[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/4690/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2654,"rate":7.349660889223813,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/4690/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":34,"rate":7.352941176470588,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":19,"name":"archivalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"materiały archiwalne"},"ranking":{"name":"personPage.toproles.ranking.proffesion.19","link":"/person/ajax/roles/4690/19","url":"/ranking/person/archivalMaterials"},"rating":{"count":18,"rate":6.833333333333333,"desc":"ocen","profession":"materiałów archiwalnych"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/4690/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":5.5,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/4690/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"pracy producenta"}}]
7,3
2 654 oceny gry aktorskiej
Angus Macfadyen I
Angus MacFadyen urodził się w Szkocji, ale w dzieciństwie i młodości zwiedził niemal cały świat, towarzysząc swemu ojcu, który pracował w Światowej Organizacji Zdrowia. Zwiedził m.in. Francję, Afrykę, Filipiny i Singapur. Karierę aktorską rozpoczął w teatrze, podczas studiów na romanistyce i anglistyce w University of Edinburgh. W studenckim ruchu teatralnym uczestniczył jako aktor, autor i reżyser. Jego dorobek z tamtych lat obejmuje ponad pięćdziesiąt sztuk. Jedna z nich "1905", przyniosła mu w 1991 r. Questors Theatre Student Playwright Award.

Przez trzy lata MacFadyen zgłębiał tajniki sztuki aktorskiej w Central School of Speech and Drama, która ma wśród swoich absolwentów takie sławy jak Julie Christie i Laurence Olivier.

Na studenckich scenach MacFadyen zabłysnął kreacjami m.in. w Szekspirowskim "Królu Learze" i "Czekając na Godota" Becketta.

Jako aktor zawodowy debiutował w produkcji BBC "The Lost Language of Cranes". Następnie zagrał w produkcji BBC Scotland "Takin'g Over the Asylum". Spośród innych brytyjskich realizacji telewizyjnych z udziałem MacFadyena warto wymienić "Two Golden Balls", "Soldier, Soldier", "God of Happiness" oraz "Care". Macfadyen wystąpił także w miniserialu prod. USA "The Elizabeth Taylor Story", w którym zagrał Richarda Burtona.

Debiutował na dużym ekranie w historycznym fresku Mela Gibsona "Waleczne serce - Braveheart". Grał tam szkockiego szlachcica, głównego kandydata do tronu, który najpierw zdradza głównego bohatera, Williama Wallace'a, a potem rozumie swój błąd i sam prowadzi oddziały przeciw Anglikom.

Po zakończeniu zdjęć do "Wirtualnych wojowników" MacFadyen zagrał cztery zupełnie odmienne role w filmach wyprodukowanych niezależnie: "The Brylcream Boys" (z Gabrielem Byrne'm), "Jakoś leci", "Nevada" (pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Los Angeles, 1997) oraz "Snide and Prejudice". W tym ostatnim gra główną rolę, wcielając się w postać psychicznie chorego mężczyzny, któremu wydaje się, że jest Adolfem Hitlerem. Niedawno Macfadyen znalazł się, wraz z Erikiem Robertsem i Chrisem Pennem, w obsadzie filmu "Facade"(AKA "Death Volley").

Kolejne znaczące role MacFaydena to czarne charaktery. Wicekanclerz Dupont w "Equilibrium"; oraz cyniczny Marek Crassus w "Spartakusie".

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 września 1963

miejsce urodzenia: Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 178 cm

Był zaręczony z Catherine Zetą-Jones.
Ukończył University of Edinburgh w Edynburgu (Szkocja, Wielka Brytania) z tytułem magistra z języka angielskiego i francuskiego, a następnie aktorstwo w Central School of Speech and Drama w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych