Polański pozwał Akademię za pozbawienie go członkostwa

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Pola%C5%84ski+pozwa%C5%82+Akademi%C4%99+za+pozbawienie+go+cz%C5%82onkostwa-132757
Jak obiecywał, tak zrobił. Roman Polański złożył pozew do sądu, w którym zaskarża decyzję Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej o wyrzuceniu go z organizacji. Reżyser domaga się przywrócenia mu pełnego członkostwa.

GettyImages-856705456.jpg Getty Images © Andreas Rentz


Przypomnijmy, że Akademia w maju ubiegłego roku postanowiła pozbyć się Polańskiego na mocy przepisów tej organizacji uaktualnionych po skandalu obyczajowym Harveya Weinsteina. Zgodnie z nimi członkami Akademii nie mogą być osoby, które swym zachowaniem sprzeniewierzają się wartościom wyznawanym przez organizację.

A przypomnijmy, że Roman Polański od 1978 roku traktowany jest w Stanach Zjednoczonych jako zbieg w związku z oskarżeniem o seks z 13-latką (co w prawie amerykańskim traktowane jest jako gwałt). Reżyser jednak twierdzi, że Akademia podejmując swoją decyzję nie zachowała procedur prawa i nie pozwoliła mu na obronę swojego dobrego imienia. Twierdzi też, że decyzja o wyrzuceniu opiera się na wnioskach, które nie mają potwierdzenia w dowodach.

Akademia zdążyła już odnieść się do pozwu Polańskiego. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że zarząd Akademii podtrzymuje swoją decyzję i podkreśla, że została ona wydana z poszanowaniem prawa, jest sprawiedliwa i rozsądna.

Ubiegłoroczna decyzja Akademii jest o tyle zaskakująca, że sprawa Polańskiego pozostaje formalnie nierozwiązaną od 40 lat. Mimo to do 2018 roku nie przeszkadzało to organizacji w celebrowaniu artystycznych dokonań reżysera. W 1981 roku otrzymał nominację do Oscara za "Tess", a w 2003 otrzymał statuetkę za "Pianistę", co przyjęte zostało owacją na stojąc (choć samego Polańskiego na uroczystości nie było).