalu w Sofii.

Akcja filmu rozgrywa się w Kosowie po wojnie bałkańskiej. Serbska rodzina żyje pod ochroną jednostek wojskowych KFOR, które bronią ludności tylko w dzień. W nocy wszystko się zmienia, a strach przejmuje kontrolę, kradnąc im sen. W domu otoczonym głębokim, ciemnym lasem mieszka Milica z mamą i dziadkiem. Gdy zapada noc, rodzina barykaduje się w swoim domu, przerażona przerażona mrokiem wyłaniającym się z lasu. Czy ten horror jest echem wojny, czy tylko wytworem ich wyobraźni, jak twierdzą funkcjonariusze KFOR?

Od rozpadu Jugosławii Serbia regularnie wystawia swoje filmy do oscarowego wyścigu. Tylko "Pułapka" zdołała trafić na skróconą listę do nominacji.

Zwiastun filmu "Pielgrzymi"

Z ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji pochodzi film "Pielgrzymi". Na Oscarach będzie reprezentować Litwę.

Paulius jest nawiedzany wspomnieniami swojego zmarłego brata Mateusa, który został zamordowany cztery lata wcześniej. Sprawcy zostali złapani. Dla Pauliusa i Indre, dziewczyny Mateusa, wspomnienia ukochanej osoby są jednak dalej bardzo świeże. Mężczyzna prosi Indre, aby odbyła z nim swego rodzaju pielgrzymkę. Mają odwiedzić wszystkie miejsca, w których Mateus przebywał w nocy przed porwaniem i śmiercią.

"Pielgrzymi" są piętnastym filmem zgłoszonym przez Litwę. Żaden z poprzednich nie wywalczył nominacji.

Zwiastun filmu "Tug of War"

Dopiero po raz drugi w historii o Oscara ubiegać się będzie film reprezentujący Tanzanię. Zgłoszonym kandydatem został "Tug of War".

Akcja filmu rozgrywa się w ostatniej dekadzie panowania kolonialnego Wielkiej Brytanii na Zanzibarze, w której znaczną część mieszkańców wyspy stanowiła społeczność hinduska. Denge walczy o wolność swego kraju zajmując się dystrybuowaniem ulotek i dokumentów propagujących komunizm. W tym czasie Yasmin ucieka od dużo starszego, agresywnego męża, wyznaczonego jej przez rodzinę. Ich pierwsze spotkanie na zawsze połączy ich we wspólnej walce o wolność ojczyzny i miłości, która na samym końcu będzie od nich wymagać rozłąki.

Pierwszym kandydatem Tanzanii był 21 lat temu "Maangamizi: The Ancient One". Tamten film nie otrzymał nominacji.

OSCARY 2023: Zgłoszeni kandydaciLista skrócona kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy zawierająca 15 tytułów zostanie ogłoszona 21 grudnia. Pięciu nominowanych poznamy 24 stycznia 2023 roku.

Albania: "Një Filxhan Kafe dhe Këpucë të Reja Veshur"
Algieria: "Nos frangins"
Armenia: "Avrorayi lusabats'y"
Austria: "W gorsecie"
Belgia: "Blisko"
Boliwia: "Utama"
Bośnia i Hercegowina: "Balada
Brazylia: "Marte Um"
Bułgaria: "Maĭka"
Chorwacja: "Sigurno mjesto"
Czarnogóra: "Elegija lovora"
Czechy: "Il Boemo"
Ekwador: "Lo invisible"
Finlandia: "Dziewczyny"
Grecja: "Magnitika pedia"
Gruzja: "Didi shesveneba"
Gwatemala: "El silencio del topo"
Hiszpania: "Alcarràs"
Holandia: "Narcosis"
Indie: "Ostatni seans"
Indonezja: "Ngeri-Ngeri Sedap"
Iran: "Jang-e jahani sevom"
Irlandia: "An Cailín Ciúin"
Islandia: "Berdreymi"
Izrael: "Sabaya i jej kino"
Japonia: "Plan 75"
Kanada: "Wieczna wiosna"
Kazachstan: "Zhizn"
Korea Południowa: "Podejrzana"
Kosowo: "Szukając Venery"
Kostaryka: "Domingo y la niebla"
Litwa: "Pielgrzymi"
Łotwa: "Janvāris"
Nepal: "Ainaa Jhyal Ko Putali"
Niemcy: "Na Zachodzie bez zmian"
Nowa Zelandia: "Muru"
Palestyna: "Mediterranean Fever"
Panama: "Cumpleañero"
Paragwaj: "Eami"
Polska: "IO"
Portugalia: "Alma Viva"
Rumunia: "Niepokalana"
Serbia: "Mrok"
Słowacja: "Oběť"
Słowenia: "Orkester"
Szwajcaria: "Kawałek nieba"
Tajwan: "Gai si de a xiu luo"
Tanzania: "Tug of War"
Tunezja: "Taht el Karmouss"
Turcja: "Powtórka"
Uganda: "Tembele"
Ukraina: "Klondike"
Urugwaj: "Pracodawca i pracownik"
Wenezuela: "Skrzynka"
Węgry: "Blokád"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones