Znamy laureatów 8. PKO OFF CAMERA

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Znamy+laureat%C3%B3w+8.+PKO+OFF+CAMERA-111342
"Ixcanul" Jayro Bustamante z Krakowską Nagrodą Filmową, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej numerem jeden w Konkursie Polskich filmów Fabularnych – tak kończy się 8. PKO OFF CAMERA. Widzom najbardziej podobali się "Bogowie" Łukasza Palkowskiego (Nagroda Publiczności), z kolei Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI doceniła "Sworn Virgin".


"Ixcanul" operuje kontrastami widocznymi nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach – od wierzeń i zabobonów po barierę językową. To mocne, przejmujące kino, kino, które wytycza drogę. Akcja debiutanckiego filmu Jayro Bustamante rozgrywa się w Gwatemali. Bohaterowie żyją u podnóża aktywnego wulkanu, który do pewnego stopnia wyznacza rytm życia społeczności. Reżyser Bustamante, posiłkując się jednostkową historią, mówi o desperacji i trudnym położeniu całej społeczności. Decyzją Jury Konkursu Głównego (Sławomir Idziak, Ellen Lewis, Phyllida Lloyd i Gabriel Byrne) to Jayro Bustamante otrzyma 100 000 USD i możliwość skorzystania z grantu w wysokości 1 000 000 PLN, jeśli swój kolejny film zdecyduje się zrealizować w Polsce.

Już po raz piąty Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. Za najciekawszy tytuł konkursu "Wytyczanie Drogi" uznano "Sworn Virgin" Laury Bispuri. Społeczność położonej wysoko w górach wioski w Albanii rządzi się własnymi prawami i każdy z jej mieszkańców dobrze zna przypadającą mu rolę. Wyjątek stanowią "burrnesha", zaprzysięgłe dziewice, które postanowiły wieść życie mężczyzn. O nich opowiada reżyserka.

Nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem podczas Berlinale "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej zachwyciło jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Wentworth Miller, Sandy Powell i Michael Coulter zdecydowali, że do twórców właśnie tego tytułu trafi 100 000 PLN. Laureatami Nagród dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora zostali: Justyna Suwała i Janusz Gajos.

Publiczność przyznała swoją nagrodę "Bogom" Łukasza Palkowskiego. Podczas 10 festiwalowych dni widzowie zobaczyli ponad 100 tytułów w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie statku "Nimfa" i na brzegu rzeki.