PGNiG Transatlantyk Festival 2016: Hity z Cannes i Sundance, wirtualna rzeczywistość oraz warsztaty

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/PGNiG+Transatlantyk+Festival+2016%3A+Hity+z+Cannes+i+Sundance%2C+wirtualna+rzeczywisto%C5%9B%C4%87+oraz+warsztaty-117959
Wielkie filmowe hity prosto z Cannes i Sundance, przegląd filmów wirtualnej rzeczywistości oraz najbardziej spektakularny warsztat w historii Festiwalu! Ogłaszamy Film Zamknięcia, ostatnie tytuły filmowe oraz warsztaty i spotkania PGNiG TRANSATLANTYK FESTIVAL ŁÓDŹ 2016. Od dziś można też rezerwować bilety na wydarzenia Festiwalu.PGNiG Transatlantyk 2016 rozpocznie się już 23 czerwca. Jak co roku Festiwal zapoczątkuje Gala Otwarcia. Zgodnie z tradycją, tego wieczoru od godz. 20:00 Teatr Wielki na placu Dąbrowskiego w Łodzi rozbrzmi muzyką srebrnego ekranu. Kompozycje wielkich mistrzów tego gatunku, takich jak John Williams,  Hans Zimmer, Ennio Morricone czy twórca i dyrektor Festiwalu - Jan A.P. Kaczmarek, zostaną uzupełnione utworami, które mogliśmy usłyszeć na małym ekranie i wykonane przez orkiestrę i chór Festivalu Transatlantyk pod batutą Macieja Sztora. 

FILM ZAMKNIĘCIA - "OSTATNIE DNI NA PUSTYNI" Z EWANEM MCGREGOREM

To jeden z najgłośniejszych tytułów, jakie pokazano w ciągu ostatnich lat na kultowym Sundance, najważniejszym na świecie festiwalu kina niezależnego. "Ostatnie dni na pustyni" Rodrigo Garcii to wariacja na temat 40 dni pobytu Jezusa na pustyni, nakręcona w niezwykłym, hipnotycznym stylu (autorem zdjęć jest trzykrotny laureat Oscara Emmanuel Lubezki). W rolach Jezusa i Szatana zobaczymy Ewana McGregora. Podczas Transatlantyku film będzie miał swoją polską premierę.

DWA TYTUŁY Z KONKURSÓW CANNES 2016 NA TRANSATLANTYKU

Jest nam bardzo miło ogłosić, że filmy "Aquarius" Klebera Mendonki Filho (Konkurs Główny tegorocznego festiwalu w Cannes) i "Uczeń" Junfenga Boo (canneński konkurs Un Certain Regard) zostaną pokazane na Transatlantyku po raz pierwszy w Polsce! Brazylijska opowieść o samotnej walce kobiety z deweloperem, chcącym wyburzyć dom, w którym mieszka oraz niezwykły azjatycki thriller o mężczyźnie, który podejmuje pracę jako strażnik więzienia, choć nikt z jego współpracowników nie podejrzewa, jak mroczną tajemnicę skrywa w sobie… Oba filmy pokażemy w ramach naszego Międzynarodowego Konkursu Transatlantyk.

ZAMYKAMY FILMOWY LINE-UP TRANSATLANTYKU

Do tej pory ogłosiliśmy większość z blisko 150 filmów, jakie pokażemy na tegorocznym Festiwalu. Dziś przedstawiamy kilkadziesiąt filmów uzupełniających składy poszczególnych sekcji. Ostatnim tytułem Panoramy jest kameralny, amerykański dramat "Interlude City of a Dead Woman" z muzyką dyrektora Transatlantyku, Jana A.P. Kaczmarka, a ostatni film wchodzący w skład sekcji Docs to "Mój tata Gene Gutowski" - wzruszająca, niezwykle osobista historia życia słynnego, zmarłego kilka tygodni temu producenta filmów m.in. Romana Polańskiego. Sekcję Niezależni uzupełni błyskotliwa, nieoczywista amerykańska komedia "Bachor" oraz komedia młodzieżowa "Girl Asleep", Inną Amerykę poruszający dokument o zakazanej miłości "Powstrzymać bijące serce", a Konfrontacje - piętnujący powszechny dostęp Amerykanów do broni obraz "Under The Gun". We współpracy z łódzkim FotoFestiwalem wyświetlimy także trzy dokumenty o sztuce fotografii: "Mapplethorpe", "Człowiek, który widział za dużo" i "Field Niggas".

Podobnie jak w zeszłych latach, także i tym razem na Transatlantyku nie może zabraknąć świetnych dokumentów sportowych. W ramach sekcji Kino Sportowe zaprezentujemy filmy "K2: Dotknąć nieba", "The Great Alone", "Golden Girl", "Free to Run", "Reach for the Sky", "Lost at Sea" i "Derby, Crazy, Love". Z kolei na spragnionych najlepszych współczesnych horrorów, thrillerów i filmów science-fiction czeka sekcja Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, w tym roku poświęcona obrazom opowiadającym o ludzkich paranojach. W jej składzie zobaczymy najlepsze niezależne premiery gatunkowe mijającego sezonu - filmy "Demolisher", "Bogini miłości", "Dolcezza Extrema", "Bunny The Killer Thing", "Darling", "They Look Like People" i "POD".

Niezwykłym wydarzeniem tegorocznego Transatlantyku będzie uroczysty pokaz odrestaurowanej wersji "Podwójnego życia Weroniki" z Irene Jacob w - podwójnej - roli głównej. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką. Festiwalowe seanse "Podwójnego życia Weroniki" oraz wszystkich części "Dekalogu" mają upamiętnić postać wybitnego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego w 75. rocznicę jego urodzin i 20. rocznicę śmierci, które obchodzimy w 2016 roku.
Opisy wszystkich festiwalowych filmów są dostępne na stronie www.transatlantyk.org w zakładce Program. Przypominamy, że wstęp na wszystkie seanse Transatlantyku - poza Łóżkoteką i Kinem Kulinarnym - jest bezpłatny!


WARSZTATY KASKADERSKIE, PRZEGLĄD FILMÓW WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI I SZEREG SPOTKAŃ ORAZ DYSKUSJI W RAMACH DZIAŁU EDUKACJA & INSPIRACJE

Takiego warsztatu jeszcze nigdy nie było w historii Transatlantyku. Chcesz z bliska przyjrzeć się popisom kaskaderskim lub nawet wziąć w nich udział? Festiwalowe warsztaty kaskaderskie odbędą się w formie planu zdjęciowego, podczas którego realizowana jest scena dachowania samochodu, scena upadku bohatera z kilkunastu metrów oraz scena palenia się bohatera. Wszystkie trzy realizacje zostaną profesjonalnie zarejestrowane przy wykorzystaniu kamer i sprzętu filmowego. Bezpośredni udział w warsztatach realizacyjnych zapewnimy 50 uczestnikom, którzy zostaną wybrani na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Całość działań ekipy będzie można obserwować z zewnątrz, ponieważ pokazy są otwarte dla publiczności. Warsztaty, które odbędą się w dniach 25-26 czerwca, poprowadzi doświadczony kaskader filmowy Marek Sołek. Partnerem warsztatów jest PWSFTViT oraz Alvernia Studios.

Czasoprzestrzenie: Kaleidoscope VR na Transatlantyku to jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń Festiwalu. Widzowie będą mogli poznać filmy reprezentujące technologię wirtualnej rzeczywistości, która coraz częściej jest obecna w światowej kulturze i nauce. To wydarzenie absolutnie bezprecedensowe w skali europejskiej - jeszcze nigdy żaden festiwal filmowy w tej części świata nie zorganizował tak obszernego przeglądu produkcji VR. W niesamowitą podróż po wirtualnej rzeczywistości widzów zabiorą twórcy produkcji, zrealizowanych w tej technice, Philipp Wenning i Alex Herrmann. Seanse odbędą się w dniach 24 - 26 czerwca w centrum EC1.  

Wiele z tegorocznych festiwalowych seansów zostanie dodatkowo wzbogaconych o dyskusje po pokazach - dzięki nim widzowie Transatlantyku będą mogli poznać szerszy kontekst obejrzanego filmu oraz wspólnie porozmawiać na jego temat. Spotkania będą dotyczyć m.in. korelacji współczesnego kina meksykańskiego z aktualną sytuacją społeczną w tym kraju (film "Potwór o tysiącu głów"), mentalnej zmiany społeczeństwa arabskiego po Arabskiej Wiośnie ("Hedi"), tragedii najmłodszych uchodźców wojennych ("At Home in the World"), irackich podziałów etnicznych ("Only The Dead") czy kultury LGBT i jej współczesnych wizerunków ("Viva"). Zapraszamy także na nasze panele dyskusyjne, podczas których będzie mowa m.in. o współczesnym kryzysie migracyjnym (film "Fucoammare. Ogień na morzu"), powszechnej dostępności broni dla społeczeństwa amerykańskiego ("Under the Gun") czy coraz większych podziałach we współczesnym świecie ("Mury"). Gośćmi spotkań i paneli będą dziennikarze, naukowcy, ekonomiści, społecznicy, psychologowie i filmoznawcy. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. Bartosz Węglarczyk, Dawid Wildstein, Łukasz Warzecha czy Draginja Nadażdin.

Oprócz wieczornych seansów filmowych na łóżkach wyposażonych w projektor, które staną przed OFF Piotrkowską, odbędą się również spotkania i wykłady. Spotkania i dyskusje w ramach Łóżkoteki są otwarte, na seanse filmowe obowiązuje rezerwacja miejsc na stronie www.transatlantyk.org. Jedno łóżko, które mieści 4 osoby, kosztuje 20zł.

Więcej na temat wydarzeń w ramach działu Edukacja & Inspiracje można znaleźć na www.transatlantyk.org w zakładce Program.     

Perłą Transatlantyk Festivalu jest Kino Kulinarne. Kino Kulinarne to jedna z najważniejszych sekcji Transatlantyku. Podczas cyklu filmowego pod tym właśnie tytułem widzowie – jak co roku – oprócz seansów filmowych wezmą udział w wyjątkowych, inspirowanych obrazami filmowymi, kolacjach. W tym roku goście Kina Kulinarnego m.in. będą mieli okazję zjeść kolację wg menu przygotowanego przez Wojciecha Modesta Amaro, laureata gwiazdki Michelin i najsłynniejszego polskiego szefa kuchni oraz jurora popularnych programów telewizyjnych Top Chef i Hell's Kitchen. Poza Wojciechem Modestem Amaro autorskie menu Kina Kulinarnego przygotują wybitni szefowie kuchni: Martin Gimenez Castro, Maciej Rosiński, Justyna Słupska - Kartaczowska oraz Rafał Niewiarowski i Robert Skubisz. To niecodzienne wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowywane jest we współpracy z Berlinale. Kurator berlińskiego cyklu Thomas Struck od samego początku czuwa także nad merytoryczną koncepcją Kina Kulinarnego.  Bilet na każdy z 5 pokazów (cena wynosi 180 złotych), jest równocześnie zaproszeniem na 4-daniową kolację, która będzie miała miejsce w starannie wybranej i zaaranżowanej przestrzeni restauracyjnej na terenie EC1.

Po 8 dniach filmowych przeżyć i wzruszeń, nastąpi uroczyste zamknięcie Festiwalu. Gala Zamknięcia odbędzie się 30 czerwca w Teatrze Wielkim w Łodzi o godzinie 20.00. Podczas uroczystości przyznane zostaną najważniejsze nagrody Transatlantyk Festivalu. Festiwalowa publiczność pozna laureatów Nagrody Złotej Arki, Nagrody Publiczności (Audience Award) oraz konkursów polskich filmów krótkometrażowych.  W trakcie Gali zostaną ogłoszeni zwycięzcy wyjątkowych konkursów kompozytorskich: TRANSATLANTYK Instant Composition Contest oraz TRANSATLANTYK Film Music Competition. Część koncertową wieczoru wypełni muzyka na żywo, czyli widowiskowa sztafeta laureatów konkursów kompozytorskich.

REZERWACJA BILETÓW NA WYDARZENIA PGNiG TRANSATLANTYK

Od dziś za pośrednictwem strony www.transatlantyk.org można zarezerwować bilety na wydarzenia Festiwalu. Od dnia 22 czerwca od godziny 15.00 będzie można zarezerwować bilety na poszczególne seanse. Na stronie jest już dostępna kompletna rozpiska wszystkich wydarzeń wraz z godzinami startu. Serdecznie zachęcamy do rezerwacji i przypominamy, że wstęp na wszystkie wydarzenia Transatlantyku (poza seansami Kina Kulinarnego i Kina Łóżkowego) jest bezpłatny. Zapraszamy także do zapisywania się na oficjalny festiwalowy event na Facebooku.

Więcej informacji o programie PGNiG Transatlantyk Festival 2016 na stronie www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk