Wyścig po Oscary 2024: Uwe Boll pomoże Rumunom wygrać statuetkę

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Wy%C5%9Bcig+po+Oscary+2024%3A+Uwe+Boll+pomo%C5%BCe+Rumunom+wygra%C4%87+statuetk%C4%99-152035
Wyścig po Oscary 2024: Uwe Boll pomoże Rumunom wygrać statuetkę
Ostatnich kilka dni przyniosło nam informacje o kolejnych siedmiu kandydatach do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Tym samym liczba państw, które są w wyścigu o statuetkę, wzrosła do 27.

"Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii" kandydatem RumuniiRumunia postawiła na weterana. Do Los Angeles wysyła wyróżniony trzema nagrodami na festiwalu w Locarno film "Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii" Radu Jude.

Rumuński kandydat zawiera polski element. Tytuł jest bowiem cytatem z polskiego poety Stanisława Jerzego Leca "Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata". W obsadzie znalazł się zaś... Uwe Boll.

Dla Radu Jude będzie to czwarta szansa na zdobycie Oscara. Trzy poprzednie skończyły się niczym. Jedyną nominację dla Rumunii wywalczył Alexander Nanau za film "Kolektyw".

Zwiastun filmu "Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii"

Turcja wystawia "Wśród wyschniętych traw"Turcja nie zaskoczyła i do oscarowej rywalizacji wystawia nagrodzony w Cannes (najlepsza aktorka) film "Wśród wyschniętych traw".

To historia nauczyciela z położonej na prowincji wioski. Jego życie komplikuje się, kiedy zostaje oskarżony publicznie przez swoją najlepszą uczennicę o niestosowne zachowanie, a jego współlokator, ofiara ataku terrorystycznego, zaczyna spotykać się z Nuray.

Nuri Bilge Ceylan po raz szósty będzie reprezentował Turcję w wyścigu oscarowym. Kraj ten jednak nigdy nie zdołał wywalczyć nominacji.

Zwiastun filmu "Wśród wyschniętych traw"

Bhutan wysyła "The Monk and the Gun"Po sukcesie "Lunany" przed dwoma laty Bhutan wystawia do oscarowej rywalizacji nowy film tego samego reżysera. "The Monk and the Gun" miał swoją premierę na początku września na festiwalu w Telluride.

Akcja filmu rozgrywa się w 2006 roku. Bhutan z monarchii ma się przekształcić w demokrację. Ludność przygotowuje się do pierwszych w historii wyborów. Ćwiczenia mają się odbyć w pewnej wiosce.

Bhutan po raz czwarty stara się o Oscara. W 2021 roku film "Lunana. Szkoła na końcu świata" został zdyskwalifikowany. Rok później Bhutan wystawił go ponownie i tym razem otrzymał nominację.

Zwiastun filmu "The Monk and the Gun"

Węgry liczą na animację "Kojot négy lelke"W tym roku Węgry reprezentować będzie animacja "Kojot négy lelke", która zdobyła nagrodę jury na festiwalu w Annecy.

To film poruszający temat ochrony przyrody i zmian klimatycznych. Głównym bohaterem jest młody rdzenny Amerykanin, który sprzeciwia się budowie ropociągu przez święte ziemie.

Węgry mają na swoim koncie dwa Oscary (ostatni za film "Syn Szawła") oraz osiem nominacji.

Zwiastun filmu "Kojot négy lelke"

Izrael wybrał najlepszy film roku – "Sheva Brachot"Tradycyjnie Izrael reprezentować będzie zdobywca Nagrody Ofir w kategorii najlepszy film. W tym roku wyróżnienie to otrzymał "Sheva Brachot".

Jest to obraz barwnej rodziny izraelsko-marokańskiej. Na pozór jest to szczęśliwa, kolorowa i troszcząca się o siebie kosmopolityczna grupa. Jednak ta maska skrywa sekrety, kłamstwa i ogrom bólu.

Izrael nie ma problemów ze zdobyciem nominacji. Do tej pory zdobył ich dziesięć. Problemem jest sama statuetka Oscara, której jeszcze nigdy nie wygrał.

Zwiastun filmu "Sheva Brachot"

Kirgistan wysyła "Esimde"Kirgistan także ma już swojego kandydata do Oscara. To film "Esimde", którego światowa premiera miała miejsce przed rokiem na festiwalu w Tokio.

Jest to historia mężczyzny, który stracił pracę, kiedy pracował w Rosji. Teraz powraca w rodzinne strony. Po raz pierwszy od 20 lat.

"Esimde" jest piątym filmem Aktana Aryma Kubabta, który reprezentuje na Oscarach Kirgistan. Kraj ten wciąż czeka na pierwszą nominację.

Zwiastun filmu "Esimde"

"Jezdeca" kandydatem SłoweniiSłowenia postanowiła wystawić do oscarowej rywalizacji film z ubiegłego roku "Jezdeca". Obraz miał swoją premierę na festiwalu w Sarajewie.

To kino drogi, którego akcja rozgrywa się w 1999 roku. Dwójka przyjaciół z małej wioski wyrusza w podróż, która na zawsze zmieni ich życie, kiedy przemierzać będą Słowenię i Chorwację.

Słowenia stara się o statuetkę od czasu uzyskania niepodległości. Niestety żaden z jej kandydatów nie zdobył chociażby nominacji.

Zwiastun filmu "Jezdeca"

OSCARY 2024: Lista tytułów walczących o nominacje w kategorii najlepszy film międzynarodowyDo Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy mogą być zgłaszane filmy, które trafiły do normalnej dystrybucji w swoich krajach w okresie 1 grudnia 2022 – 31 października 2023. Kandydatów można zgłaszać do 2 października. Nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024 roku.

Australia: "Shayda"
Bhutan: "The Monk and the Gun"
Boliwia: "El Visitante"
Bośnia i Hercegowina: "Ekskurzija"
Bułgaria: "Urotcite na Blaga"
Chile: Los colonos
Chorwacja: "Ślady"
Estonia: "Siostrzeństwo świętej sauny"
Holandia: "Sweet Dreams"
Izrael: "Sheva Brachot"
Japonia: "Perfect Days"
Kanada: "Rojek"
Kirgistan: "Esimde"
Kolumbia: "Un varón"
Korea Południowa: "Konkeuriteu yutopia"
Litwa: "Powoli"
Niemcy: Das Lehrerzimmer
Peru: "La erección de Toribio Bardelli"
Rumunia: "Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii"
Słowenia: "Jezdeca"
Szwajcaria: "Foudre"
Tadżykistan: "Melody"
Tajwan: "Czy poślubisz moje zwłoki?"
Tunezja: "Cztery córki"
Turcja: "Wśród wyschniętych traw"
Urugwaj: "Temas propios"
Węgry: "Kojot négy lelke"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones