Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Steven+Spielberg+zn%C3%B3w+bierze+si%C4%99+za+Kubricka-93663

Steven Spielberg znów bierze się za Kubricka

  • Deadline
  • autor: mp
  • Seriale
O tym, że Steven Spielberg jest wielkim fanem Stanleya Kubricka, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Najlepiej udowodnił to, realizując jeden z projektów Kubricka "A.I. Sztuczna inteligencja". Teraz ma pomysł na kolejny z niezrealizowanych projektów Kubricka. Otóż Spielberg zamierza nakręcić monumentalną biografię Napoleona. Nie będzie to jednak widowisko kinowe, a telewizyjny miniserial.

Napoleon4.jpg


Kubrick zaczął myśleć o "Napoleonie" na początku lat 60. Miał na punkcie francuskiego zdobywcy prawdziwą obsesję. Scenariusz pisał w oparciu o ponad 18 tysięcy książek i dokumentów. Faza przedprodukcyjna była daleko posunięta. Kubrick miał już wybrane miejsca we Francji, w których chciał kręcić, a bitwy miały zostać zrealizowane w Rumunii, której władze obiecały Kubrickowi pomoc 40 tysięcy żołnierzy w roli statystów. Napoleona miał zagrać David Hemmings, a Józefinę Audrey Hepburn.

Niestety studio przerażone kosztami produkcji wycofało się z projektu. Kubrick wykorzystał część materiału źródłowego i zrealizował "Barry'ego Lyndona", którego akcja rozgrywa się 15 lat przed wybuchem wojen napoleońskich. Jednak jeszcze w 1987 roku deklarował, że "Napoleona" zrealizuje, uważając, że będzie to najlepszy film w historii X Muzy.

Czy Spielberg zrobi najlepszy mini-serial?

zobacz też: