Polska premiera "Raid 2: Berandal" na Pięciu Smakach!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Polska+premiera+%22Raid+2%3A+Berandal%22+na+Pi%C4%99ciu+Smakach-107491
W ramach pokazów specjalnych 8. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się polska premiera "Raid 2: Berandal", jednego z najefektowniejszych filmów sensacyjnych ostatnich lat.

"Raid 2" to energetyczny festiwal mistrzowskich scen akcji przygotowany przez indonezyjskich choreografów, pracujących pod okiem nowej, niespodziewanej gwiazdy kina sztuk walk, walijskiego reżysera Garetha Evansa, o którym mówi się, że tylko przez pomyłkę nie urodził się w Azji.


Pierwsza odsłona filmu z 2011 roku zachwyciła odświeżającą energią i efektownym smakiem indonezyjskich sztuk walk pencat silat, pokazanych na ekranie po raz pierwszy właśnie przez Evansa (w poprzedzającym dylogię filmie "Merantau). "Raid" trafił do kin na całym świecie, stając się najpopularniejszym indonezyjskim filmem w historii. Nic dziwnego, że reżyser dostał zielone światło na realizację sequela i znacznie większy budżet do dyspozycji.

Zaczynający się tam, gdzie skończyła się część pierwsza, "Raid 2: Berandal" to doskonała choreografia, niezwykłe scenerie i zabójczy przeciwnicy, których musi pokonać Rama (ponownie niepozorny, ale bardzo skuteczny Iko Uwais), pod przykrywką rozpracowujący rozległy przestępczy syndykat. Jest to film ambitniejszy od poprzednika, bardziej rozbudowany zarówno fabularnie, wizualnie jak i realizacyjnie – do sekwencji walk wręcz doszedł także np. efektowny pościg samochodowy.

Wychowany na filmach sztuk walk, Evans ma niezwykłe wyczucie do fotogenicznych lokalizacji, co w połączeniu z doświadczeniem lokalnych speców od sztuk walki pozwoliło stworzyć znakomite, bardzo brutalne walki - sekwencja w błocie przejdzie zapewne do historii gatunku. Znać, że reżyser jest filmowym zwierzem i garściami czerpie z filmów Park Chan-wooka, rodzeństwa Wachowskich czy Andrew Lawa i Alana Maka.

Międzynarodowy sukces kina hongkońskiego w latach 80. sprawił, że kolejne kinematografie azjatyckie, od Korei Południowej przez Tajlandię po Wietnam czy Indie, zaczęły stawiać na dynamiczne filmy prezentujące lokalne sztuki walk. "Raid 2" dowodzi, że Indonezja nie została w tyle!

Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji podziwiać pierwszej części filmu na dużym ekranie lub chcą przypomnieć sobie jak rozpoczęła się historia, organizatorzy zapraszają na pokaz obu części podczas festiwalu! Bilety na "Raid maraton" w sprzedaży od 1 października na stronie festiwalu.

"Raid 2: Berandal" nie ma polskiego dystrybutora. Pokazy na Pięciu Smakach są jedynym aktualnie planowanymi w kraju.

8. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów, Luna i MSN w dniach 12-20 listopada.
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-27 listopada).
Udostępnij: