[{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/206757/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":90,"rate":6.722222222222222,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}}]
6,7
90 ocen pracy producenta
Andrzej Serdiukow

Kierownik produkcji, producent i dystrybutor filmowy, od 40 lat związany z Polską Kinematografią. Urodził się 7 czerwca 1950 r. w Warszawie w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Dziadek major Legionów, walczył w wojnie 1920 r., drugi z dziadków rotmistrz ułanów, zginął w Katyniu. Ojciec, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. został ranny w obronie Warszawy. Andrzej od dzieciństwa marzył o pracy w filmie, a Jego wuj, kierownik produkcji z Łódzkiej WFF zapraszał Go w czasie wakacji na plany zdjęciowe filmów. Mając 9 lat bywał już na planie "Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy "Krzyżaków" (2002)Krzyżaków", potem były "Wilcze echa", "Gdzie jest Generał", czy "Kapitan Sowa na tropie". Studiując zaocznie prawo w każdej wolnej chwili pracował w Agencji TELE-AR i PUF POLFILM jako rekwizytor, oświetlacz i kierownik zdjęć, przy filmach dokumentalnych i reklamowych. Działał w Dyskusyjnych Klubach Filmowych, zapowiadał filmy w Warszawskim kinie WIEDZA.

W styczniu 1975 r. rozpoczął pracę jako Asystent Kierownika Produkcji w nowopowstałej Telewizyjnej Wytwórni Filmowej POLTEL. Pierwsze filmy to historyczny "Tylko Beatrycze" Stefana Szlachtycza, "Ucieczka z Betlejemu" Andrzeja Kondratiuka, i "Spokój" Krzysztofa Kieślowskiego. Przy produkcji telewizyjnych filmów i seriali pracował nieprzerwanie przez 20 lat, przechodząc wszystkie szczeble produkcyjnej kariery filmowej, od asystenta, kierownika planu, II kierownika produkcji, do szefa produkcji. W roku 1979 w czasie zdjęć do serialu "Przyjaciele" Andrzeja Kostenki poznał Romana Polańskiego i ta znajomość,  a potem przyjaźń, przetrwała do dzisiaj. 

W latach 1984 – 1990 poza pracą zawodową w filmie z sukcesami działał też społecznie.  Kandydując z bezpartyjnej listy Warszawskiej Spółdzielczości Mieszkaniowej został  Radnym Warszawy, wiceprzewodniczącym Stołecznej Komisji Kultury. Aktywnie działał także w Społecznej Radzie Artystycznej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

W roku 1995 Prezes Wiesław Walendziak reformując TVP wprowadził nadzór producencki  i Andrzej Serdiukow awansował na pierwszego w Telewizji Producenta Nadzorującego w Telewizyjnej Agencji Produkcji Teatralnej i Filmowej. Przez pięć kolejnych lat nadzorował wszystkie produkcje filmowe i teatralne powstające dla Telewizji. Opracowywał też pierwszą "Instrukcję Współpracy z Producentami Zewnętrznymi TVP", która z niewielkimi zmianami obowiązuje do dzisiaj.

W styczniu 2000 roku Prezes TVP Robert Kwiatkowski powołał go na Dyrektora Produkcji Agencji Filmowej. W czasie dwóch lat reorganizuje pion produkcji Agencji, znacząco zmniejsza zatrudnienie, przekształca także podległe mu tradycyjne Laboratorium Obróbki Taśmy w nowoczesny Wydział Post Produkcji Obrazu i Dźwięku.

Był producentem Nadzorującym TVP filmu "Pianista" Romana Polańskiego - Złota Palma Cannes 2002 i Oscar 2003, oraz "Ogniem i mieczem" i "Starej baśni" Jerzego Hoffmana, "Qvo Vadis" Jerzego Kawalerowicza, "Korepetycje z... Pana Tadeusza księga XIII (1998)Pana Tadeusza" i "Zemsty" Andrzeja Wajdy, "Przedwiośnia" Filipa Bajona, "Sławy i chwały" Kazimierza Kutza.

W roku 2002 został Dyrektorem Naczelnym Agencji Filmowej, w której działa także Teatr Telewizji. W tym czasie Agencja Filmowa była największym polskim producentem filmów, realizującym też rocznie aż 36 premier Teatru TV! W rozmowie dla miesięcznika teatralnego FOYER wypowiadał wielokrotnie potem cytowane słowa: "Przy produkcjach Teatru Telewizji najważniejsze są dla mnie wartości artystyczne, wskaźniki ekonomiczne nie będą stanowić o decyzjach repertuarowych". Zaczęły wówczas powstawać plenerowe spektakle Teatru TV,  "Wyrok na Franciszka Kłosa" i "Noc czerwcowa" Andrzeja Wajdy, "Klub kawalerów" Krystyny Jandy czy "Hamlet" Łukasza Barczyka zrealizowany w Kopalni Soli w Wieliczce.

Był przewodniczącym Kolegium Filmowego TVP i Przewodniczącym Komisji Kolaudacyjnej filmów i seriali telewizyjnych. W miesięczniku FILM z tego okresu czytamy: Nowy Dyrektor Agencji Filmowej Andrzej Serdiukow zyskał uznanie środowiska filmowego, wprowadzając  jasne procedury kierowania filmów do produkcji, tworząc program debiutów filmowych młodych twórców, oraz przeznaczając milion złotych rocznie na prace scenariuszowe

W czasie kiedy kierował Agencją Filmową powstała na Woronicza nowoczesna filmowa hala zdjęciowa. Realizowane były znakomite cykle filmowe ŚWIĘTA POLSKIE, POKOLENIE 2000 i POLSKIE MIŁOŚCI. To właśnie wtedy zadebiutowali w Telewizji Małgorzata Szumowska, Łukasz Barczyk, Wojciech Smarzowski, Przemysław Wojcieszek, Marcin Wrona. Powstały także kultowe seriale telewizyjne: "Klan", "Złotopolscy", "M jak miłość", "Na dobre i na złe" "Plebania", "Glina", "Pitbull", "Oficer", rozpoczęło się "Ranczo". 

Za produkcję seriali odbrał liczne nagrody, Złoty TELEEKRAN, oraz aż siedem statuetek TELEKAMER w tym  trzy Złote. 

Serial TVP dla dzieci "Magiczne drzewo" otrzymał w Los Angeles Telewizyjnego Oscara. Filmy fabularne których był w tym czasie producentem lub wiodącym współproducentem zdobywały liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych: "Cześć Tereska" Złote Lwy Festiwalu Gdynia 2001, "Warszawa" Złote Lwy Festiwalu Gdynia 2003, "Komornik" Złote Lwy Festiwalu Gdynia 2005, "Mój Nikifor" Grand Prix Kryształowy Glob Festiwalu Karlowe Wary 2005, "Wesele" Orzeł Polskiej Akademii Filmowej 2005. "Pornografia" Jana Jakuba Kolskiego była w Konkursie Głównym Festiwalu Wenecja 2004.

W październiku 2002 roku z okazji jubileuszu 50 LECIA TVP, został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski - "Za wybitne zasługi dla rozwoju Telewizji Polskiej". W roku 2004 otrzymał Nagrodę Rady Programowej TVP - "Za najlepszą realizację misji Telewizji Publicznej".  

W latach 1998 - 2002 po raz kolejny został Radnym Warszawy i jako jedyny bezpartyjny Radny w kadencji przewodniczył Komisji Rewizyjnej. Za wieloletnią społeczną działalność Radnego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, oraz Honorowe Złote Odznaczenie "Za zasługi dla Warszawy". Przez 25 lat pomagał i wspierał Teatr Witkacego w Zakopanem, za co uhonorowany został w roku 2005 tytułem "Przyjaciela Teatru Witkacego".

W lipcu roku 2005 Prezes TVP Jan Dworak powołał go na Doradcę Zarządu d.s. Produkcji Filmowej i przez kolejne trzy lata oceniał scenariusze i nowe projekty programowe, organizował i przewodniczył komisjom konkursowym na seriale telewizyjne, reprezentował Telewizję na festiwalach i targach filmowych. Przez wiele lat działał też w Komitetach Organizacyjnych Festiwali Filmowych w Gdyni, Festiwali w Kazimierzu nad Wisłą, a także Festiwali DWA TEATRY w Sopocie.
 
W roku 2008 po 33 latach pracy, Andrzej Serdiukow rozstał się z Telewizją Publiczną.  Został Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym Spółki SYRENA FILMS.

W czasie ponad trzech lat zarządzania tą firmą był współproducentem i dystrybutorem takich filmów jak "Rewers" Borysa Lankosza - Złote Lwy Festiwalu Filmowego Gdynia 2009 i Orzeł Polskiej Akademii Filmowej 2010, czy "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego - Srebrny Lew na Festiwalu Wenecja 2010, Złote Lwy Festiwalu Gdynia 2010 i Orzeł Polskiej Akademii Filmowej 2011. A także filmów "Matka Teresa od Kotów" i "Mistyfikacja". Był też polskim dystrybutorem filmów "Mała Moskwa" Złote Lwy Festiwalu Gdynia 2008, "Gomora" Grand Prix Cannes 2008, "Prorok" Grand Prix Cannes 2009, czy "Chłopiec na rowerze" Grand Prix Cannes  2010.

W roku 2010 został laureatem Bursztynowych Lwów 35 Festiwalu Filmowego w Gdyni za najlepszy wynik dystrybucji filmowej 2009 - 2010.

Od marca 2012 roku do chwili obecnej jest Dyrektorem Generalnym i Programowym Spółki FILM POINT GROUP w Platformie Mediowej POLSKIE MEDIA SA. Jest współproducentem i polskim dystrybutorem filmu "Roman Polański - moje życie".  Zakupił także na Polski rynek filmy "Reality" Grand Prix Cannes 2012, "Wielkie piękno" Złoty Glob i Oscar 2013, oraz "Zimowy sen" Złota Palma Cannes 2014. Jest współproducentem filmów "Płynące wieżowce", komedii "Wkręceni" i producentem obecnie realizowanego filmu "Gwiazdy". W latach 2005 - 2014 był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest członkiem Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej EFA.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 czerwca 1950

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

nagrody: 2 nagrody

forum osoby Andrzej Serdiukow

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum