Seks, tajne służby i chiński Nowy Rok rządzą w kinach na świecie

Screendaily / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Seks%2C+tajne+s%C5%82u%C5%BCby+i+chi%C5%84ski+Nowy+Rok+rz%C4%85dz%C4%85+w+kinach+na+%C5%9Bwiecie-109931
W ostatni weekend widownia kinowa poza granicami USA miała bardzo urozmaicony wybór. Aż 12 filmów zarobiło ponad 10 milionów dolarów. Z tego większość stanowiły produkcje azjatyckie. Nie powinno to wcale dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że właśnie świętowano Nowy Rok według chińskiego kalendarza.Jednak na szczycie zestawiania mamy produkcję amerykańską. "Pięćdziesiąt twarzy Greya" straciło w porównaniu z ubiegłym tygodniem 56% i zarobiło 68,1 mln dolarów. Obraz był numerem jeden w ponad 50 krajach świata. Spośród zagranicznych rynków film najlepiej sprzedaje się w Wielkiej Brytanii (w sumie 39,3 mln), Niemczech (27,2 mln) i Francji (20,2 mln). Polska zajmuje dziesiątą lokatę z wynikiem 7,8 mln dolarów. W sumie poza granicami Stanów Zjednoczonych "Pięćdziesiąt twarzy Greya" zgarnęło 280,5 mln dolarów. Jego globalne wpływy przekroczyły właśnie 400 milionów (410,6 mln). To pierwsza premiera 2015 roku, której udała się ta sztuka.

Drugą lokatą podzieliły się dwa filmy, które według szacunków zarobiły po 33 miliony dolarów. Pierwszym z nich jest "Kingsman: Tajne służby". Obraz wykorzystał chiński nowy rok i stał się najlepiej debiutującym amerykańskim tytułem z kategorią R na koreańskim rynku. Zarobił tam 8,9 mln dolarów. Na Tajwanie zgarnął 3,3 mln dolarów, co jest najlepszym otwarciem w noworoczny weekend od pięciu lat. W Malezji "Kingsman: Tajne służby" zanotował trzecie najlepsze otwarcie w historii wytwórni 20th Century Fox.

O ile jednak ekranizacja komiksu Marka Millara pokazywana jest poza granicami USA w 54 krajach, o tyle drugi z filmów z zarobkiem 33 milionów w ten weekend trafił do kin tylko w pięciu regionach. Tym obrazem jest jedno z najdroższych chińskich widowisk historycznych "Tian jiang xiong shi". Od środy film zarobił już 50 milionów dolarów.

Tuż za podium znalazła się komedia akcji z Chow Yun-Fatem "Du cheng feng yun 2". Obraz trafił do czterech dalekowschodnich krajów i zarobił w weekend 29 milionów dolarów, a od premiery - 39 milionów. Pierwsza część miała swoją premierę przed rokiem i zarobiła w Chinach 85 mln dolarów.

Pierwszą piątkę kompletuje animacja "Spongebob na suchym lądzie". Film dodał do swoich zagranicznych wpływów 21,9 mln dolarów. Film zadebiutował na drugim miejscu w Niemczech i na czwartym we Francji oraz na szóstym w Korei Południowej.

"Snajper" zajął szóste miejsce z wynikiem 20,5 miliona dolarów. Globalne wpływy filmu Clinta Eastwooda jeszcze przed weekendem przekroczyły 400 milionów dolarów (428,1 mln).

Pozostałymi filmami, które w weekend zarobiły ponad 10 milionów, są: "Zhong Kui fu mo: Xue yao mo ling" (17 mln, od premiery 26,5 mln), "Lang tu teng" (14 mln, od premiery 27 mln), "Detective K: The Laborer's Daughter" (12,5 mln, od premiery 23 mln), "Ba ba qu na er" (11,5 ml, od premiery 18 mln), "Wielka Szóstka" (11 mln) i "Chong shang yun xiao" (10 mln, od premiery 14 mln).