Noah George Taylor

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/2682/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":5827,"rate":7.309936502488416,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/2682/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":27,"rate":7.592592592592593,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/2682/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":8,"rate":6,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,3
5 827 ocen gry aktorskiej
Noah Taylor I
Noah Taylor uzyskał sławę już w wieku 17 lat, gdy zagrał główną rolę w "The Year My Voice Broke". Chudy młodzieniec z wadą wymowy z miejsca stał się gwiazdą australijskiego kina. Z czasem zaczął grać w zagranicznych produkcjach. Jednak, odmiennie niż wielu jego rodaków, nie wstąpił na szlak komercyjnego kina z Hollywood.
Urodził się w 1969 roku w Londynie, jako jedno z trojga rodzeństwa. W wieku pięciu lat zamieszkał w Australii. Po rozwodzie rodziców wyprowadził się z domu (gdy miał zaledwie szesnaście lat).
Przez rok występował na deskach St. Martin Youth's Theater na przedmieściach Melbourne, gdzie wypatrzył go nowofalowy reżyser John Duigan. Obsadził go w "The Year My Voice Broke" i w jego sequelu - "Randce na przerwie", gdzie zagrał Danny'ego Emblinga - nastoletniego wielbiciela dzieł Sartre'a i odludka, który usiłuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. Występując w paru podobnych rolach, utrwalił swój wizerunek jako aktora grającego role introwertycznych buntowników, co nie pozostawało bez związku z jego prawdziwą osobowością - Taylora przyrównywano często do Nicka Cave'a.
Jego pierwszym zagranicznym występem była rola w oskarowym "Blasku", gdzie zagrał młodego geniusza muzycznego z patologicznej rodziny. Sceny tortur psychicznych, jakich grany przez Taylora bohater doznaje ze strony ojca (Armin Mueller-Stahl) na stałe zapisały się w pamięci widzów.
Po tym filmie wrócił jeszcze do Australii, by wznowić tam swoją karierę teatralną. Potem wraz z Naveenem Andrewsem i Hugo Weavingiem uciekał przed  psychopatycznym dilerem narkotyków w "True Love and Chaos". Następnie znów wyjechał - w "Szymonie Magu", gdzie zagrał główną rolę, znów był społecznym wyrzutkiem i buntownikiem.
Jego fanem okazał się również Cameron Crowe, który obsadził go w roli menedżera zespołu w "U progu sławy" i anioła stróża w "Vanilla Sky". W obu tych filmach zaprezentował swój niecodzienny akcent i intrygującą urodę. Podobną funkcję - charakterystycznego aktora drugoplanowego - powierzono mu w obu częściach ekranizacji gry "Tomb Raider".
W międzyczasie na stale osiadł w Europie, co pozwoliło mu uczestniczyć w całym szeregu ambitnych produkcji - role niespełnionego pisarza w "He Died with a Felafel In His Hand" czy młodego Hitlera, który zamiast władzy wybiera malarstwo w "Przyjacielu Hitlera" ukazały wachlarz jego możliwości aktorskich.
W polskich kinach zagościł znów przy okazji "Podwodnego życia ze Stevem Zissou" i "Charliego i fabryki czekolady". Od tego czasu zmniejszył tempo swojej kariery, występując raczej w europejskich i australijskich produkcjach.
Taylor znany jest też z paru małych, kilkusekundowych ról w "Dziewięciu żywotach Tomasza Katza", w teledysku Nicka Cave'a i Bad Seeds "Fifteen Feets of Pure White Snow" oraz w "Propozycji" Johna Hillcoata.
Obecnie mieszka w Brighton w Anglii.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 września 1969

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 173 cm

żona Dione Harris (od 14.11.2012)
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1990 r. - "Romeos" - Alphaville;
- 2001 r. - "Fifteen Feet of Pure White Snow" - Nick Cave and the Bad Seeds.
Ukończył University High School w Melbourne w Australii.
Ma młodszego brata.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych