Paolo Taviani, zdobywca Złotej Palmy i Złotego Niedźwiedzia, nie żyje. Miał 92 lata

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Paolo+Taviani%2C+zdobywca+Z%C5%82otej+Palmy+i+Z%C5%82otego+Nied%C5%BAwiedzia%2C+nie+%C5%BCyje.+Mia%C5%82+92+lat-154391
Paolo Taviani, zdobywca Złotej Palmy i Złotego Niedźwiedzia, nie żyje. Miał 92 lata
źródło: Getty Images
autor: Sebastian Reuter
W czwartek w rzymskiej klinice zmarł Paolo Taviani. Włoski reżyser, zdobywca Złotej Palmy za "We władzy ojca" i Złotego Niedźwiedzia za "Cezar musi umrzeć", miał 92 lata. Taviani zmarł po krótkiej chorobie.

Bracia Taviani, mistrzowie włoskiego kinaPaolo Taviani tworzył filmy wraz ze swoim bratem Vittorio, który zmarł w 2018 roku. Obaj zakochali się w kinie już w liceum. Punktem zwrotnym był seans "Paisa" Roberto Rosselliniego w 1946 roku.

Pierwsze filmy krótkometrażowe zaczęli kręcić w latach 50. Później zaczęli kręcić dokument. Paolo Taviani wraz z bratem debiutował w fabularnym pełnym metrażu w 1962 roku filmem "Mafia nie przebacza".

W drugiej połowie lat 60. zaczęli pojawiać się na największych festiwalach filmowych. W Wenecji Paolo Taviani pojawił się tylko raz z filmem "Wywrotowcy".

GettyImages-139275628.jpg Getty Images © Sean Gallup


Trzykrotnie bracia Taviani brali udział w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Po raz pierwszy w 1977 roku - "We władzy ojca" przyniosło im Złotą Palmę. Za drugim razem - "Noc w San Lorenzo" - zdobyli nagrodę jury ekumenicznego. Trzeci film w konkursie głównym to "Kwiatuszek".

W 2012 roku Paolo Taviani wraz z bratem zdobył Złotego Niedźwiedzia za film "Cezar musi umrzeć". Już po śmierci Vittorio Paolo powrócił do Berlina z filmem "Leonora addio". Obraz otrzymał nagrodę FIPRESCI.

Zwiastun filmu "Cezar musi umrzeć"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones