Szef Marvela żałuje, że zatrudnił Tildę Swinton

/Film / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Szef+Marvela+%C5%BCa%C5%82uje%2C+%C5%BCe+obsadzi%C5%82+Tild%C4%99+Swinton+w+%22Doktorze+Strange%27u%22-142456
Szef Marvela żałuje, że zatrudnił Tildę Swinton
Gdy w 2015 roku Marvel ogłosił, że Tilda Swinton wcieli się w "Doktorze Strange'u" w mistrzynię magii znaną jako Starożytna, w sieci zawrzało. Fani zarzucili wówczas studiu white washing, czyli wybielenie postaci, która w komiksowym oryginale była wiekowym tybetańskim mnichem. Dziś szef Marvela, Kevin Feige, przyznaje, że popełnił błąd, obsadzając białą kobietę w roli Azjaty.

W rozmowie z "Men’s Health" producent stwierdził: Myśleliśmy, że jesteśmy tacy sprytni i nowatorscy. Chcieliśmy uniknąć stereotypu w postaci pomarszczonego, starego, mądrego Azjaty. Potem przyszło jednak otrzeźwienie. Zadaliśmy sobie pytanie: czy jest jakiś inny sposób, aby nie popaść w sztampę, a zarazem obsadzić azjatyckiego aktora? Odpowiedź brzmi oczywiście: tak.

Przypomnijmy, jak sześć lat temu Marvel argumentował decyzję o zatrudnieniu Swinton: Starożytny to tytuł, który nie jest własnością jednej postaci. Jest to raczej pseudonim przekazywany na przestrzeni lat. W tym konkretnym filmie ucieleśnieniem Starożytnego będzie bohaterka pochodzenia celtyckiego. Jesteśmy bardzo dumni, że niezwykle utalentowana Tilda Swinton wcieliła się w tę wyjątkową i złożoną postać w towarzystwie naszej niezwykle zróżnicowanej obsady.

Feige udzielił wywiadu dla "Men's Health" przy okazji zbliżającej się premiery widowiska "Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni". Film, który trafi na ekrany we wrześniu, będzie pierwszą w historii opowieścią o azjatyckich superbohaterach Marvela.