Spider-Man opuszcza MCU

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Spider-Man+opuszcza+MCU-134330
Czasami sukces może być tak duży, że zamiast błogosławieństwem staje się przekleństwem. Tak można podsumować to, co dzieje się ostatnio na linii Sony-Disney. Przedstawiciele wytwórni spędzili ostatnie tygodnie na intensywnych rozmowach, których celem było przedłużenie współpracy dotyczącej produkcji filmów o Człowieku-Pająku. Niestety, okazuje się, że kontrakt nie został podpisany.


Co to oznacza? W skrócie tyle, że Kevin Feige przestanie być producentem "Spider-Manów". Marvel Studios nie będzie mogło skorzystać z postaci w produkcjach wykraczających poza kończącą się obecnie umowę. Pełnię praw do postaci ma Sony, które łatwiej będzie mogło wprowadzić postać do swoich innych komiksowych widowisk (jak "Venom 2"), ale musi zapomnieć o związkach Petera Parkera z Avengers.

Informacja spadła na fanów ekranizacji komiksów Marvela ledwie dzień po tym, jak "Spider-Man: Daleko od domu" stał się najbardziej kasowym tytułem w historii studia Sony. I jak łatwo się domyśleć, źródłem konfliktu są pieniądze. Otóż Disney widząc olbrzymią sumę, z której praktycznie nic nie trafiło na jego konto (wytwórnia otrzymuje zaledwie 5% z wpływów), postanowił walczyć o swoje. Według pojawiających się w mediach informacji, Disney chciał, żeby w przypadku nowych filmów Sony dzieliło się z nimi zyskami po połowie. Szefowie Sony nie byli tym zainteresowani i tak rozmowy zostały zakończone.

Portal io9 dotarł jednak do przedstawicieli Sony, którzy oferują fanom promyk nadziei. Według nich negocjacje wciąż są prowadzone i jest szansa na to, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do porozumienia. Oficjalny komunikat wytwórni wyraża rozczarowanie i całkowitą winą za powstałą sytuację obarcza Marvela i Disneya.

Sony ma w planach co najmniej dwa filmy z cyklu "Spider-Man". Studio chciałoby, żeby za kamerą stanął ponownie Jon Watts, ale nie ma z nim jeszcze formalnie podpisanego kontraktu. Gwiazdą widowisk pozostanie Tom Holland.
Udostępnij: