Angus Macfadyen I

7,3
3 648 ocen gry aktorskiej
Angus Macfadyen I
Angus Macfadyen urodził się 21 września 1963 roku w Glasgow (Szkocja, Wielka Brytania). W młodości zwiedził niemal cały świat (m.in. Francję, Afrykę, Filipiny i Singapur), towarzysząc swemu ojcu, który pracował w Światowej Organizacji Zdrowia. Karierę aktorską rozpoczął w teatrze, podczas studiów na romanistyce i anglistyce w University of Edinburgh. W studenckim ruchu teatralnym uczestniczył jako aktor, autor i reżyser. Jego dorobek z tamtych lat obejmuje ponad pięćdziesiąt sztuk. Jedna z nich ("1905") przyniosła mu w 1991 roku Questors Theatre Student Playwright Award.

Przez trzy lata Macfadyen zgłębiał tajniki sztuki aktorskiej w Central School of Speech and Drama, która ma wśród swoich absolwentów takie sławy jak Julie Christie i Laurence Olivier. Na studenckich scenach zabłysnął kreacjami w Szekspirowskim "Królu Learze" i "Czekając na Godota" Becketta.

Jako aktor zawodowy debiutował w produkcji BBC "The Lost Language of Cranes". Następnie zagrał w serialu "Takin' Over the Asylum". W "Liz: Historia Elizabeth Taylor" wcielił się w Richarda Burtona. Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w historycznym obrazie Mela Gibsona "Braveheart - Waleczne serce", gdzie zagrał szkockiego szlachcica. Po zakończeniu zdjęć do "Wirtualnych wojowników" Macfadyen wybrał cztery zupełnie odmienne role w filmach wyprodukowanych niezależnie: "Chłopcy malowani", "Jakoś leci", "Nevada" oraz "Pogarda i uprzedzenie". W tym ostatnim wcielił się w postać psychicznie chorego mężczyzny, któremu wydaje się, że jest Adolfem Hitlerem

W kolejnych latach aktor pojawił się m.in. w "Cradle Will RockTima Robbinsa, dramacie "Tytus Andronikus" i thrillerze "Equilibrium". Na ekranie telewizyjnym wystąpił w serialach "Cuda", "Pięć dni do północy" czy "Fala śmierci". W 2006 roku po raz pierwszy wcielił się w Jeffa w obrazie "Piła III" (wrócił do niej jeszcze w IV części cyklu). W komediodramacie "Kupiliśmy zoo" u boku Matta Damona i Scarlett Johansson zagrał Petera, z kolei w produkcji "Zaginione miasto Z" partnerował m.in. Charliemu HunnamowiRobertowi Pattinsonowi. W latach 2014-2017 Macfadyen był w obsadzie serialu historycznego  "Szpiedzy Waszyngtona". Kolejną historyczną produkcją w jego dorobku jest film "Waleczne serce. Król Szkotów".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 września 1963

miejsce urodzenia: Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

Był zaręczony z Catherine Zetą-Jones.
Ukończył University of Edinburgh w Edynburgu (Szkocja, Wielka Brytania) z tytułem magistra z języka angielskiego i francuskiego, a następnie aktorstwo w Central School of Speech and Drama w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych