TRANSATLANTYK: niepokorne filmowe Konfrontacje

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/TRANSATLANTYK%3A+niepokorne+filmowe+Konfrontacje-106146
Tegoroczne Konfrontacje zderzą widzów z szeregiem niejednoznacznych obrazów. Obejrzymy m. in. szwedzkie "Rozważania o przemocy", film poruszający problemy Afryki - "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi", czy dramat społeczności kurdyjskiej ukazany we wstrząsającym "1001 jabłek".Odważne, niepokorne, pozostawiające widza z masą pytań w głowie. To domena filmów, wchodzących w skład Konfrontacji, sekcji obecnej na festiwalu od jego pierwszej edycji. Dlaczego Konfrontacje? Ponieważ na pierwszym planie we wszystkich obrazach sekcji znajdziemy konflikty, zwłaszcza te, które realnie wpływają na sytuację współczesnego świata. Przegląd głośnych, pokazywanych na światowych festiwalach produkcji, które łączy jedno - wszystkie zadają kłam staremu stwierdzeniu, jakoby na dobrym filmie widz zapominał o prawdziwym świecie. Tytuły, wchodzące w skład Konfrontacji nie pozwolą mu na to.

W "Rozważaniach o przemocy" szwedzki reżyser Goran Hugo Olsson zapisuje na nowo historię ofiar kolonizacji Afryki przez Europejczyków. Pokazuje, że Stary Kontynent wciąż czerpie z korzyści z Czarnego Lądu, opisuje mechanizmy ruchu kolonialnego, oddając głos ludziom, którzy są przez ów system regularnie wykorzystywani i poniżani. Film Olssona był pokazywany na tegorocznych edycjach Berlinale oraz na Sundance Film Festival.

O dramacie mieszkańców Afryki opowiada także obraz "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi". Tam filmowiec Hubert Sauper relacjonuje powstanie najmłodszego państwa na kontynencie - Sudanu Południowego - portretując jednocześnie skalę ubóstwa, jaka dotyka całą Afrykę. I dochodzi do smutnej konstatacji - biali wciąż traktują Czarny Ląd jako miejsce do swych interesów, za nic mając los tamtejszych mieszkańców.

Przeprowadzona pod koniec lat 80. operacja Anfal pochłonęła ponad sto tysięcy ofiar, w przygniatającej większości Kurdów. Dziś, ponad dwie dekady po tragedii, reżyser "1001 jabłek" Taha Karimi szuka pamięci o masowej zagładzie wśród współczesnej społeczności kurdyjskiej. I przypomina, że jej ciężar będzie nosić na sobie jeszcze wiele pokoleń.

Kim są Tamilskie Tygrysy? To powstała w 1983 roku partyzancka organizacja, która po wybuchu tzw. Czarnego Lipca (gdy w jednym tylko tygodniu na Sri Lance zamordowano ponad 3 tysiące Tamilów) rozpoczęła wojnę domową z syngaleską buddyjską większością. Film "No Fire Zone" przybliża ostatnie miesiące trwających blisko ćwierć wieku walk, gdy Tamilskie Tygrysy zostały zmuszone do bezwarunkowego poddania się.

W ramach Konfrontacji przyjrzymy się także konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu, w dodatku zrobimy to oczyma bohaterów "Wyroków losu", którzy pochodzą z mieszanego związku. Historia rozpoczyna się w latach 60., gdy pewien Arab zakochuje się w Żydówce. Ich związkowi sprzeciwiają się wszyscy dookoła, lecz mimo to para dochowuje się dwójki dzieci. Dzieci, które - nawet w swoim dorosłym życiu na drugim krańcu świata - muszą walczyć z dokuczającymi im problemami tożsamościowymi.

www.facebook.com/Transatlantyk
www.transatlantyk.org