Szumowska w konkursie głównym Berlinale!

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Szumowska+w+konkursie+g%C5%82%C3%B3wnym+Berlinale-109247
Nowy film Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało" zakwalifikował się do konkursu głównego festiwalu w Berlinie.


Polska reżyserka powalczy o Złotego Niedźwiedzia m.in. z Peterem Greenawayem ("Eisenstein in Guanajuato") i Terrence'em Malickiem ("Knight of Cups"). Filmy oceni jury pod przewodnictwem Darrena Aronofsky'ego.

Przypomnijmy, że poprzedni film Szumowskiej "W imię..." (2013) również znalazł się  w konkursie głównym Berlinale. Zdobył wówczas nagrodę Teddy (dla najlepszego utworu poświęconego gejom i lesbijkom) oraz wyróżnienie przyznawane przez czytelników 'Siegessäule'.

To opowieść o ciele, o naszym stosunku do niego, o relacji z nim. Z ciałem starym, ale i tym młodym, które za wszelką cenę chce być inne, jest nieakceptowane przez właściciela - mówi Szumowska o nowym filmie - O ciele, które już odeszło i jest tylko skorupą; o ciele astralnym, w które wierzy Anna. To również opowieść o kraju, o Polsce, która przecież też jest symbolicznym „ciałem”; miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub nie znosimy, plujemy na nie lub je wywyższamy. "Body/Ciało" to prosta i sentymentalna historia. Chcemy ją opowiedzieć z dystansem, inteligentną ironią i humorem.

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Oprócz "Ciałaujawniono tytuły siedmiu kolejnych filmów, które zobaczymy w berlińskim konkursie. Są wśród nich m.in. najnowsze produkcje Wernera Herzoga i Jafara Panahiego.

Oto one:

"Cha và con và" ("Big Father, Small Father and Other Stories"), reż. Di Phan Dang (Wietnam, Francja, Niemcy, Holandia)
"Journal d'une femme de chambre" ("Diary of a Chambermaid"), reż. Benoit Jacquot (Francja, Belgia)
"Mr. Holmes", reż. Bill Condon (Wielka Brytania)
"Queen of the Desert", reż. Werner Herzog (USA)
"Taxi", reż. Jafar Panahi (Iran)
"Victoria", reż. Sebastian Schipper (Niemcy)
"Yi bu zhi yao" ("Gone with the Bullets"), reż. Wen Jiang (Chiny, USA, Hong Kong)

Festiwal odbędzie się w dniach 5-15 lutego.