Transatlantyk 2018: Nagrody rozdane

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Transatlantyk+2018%3A+Nagrody+rozdane-129100
W dniu 20 lipca podczas uroczystej gali zamykającej 8. edycję Transatlantyk Festival 2018 wręczone zostały nagrody w sekcji konkursowej Nowe Kino, w konkursie polskich filmów krótkometrażowych oraz w sekcji konkursowej poświęconej wirtualnej rzeczywistości. Swoją nagrodę przyznało też Jury Młodych Krytyków. Poznaliśmy laureatów i wyróżnionych jedynego na świecie międzynarodowego konkursu symultanicznej kompozycji do obrazu, czyli Transatlantyk Instant Composition Contest. Statuetkami Złotej Arki (Golden Ark) uhonorowane zostały wybitne osobowości świata filmu i muzyki. Transatlantyk Best Polish Young Composer 2018 odebrał Radzimir Dębski, a nagroda za najlepszą muzykę 2018 - Golden Ark for the Best Music of the Year 2018 trafiła do kompozytora muzyki do filmu "Czas mroku" - Dario Marianelliego.


Podczas Gali Zamknięcia Transatlantyk Festival Janina Ochojska odebrała nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award, przyznawaną wyjątkowym ludziom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. Janinie Ochojskiej, odbierającej nagrodę towarzyszyła kilkuminutowa owacja na stojąco.  

Przyznając tytuł Transatlantyk Glocal Hero szukamy wybitnych umysłów, które wbrew wszystkiemu rozpoczynają w pojedynkę batalię ważną dla nas wszystkich, a efekty ich lokalnych, początkowo jednostkowych działań, zaczynają być globalne, wpływając na kontekst życia wielu ludzi. Swoją postawą uczą, że każdy z nas ma moc i obowiązek starać się zmieniać otaczający świat na lepsze, mówi o nagrodzie Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Transatlantyk Festival. 

Transatlantyk Golden Ark for Best Actress - odebrała elektryzująca Joanna Kulig. To jedna z najzdolniejszych polskich aktorek wielokrotnie nagradzana na festiwalach filmowych i teatralnych. Jej talent doceniła również zagraniczna publiczność i krytycy. 


Nagrodą Transatlantyk Golden Ark Independent Spirit Award została uhonorowana Diane Warren. To jedna z najbardziej uznanych kompozytorek i autorek piosenek. Jej utwory zostały wykorzystane w ponad setce filmów, a dziewięć z nich nominowano do Nagrody Akademii Filmowej.  

Podczas Gali Zamknięcia przyznana została również nagroda Transatlantyk High Note 2018. Trafiła w ręce Annette Insdorf. To wybitna krytyk filmowa, profesor i dziekan wydziału filmowego Columbia University. Zasiada w jury wielu międzynarodowych festiwali filmowych, w tym m.in. Berlinale, Locarno, Jerozolimie.

FILM

W konkursowej sekcji Nowe Kino zaprezentowano ponad 40 filmów prosto ze światowych festiwali: Cannes, Wenecji, Berlinie czy Sundance, które miały na Transatlantyku swoją polską premierę. Wszystkie te filmy walczyły o Nagrodę Dystrybucyjną festiwalu, a zwycięski film wyłoniła w głosowaniu festiwalowa publiczność. Nagrodą Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 000 zł został uhonorowany obraz "Młodość Astrid" (reż. Pernille Fischer Christensen). 

Po raz pierwszy podczas Transatlantyk Festival przyznana została Transatlantyk VR Spacetime Award. Sekcja poświęcona doświadczeniom VR jest prezentowana na Transatlantyku kolejny raz, a w tym roku zyskała rangę konkursu. Jury w składzie Pola Borkiewicz, Maciej Gryzełko, Miłosz Hermanowicz, Marcin Łunkiewicz i Jacek Nagłowski - przewodniczący, przyznało nagrodę Transatlantyk VR Spacetime Award oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł dla Shehani Fernando za doświadczenie "Limbo". W uzasadnieniu jury czytamy: Autorka w sposób bezprecedensowy używa przestrzeni, ruchu, inscenizacji i obecności wykorzystując potencjał jaki dają one w wirtualnej rzeczywistości. Tworzy spójne, poruszające emocjonalnie i angażujące intelektualnie dzieło, które będzie punktem odniesienia dla innych twórców w najbliższych latach._ 

Jury przyznało także dwa wyróżnienia: dla Ricardo Laganaro za doświadczenie "Step to the Line", za specjalne osiągnięcie poziomu oddziaływania emocjonalnego niespotykanego dotychczas w ramach doświadczeń filmowych wirtualnej rzeczywistości, oraz dla Jessie Van Vreden i Anke Teunissen za doświadczenie "The Last Chair", za odwagę i skuteczność w adaptowaniu szlachetnej i wymagającej formy obserwacyjnego filmu dokumentalnego do języka wirtualnej rzeczywistości.
Dzięki współpracy Transatlantyku z Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja podczas Transatlantyk Festival działało - po raz drugi - jury młodych krytyków. Nagrodę Young Film Critics Award wręczyło jury w składzie: Aniela Janowska, Karolina Przeklasa, Mateusz Demski, Dawid Dróżdż. Czwórka laureatów festiwalu Kamera Akcja wybierała najlepszy debiut w sekcji "Nowe kino". Jury przyznało nagrodę filmowi "Sofia" w reżyserii Meryem Benm'Barek-Aloïsi. W uzasadnieniu werdyktu można przeczytać: Za nieoczywistą opowieść, będącą krytyką patriarchalnego reżimu i różnic klasowych panujących w świecie radykalnych islamskich paradygmatów. Przewrotny, intymny portret kobiet postawionych przed potrzebą dokonania wątpliwych moralnie wyborów na tle kłamstw i absurdów kolportowanych przez władzę i państwową sankcję. Film uniwersalny, ale nie uniwersalistyczny, który zza dramatów pojedynczych ludzi spogląda wnikliwie na całe islamskie społeczeństwo.

W tym roku do ścisłego finału konkursu polskich krótkich metraży zakwalifikowało się 31 tytułów. Organizatorzy nie uznają gatunkowych granic — w konkursie mogą wziąć udział zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne. Krótkometrażowe filmy oceniło międzynarodowe jury w składzie: Dorota Kędzierzawska, Annete Insdorf oraz Ariel Schweitzer. 

Transatlantyk Golden Ark dla najlepszego filmu krótkometrażowego i nagrodę w wysokości 10 000 zł zdobył film "Wolta" w reżyserii Moniki Koteckiej oraz Karoliny Poryzały.  

Drugie miejsce zdobył film w reżyserii Piotra Domalewskiego "60 kilo niczego".

Trzecie miejsce przyznano filmowi "III" w reżyserii Marty Pajek

Jury zdecydowało się przyznać wyróżnienie innowacyjnej animacji "Kwadratura koła" w reżyserii Karoliny Specht.  


MUZYKA

Na Gali Zamknięcia festiwalu kolejny raz wręczono nagrody dla najlepszych kompozytorów muzyki filmowej.

Podczas festiwalu odbył się międzynarodowy konkurs kompozytorski: Transatlantyk Instant Composition Contest™ (TICC). Jest to jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników szybkości w podejmowaniu artystycznych decyzji i zdolności do improwizacji. Młodzi twórcy mają za zadanie obejrzeć wybrany dla nich fragment filmu, po czym na oczach jury i publiczności komponują do niego muzykę.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Mark Ethan, Jan A.P. Kaczmarek, Łukasz L.U.C. Rostkowski, Maria Sadowska oraz Diane Warren.

I miejsce i tytuł Transatlantyk Instant Composer 2018 oraz nagrodę Transatlantyk Instant Composer First Prize w wysokości 15 000 zł otrzymała Dominika Czajkowska.

II miejsce i nagrodę Transatlantyk Instant Composer Second Prize w wysokości 7 500 zł otrzymał Kamil Zawiślak.

III miejsce i nagrodę Transatlantyk Instant Composer Third Prize w wysokości 5 000 zł otrzymał Adam Lemańczyk.

Jury zdecydowało się także przyznać dwa wyróżnienia - Transatlantyk Instant Composer Special Mention. Wyróżnienie za dojrzałe podejście muzyczne oraz mieszanie wielu gatunków muzycznych otrzymał Leonard Gołąb. Natomiast wyróżnienie za indywidualny styl interpretacji muzycznej powędrowała do Ginte Preisaite.

W tym roku konkurs muzyki filmowej rozszerzył swoją formułę - Transatlantyk Festival przyznał dwie nagrody wyjątkowym twórcom muzyki filmowej. Nagrodę Golden Ark for the Best Music of the Year otrzymał Dario Marianelli za ścieżkę dźwiękową do filmu "Czas mroku".  

Wspólną nagrodę festiwalu Transatlantyk i stowarzyszenia autorów ZAIKS przyznawaną najlepszemu polskiemu młodemu kompozytorowi - Transatlantyk Best Polish Young Composer 2018 otrzymał Radzimir Jimek Dębski za muzykę do filmów "Sztuka Kochania" i "Atak Paniki".

Podczas Transatlantyk Festival przyznano również prestiżową jubileuszową nagrodę FIPRESCI 93 Platinum Award. Jest ona przyznawana przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych FIPRESCI. Sally Potter odebrała ją z rąk Rity di Santo, krytyczki z ramienia FIPRESCI. Nagroda ta celebruje ponad dziesięć dekad istnienia Federacji, podkreślając rolę i znaczenie krytyki filmowej. Powstała w 1925 roku FIPRESCI to obecnie najpoważniejsza i najbardziej prestiżowa organizacja zrzeszająca krytyków filmowych z całego świata. Nagroda jubileuszowa FIPRESCI 90+ jest wręczana tylko na dwóch festiwalach filmowych na świecie, a jednym z nich jest Transatlantyk Festival.

Transatlantyk Festival odbył się w dniach 13-20 lipca w Łodzi. Podczas ośmiu festiwalowych zaprezentowano ponad 200 filmów z 60 krajów świata, z których ponad 50 miało na Transatlantyku swoją polską premierę.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź.